Особистий рейтинг новобудов Франківська

За 30 років незалежності України обласний центр Прикарпаття пережив не один будівельний бум.

Франківськ розбудовується активніше за інші міста регіону, тож цілком очевидно, що тут з’являються найбільш обговорювані об’єкти. Фіртка та Володимир Половський склали свій особистий рейтинг "новобудов" столиці Прикарпаття.


Дисклеймер:

  • під «особистим рейтингом» автор розуміє абсолютно упереджене оціночне авторське судження про об’єкт дослідження;
  • під «новобудовами» ми розуміємо будівлі, що були збудовані або зазнали суттєвого оновлення у досліджуваний період (роки незалежності) і вплинули на міський простір (змінили його).

На першу сходинку упевнено ставимо «Промприлад» - приклад успішного перетворення напівзруйнованого приміщення заводу у простір, де творяться ідеї, крутяться проєкти, сформувалась непересічна тусовка і під все це ще й залучаються інвестиції.

Одним словом, направду це «ревіталізація» - повернення життя.

Так, це комерційний проєкт.

Так, він містить соціальну складову.

Так, це приклад, вартий наслідування.

Якщо погортати Instagram, то побачите наскільки він є привабливим для користувачів мережі. Так, це ще й приваблива зона для фото та відео.

Довідка. Підприємства на цьому місці працювали ще з початку ХХ ст. (металева фірма “Край”, вагоно-механічний завод В.Майора та фірма “Фама”). Після націоналізації та  реструктуризації, відбулося об’єднання в один завод у 1956 р. Назва «Промприлад» народилася лише у 1988 р. Проєкт реновації запущено у 2017 році, з 2018-го запрацював пілотний поверх.

Друге місце не менш упевнено посяде приміщення обласного театру ляльок ім. М. Підгірянки. Ця будівля вписана у комплекс новобудов на "стометрівці", затиснута між банками-пабами-магазинами та виділяється хіба своєю яскравою вивіскою. Але всередині ви потрапите у чисто театральний простір, де живуть музи.

Справді, дуже атмосферна творча місцина, що час від часу породжує унікальні гучні постановки, утому числі й для дорослих. А ще тут часто з'являються молоді аматорські й не лише колективи.

До речі, історія з театром ляльок, який довго відвойовував собі місце саме у центрі міста, показова для подібних історій з «перенесеннями», які час від часу порушують інформаційний простір не лише Прикарпаття.

Довідка. Заснований театр у 1945 році. Майже всю свою історію він провів у мандрах з приміщення в приміщення, часто не затримуючись на одному місці довше року. По суті це була клясична мандрівна пропагандистська трупа «імені Павліка Морозова» (і це не жарт, не маніпуляція, а частина офіційної назви). Пригадуєте історію з кінотеатром «Космос», який обвалися на голови майже одразу ж після відкриття? Щось подібне мало місце і тут. Врешті поневіряння з приміщеннями та сценами завершилися у 2005 році, коли до ювілейної дати, театр отримав своє приміщення у його нинішньому вигляді.

Нове приміщення Центрального ринку стало символом непорушності торгових площ у "найцентральнішій" частині міста, до якої ведуть усі дороги й де перетинаються майже всі маршрути громадського транспорту.

Багато розмов було із цього приводу та варіантів розв'язання проблеми, проте «базар і нині там» й міцно засів у бетоні. Тому й не можемо оминути увагою об’єкт, який кожен турист неодмінно побачить, відійшовши пару сотень метрів від площі Ринок з ратушею. Як бачите, ставити у центрі міст торговицю було давньою традицією

Довідка. Старий упізнаваний корпус критого ринку з куполом збудовано в 1989 році. Новобудова, що візуально намагається наслідувати елементи модерну початку ХХ ст. (принаймні така теза звучала в обґрунтуванні дискусій навколо «реконструкції») зведена у 2019 році. Ринок неодноразово опинявся у центрі кримінальних історій, у т.ч. рейдерських захоплень тощо.

Легенда-Центр та «Будинок Бойка» (щодо другої назви – випадково дізнався під час дослідження). Ставлю обидві споруди поруч, бо вони знаходяться практично по діагоналі одна від іншої, та й історії їх появи достатньо близькі.

Перша – це величезна шестиповерхова споруда з бетону й скла, яка вивищується над центральною площею і домінує у візуальному просторі однієї зі сторін Ринку. Кафе на останньому поверсі, тераса як модна фотозона, популярні магазинчики та офісні приміщення нижче. Як зазначено на сайті, «легендарна» будівля побудована «за європейськими стандартами».

Друга – це не нижча, але формально – «п’ятиповерхова» споруда, під час будівництва якої трапився цікавий випадок, що прославив Івано-Франківськ на багатьох телеканалах. Будова йшла таким чином, що кран розмістили у самісінькому центрі будинку, стіни якого зростали і поступово замуровували башту. Роботи зі знищення історичного центру вже наближалися до кінця і в громадськості виникло запитання: це будівельники «налажали» чи то суперновітня технологія? Тогочасний очільник міської «архітектури» наполягав на другому варіанті.

Довідка. Обидві будівлі змінили вигляд центру міста до непізнаваного  на початку «нульових» (2006). Особливо у той момент, коли вони і поверховістю, і стилістикою, виділялися з-поміж будиночків кінця XІХ-початку ХХ ст. Тепер такої проблеми узагалі нема: стара забудова площі практично перестала існувати, що особливо добре помітно з нового оглядового майданчика на Ратуші чи з тієї ж панорамної «Легенди», тому названі споруди й перестали "кидатись у вічі". А ще зо десять років тому я мусив пояснювати екскурсантам «що це таке» і «хто дозволив».

П’яту сходинку нашого рейтингу також розділять кілька учасників:  готель «Станиславів» та «Новгородський ринок» та подібні «відновлені будівлі», а по факту – збудовані заново приміщення, у фасадах яких спробували зберегти візуальний стиль фасаду зруйнованих приміщень. Останнім часом цим узагалі перестали перейматися і будують просто житлові комплекси чи ТРК.

Довідка. Всі ці події трапилися у ті ж самі «ранні нульові»: 2008-2010 роки.

Висновків і моралізаторства не буде.

Дякую за увагу.


Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

9656 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1252
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

649
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5753
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1562
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1422

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

496

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1310

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1144

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1039
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

387
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

463
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1407
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

459
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

729
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5774
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

483
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

346
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

673 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1118
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

974