Палац Потоцьких треба зруйнувати

Наші так звані «інтелектуали» люблять все старе і стародавнє. Їм їсти не давай, а покажи якісь розбиті перекошені двері в австрійській розвалюсі і вони будуть біля тих дверей довго прицмокувати і з розумним виглядом дудлити пиво. Авжеж, то ж австрійське, стародавнє, так пахне Європою!

А який гвалт вони зчинили навколо тої розвалюхи нікому не потрібної, яка носить "горде" ім'я Палацу Потоцьких! Зробили з того чи не головне питання для Івано-Франківська. Віддавати олігарху Бахматюкові цю так звану «перлину європейської архітектури» чи не віддавати. Бо ж то така сташенна «небачена цінність»!

А, насправді ж, що ми там маємо, у тому «палаці»? Страшні на вигляд зношені будівлі, старі і смердючі. Немає там ніякого «лицарського духу», про що так люблять розпатякувати наші новоявлені «шляхтичі» (їхніх прабабусь до панів після вечері викликали?).

Там, у тому палаці, за совіцьких часів прорвало каналізацію і підвали залило, вибачте, гімном. І то, кажуть люди, не один раз було. От від того гімна весь тамтешній «лицарський дух» перетворився в «руський дух». І ще там все просякло госпитальними смородами, гноями, мікробами і пліснявою за ті сто з лишком років, поки там був військовий госпиталь.

І місце там недобре. Знаємо ще зі школи, ким були Потоцькі та подібні до них магнати. Як вони ненавиділи все українське, «хлопське». А тепер онуки отих битих-перебитих канчуками хлопів і ґвалтованих українських дівчат аж підстрибують як хочуть щоби місто знову назвати Станіславом. Бо так, бач, по європейському (так їм здається, бо ж неуки і не слухають мудрих людей, справжніх українців).

Немає в рабів гідності і болю за своїх прадідів. Є лишень прагнення самому стати паном і щоб якийсь звироднілий аристократ Отто чи то Казимирчик за українські гроші приїхав сюди, поїв, попив добре та й  поплескав наших «нових аристократів» по плечам: «Гут, хлопе, добже!».

Той просмерджений карболкою і фекаліями палац (а насправді сифілітичну руїну) треба знести до фундаменту як гноячку на тілі міста.

Немає в ньому ніякої архітектурної цінності. І про цінності теж треба вже казати правду і казати вголос. Ідеальним типом будівлі, як вже відомо науковцям, є проста прямокутна українська сільська хата типу стодола, яка виникла ще за часів Трипілля. Вісім тисяч років її архітектура залишається незмінною. Чому? Тому що вона є вершиною всієї архітектури, усього світового дизайну. Все геніальне - просте. А те, що принесли сюди зайди, усі ті витребеньки і «стилі», це все нам чуже, це мистецтво окупантів. Звільняти Україну від тисячолітньої окупації треба не принизливою пошаною до гнобителів-магнатів, а руйнуванням окупаційного спадку – отих австрійсько-польських кам’яниць у центрі Івано-Франківська і в інших містах, які викривляють психіку перехожих-українців, нагадують їм, що вони й досі дрібні, бідні і зрабщені.

Не маємо власної архітектурної школи, яка б вела українську архітектуру від української правдивої хати. Від рідного, свого, не спотвореного чужинською думкою. Шевченко, Франко, Бандера не в палацах народилися. А в палацах народжувалися ті, які стріляли в українців і вішали їх. Тому я зрадію, коли зноситимуть те прокляте нашими прадідами румовище, над яким так квокчуть перешиванні хлопи  і грантоїди. Нехай там буде хоч і торговий центр, від нього хоч якась користь українській громаді.


30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1153
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

554
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

913
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1967
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3484
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2382 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

740

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

641

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

623
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10274
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1121
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5182
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

926
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2732
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1128
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

321
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

647
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

557
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

611
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

962 2