Одна баба казала: різновиди церковних забобонів

Кажуть, диявол - батько брехні, а найстрашніша брехня це та, яка змішана з правдою.

Неодноразово доводилось зустрічати у сумнівних вокзальних чтивах  типу “100 порад на кожен день” – поради  на кшталт  “ікону якого православного святого прикладати до хворого місця”, або ”прикмети та заборони в день свята”, далі йде перелік, що можна і чого не можна робити.

Забобони  настільки глибоко засіли деяким людям в голові, що вони навіть, ходячи до церкви, їх легалізували "перенісши" ці примітивні вірування на плечі християнських святих і тепер виходить, що є святі від кожної окремої хвороби, і навіть, є такий в день пам’яті якого не можна застеляти/перестеляти ліжко!

Від деяких бабусь доводилось чути, що “На свято усікновення голови Св. Івана Хрестителя” не можна нічого різати круглого (яблуко, помідор тощо) бо це нагадує голову святого  і нібито робить тих людей співучасниками злочину  двотисячолітньої давності.

Також є багато інших заборон: ”не ходити до лісу”, “не виходити з подвір’я” та інших,  їх просто безліч.

Декалог попри інші заповіді говорить:” Пам'ятай день святий святкувати” та “Нехай не буде в тебе інших богів, окрім Мене”. По суті, з християнської точки зору вище перелічені повір’я це звичайні забобони, які одягнули в шати церковності.

Очевидно, що люди з такою вірою у серці в церкві слухають не проповідь священника, а свіжі “новини” сусідки, забуваючи про віру в Христа та його заповіді. На мою думку, причин цих явищ декілька, і вони  в головах українців накладались по-шарово з розвитком нашої культури.

Ще до прийняття християнства у людей були певні вірування, пов‘язані з одухотворенням природи, земельними культами та іншими незрозумілими космічними явищами.

На території Київської Русі ці первісні вірування сформувалися у пантеон різноманітних божеств з Перуном на чолі.

Князь Володимир, християнізувавши  Київську Русь у 988 р., не витіснив повністю попередні вірування. Ще десятки років паралельно існувало християнство і язичництво. Але з часом нова релігія ставала панівною і  первісні вірування залишилося у вигляді забобонів, народних прикмет, всіляких гадань тощо. 

В історичних джерелах ми розібрались.

Ну і залишаються різного роду дешевенькі видання на сторінках яких, просто тицьнувши пальцем в небо, вам розкажуть при якому зубному болю іконку яких святих прикладати, православних чи католицьких? Ну і звичайно “важка артилерія” - бабця зі своєю найавторитетнішою тезою “Люди кажуть!” або ”мудрі Люди кажуть!”

В результаті ми отримуємо людину, яка ходить до церкви та говорить, що вірить в Христа  шанує всіх святих, але не забуває про свого домовика, а йдучи до церкви обов’язково пришпилить шпильку, перехреститься і поплює через ліве плече.

Шкода, коли малоосвіченість і неуцтво людей призводить до такого примітивного сприйняття тієї чи іншої конфесії, і водночас молоде покоління, зростаючи на такій парадигмі бабусиних чи матусиних "цінностей",  дезорієнтуються і є благодатним ґрунтом для різних шарлатанів, стаючи однією з причин малої кількості відвідин храму.


23.06.2022 Роман Тадра 7559
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1204
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2521
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2110
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2165
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6540 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2451 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

335

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1146

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1280

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1398
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

277
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

584
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2059
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26511
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

553
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10463 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8010
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

533
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

402
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

544
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

622
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1583