Особистий рейтинг новобудов Франківська

За 30 років незалежності України обласний центр Прикарпаття пережив не один будівельний бум.

Франківськ розбудовується активніше за інші міста регіону, тож цілком очевидно, що тут з’являються найбільш обговорювані об’єкти. Фіртка та Володимир Половський склали свій особистий рейтинг "новобудов" столиці Прикарпаття.


Дисклеймер:

  • під «особистим рейтингом» автор розуміє абсолютно упереджене оціночне авторське судження про об’єкт дослідження;
  • під «новобудовами» ми розуміємо будівлі, що були збудовані або зазнали суттєвого оновлення у досліджуваний період (роки незалежності) і вплинули на міський простір (змінили його).

На першу сходинку упевнено ставимо «Промприлад» - приклад успішного перетворення напівзруйнованого приміщення заводу у простір, де творяться ідеї, крутяться проєкти, сформувалась непересічна тусовка і під все це ще й залучаються інвестиції.

Одним словом, направду це «ревіталізація» - повернення життя.

Так, це комерційний проєкт.

Так, він містить соціальну складову.

Так, це приклад, вартий наслідування.

Якщо погортати Instagram, то побачите наскільки він є привабливим для користувачів мережі. Так, це ще й приваблива зона для фото та відео.

Довідка. Підприємства на цьому місці працювали ще з початку ХХ ст. (металева фірма “Край”, вагоно-механічний завод В.Майора та фірма “Фама”). Після націоналізації та  реструктуризації, відбулося об’єднання в один завод у 1956 р. Назва «Промприлад» народилася лише у 1988 р. Проєкт реновації запущено у 2017 році, з 2018-го запрацював пілотний поверх.

Друге місце не менш упевнено посяде приміщення обласного театру ляльок ім. М. Підгірянки. Ця будівля вписана у комплекс новобудов на "стометрівці", затиснута між банками-пабами-магазинами та виділяється хіба своєю яскравою вивіскою. Але всередині ви потрапите у чисто театральний простір, де живуть музи.

Справді, дуже атмосферна творча місцина, що час від часу породжує унікальні гучні постановки, утому числі й для дорослих. А ще тут часто з'являються молоді аматорські й не лише колективи.

До речі, історія з театром ляльок, який довго відвойовував собі місце саме у центрі міста, показова для подібних історій з «перенесеннями», які час від часу порушують інформаційний простір не лише Прикарпаття.

Довідка. Заснований театр у 1945 році. Майже всю свою історію він провів у мандрах з приміщення в приміщення, часто не затримуючись на одному місці довше року. По суті це була клясична мандрівна пропагандистська трупа «імені Павліка Морозова» (і це не жарт, не маніпуляція, а частина офіційної назви). Пригадуєте історію з кінотеатром «Космос», який обвалися на голови майже одразу ж після відкриття? Щось подібне мало місце і тут. Врешті поневіряння з приміщеннями та сценами завершилися у 2005 році, коли до ювілейної дати, театр отримав своє приміщення у його нинішньому вигляді.

Нове приміщення Центрального ринку стало символом непорушності торгових площ у "найцентральнішій" частині міста, до якої ведуть усі дороги й де перетинаються майже всі маршрути громадського транспорту.

Багато розмов було із цього приводу та варіантів розв'язання проблеми, проте «базар і нині там» й міцно засів у бетоні. Тому й не можемо оминути увагою об’єкт, який кожен турист неодмінно побачить, відійшовши пару сотень метрів від площі Ринок з ратушею. Як бачите, ставити у центрі міст торговицю було давньою традицією

Довідка. Старий упізнаваний корпус критого ринку з куполом збудовано в 1989 році. Новобудова, що візуально намагається наслідувати елементи модерну початку ХХ ст. (принаймні така теза звучала в обґрунтуванні дискусій навколо «реконструкції») зведена у 2019 році. Ринок неодноразово опинявся у центрі кримінальних історій, у т.ч. рейдерських захоплень тощо.

Легенда-Центр та «Будинок Бойка» (щодо другої назви – випадково дізнався під час дослідження). Ставлю обидві споруди поруч, бо вони знаходяться практично по діагоналі одна від іншої, та й історії їх появи достатньо близькі.

Перша – це величезна шестиповерхова споруда з бетону й скла, яка вивищується над центральною площею і домінує у візуальному просторі однієї зі сторін Ринку. Кафе на останньому поверсі, тераса як модна фотозона, популярні магазинчики та офісні приміщення нижче. Як зазначено на сайті, «легендарна» будівля побудована «за європейськими стандартами».

Друга – це не нижча, але формально – «п’ятиповерхова» споруда, під час будівництва якої трапився цікавий випадок, що прославив Івано-Франківськ на багатьох телеканалах. Будова йшла таким чином, що кран розмістили у самісінькому центрі будинку, стіни якого зростали і поступово замуровували башту. Роботи зі знищення історичного центру вже наближалися до кінця і в громадськості виникло запитання: це будівельники «налажали» чи то суперновітня технологія? Тогочасний очільник міської «архітектури» наполягав на другому варіанті.

Довідка. Обидві будівлі змінили вигляд центру міста до непізнаваного  на початку «нульових» (2006). Особливо у той момент, коли вони і поверховістю, і стилістикою, виділялися з-поміж будиночків кінця XІХ-початку ХХ ст. Тепер такої проблеми узагалі нема: стара забудова площі практично перестала існувати, що особливо добре помітно з нового оглядового майданчика на Ратуші чи з тієї ж панорамної «Легенди», тому названі споруди й перестали "кидатись у вічі". А ще зо десять років тому я мусив пояснювати екскурсантам «що це таке» і «хто дозволив».

П’яту сходинку нашого рейтингу також розділять кілька учасників:  готель «Станиславів» та «Новгородський ринок» та подібні «відновлені будівлі», а по факту – збудовані заново приміщення, у фасадах яких спробували зберегти візуальний стиль фасаду зруйнованих приміщень. Останнім часом цим узагалі перестали перейматися і будують просто житлові комплекси чи ТРК.

Довідка. Всі ці події трапилися у ті ж самі «ранні нульові»: 2008-2010 роки.

Висновків і моралізаторства не буде.

Дякую за увагу.


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1102
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2812
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

981
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1040
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1044 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3111 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

905

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

779

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

371

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1096
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

153
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2349
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1150
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

453
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15072
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7384
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

819
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

380
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

291
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

381
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

660
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1114