Обсяг порцій та контроль: сім порад щодо подачі та розподілу їжі

Зараз багато сезонних фруктів і овочів. Це ідеальний час, щоб збалансувати свій раціон. І тут важливо звернути увагу, що обсяг порцій настільки ж важливий, як і самі продукти.

За словами Сюзен Боуерман, старшої директорки відділу Міжнародної освіти та навчання з харчування компанії Herbalife, це чудовий спосіб стежити і за кількістю спожитої їжі, і за її калорійністю, передає zaxid.net.


Чому варто звернути увагу на об'єм порцій їжі


Разом з тим, потрібно розуміти, що порція – це сама їжа, а подача – це її точна кількість. Ідея в тому, щоб зрозуміти, скільки продуктів потрібно вашому організму, та харчуватися, не перевищуючи даний об’єм.

Зазвичай, ми часто переїдаємо тільки тому, що відчуваємо: потрібно з’їсти все, що на тарілці. Зчаста й заклади харчування пропонують гігантські порції. Це може призводити до збільшення ваги.

Таким чином, те, як ми подаємо та розподіляємо їжу, впливає безпосередньо на обсяги споживання. Адже чимало людей, які наповнюють свої тарілки правильно збалансованою їжею, насправді не отримують бажаного результату в боротьбі із зайвою вагою лише тому, що їхні порції занадто великі. Очевидно, що вживання контрольованих порцій призводить до значного зниження ваги, індексу маси тіла та об’ємів. 


Сім практичних порад, які допоможуть контролювати розмір порцій


Концепція «очі більші за шлунок» має практичне застосування. Коли людина наповнює тарілку, то для визначення порції покладається на зір. Тому часто вона значно перевищує об’єм, який повинна з’їсти.

Також існує різниця між «подачею» та «порцією». Обсяг «подачі» – це те, що ми бачимо як табличку даних про поживну цінність їжі на упаковці. Це може як відображати фактично спожиту кількість продукту, так і не відображати. Проте ми запрограмовані з’їсти все, що знаходиться перед нами, незалежно від того, багато це чи мало. Адже сприймаємо, що це необхідна «порція».

Ось кілька корисних порад, які можуть допомогти контролювати порції під час подачі та розподілу їжі:

1. Менший посуд для подачі

Від супів до горішків – будь-яка страва, подана у великій місткості, може спонукати з’їсти більше.

За даними Кембриджського університету, люди споживають більше їжі та напоїв, коли їм пропонують більші порції, упаковки чи посуд. Тому, щоб контролювати порції, Сюзен Боуерман рекомендує спробувати вживати їжу з менших тарілок. Адже при використанні меншої тарілки здається, що вона вміщує більше їжі. Це означає, що ваші очі кажуть вам: ця тарілка їжі буде більш ситною.

2. Менші столові прибори

Людина накладе собі більше їжі, якщо скористається великою ложкою для подачі. Тож варто звернути увагу на столові прибори. Адже «лише пара ложок» будь-чого може дуже швидко збільшити споживання, якщо ця ложка великого розміру.

3. Менші склянки

Якщо людина намагається обмежити споживання калорій у напоях, Сюзен Боуерман рекомендує переглянути розмір і форму склянки, яка використовується. Високі вузькі стакани здаються більш місткими, ніж низькі та широкі: таким чином створюється оманливе уявлення, що шлунок отримає більше.

4. Подавайте страви порційно

Подача страв на сімейному застіллі передбачає, що кожен може легко покласти собі стільки їжі, скільки забажає. Та це не надто хороша ідея, якщо намагатися контролювати порції. При подачі страв на стіл досить легко взяти «ще одну ложку». Тож рекомендується розкласти їжу відразу у тарілки кожному.

Водночас на столі слід тримати лише посуд з низькокалорійними овочами та салатами.

5. Зверніть увагу на колір тарілок

«Я не пропоную купувати нові тарілки. Проте майте на увазі, що колір може впливати на сприйняття кількості спожитої їжі. Гарний контраст між кольором їжі та кольором тарілки – уявіть темний квадрат шоколадного торта на яскраво-білій тарілці – полегшує візуалізацію порції. Таким чином вам простіше контролювати, скільки ви їсте», – зазначила Сюзен Боуерман.

6. Споживайте низькокалорійну їжу першою

Коли людина дуже голодна та наповнює тарілку, то, швидше за все, покладе більше висококалорійних продуктів. Також, ймовірно, вона буде споживати їх першими, коли почне їсти. Тобто спочатку буде насичуватися саме висококалорійними продуктами!

Тому Сюзен Боуерман радить почати трапезу із салату чи овочів – так людина спочатку насичуватиметься низькокалорійними продуктами. В результаті – матиме менше місця для важкої їжі.

7. Ваша тарілка – ваш орієнтир

Ваша тарілка також може слугувати орієнтиром для розподілу компонентів страви. Зазначені нижче рекомендації є приблизними, оскільки кожна людина має унікальні харчові потреби, але вони можуть бути корисним орієнтиром. Особливо, коли їсти в ресторані.

  • Овочі або салати: приблизно ½ вашої тарілки.
  • Білки: приблизно ¼ вашої тарілки.
  • Складні вуглеводи (такі як цільнозернові продукти та крохмалисті овочі): приблизно ¼ вашої тарілки.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

“Антиядерна” дієта: що варто знати, щоб максимально захистити свій організм від радіації

Екологічно чистий: прикарпатський фермер розповів, як з козячого молока зварити пармезан (ФОТО)


07.07.2023 7315
Коментарі ()

10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

1277
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1401
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1391
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5321
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7836 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

10801 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

709

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1398

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2146

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2197
16.09.2024

Хоча вживання гострої їжі може допомогти зміцнити імунну систему, не варто на неї налягати, якщо маєте проблеми зі шлунком.  

248
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

2288
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3710
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2143
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

3191
06.09.2024

Християн запрошують на міжнародну прощу Вервиці до Базиліки Успіння Пресвятої Богородиці в Погоні.  

969
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

773
16.09.2024

Вперше в Івано-Франківську з сольним концертом виступить DOMIY. 

267
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

458
11.09.2024

Кандидат у президенти США Камала Гарріс заявила, про підтримку України у війні з Росією, а кандидат у президенти США Дональд Трамп, за її словами, здасться за 24 години після того, як очолить країну.   

801 1
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

507
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

1806 6