Недостатність мозкового кровобігу: його причини і наслідки

 

/data/blog/128877/18628fb16e8e8b8834a71d0b1bd925e6.jpg

 

Захворювання судин головного мозку становлять біля 15% серед усіх інших причин смертності, також вони займають третє місце після захворювань серця і онкопатології.

 

Мозковий кровообіг забезпечується рефлекторними механізмами, регуляторні центри яких розташовані на різних рівнях нервової системи. Головний мозок постачається кровю з системи внутрішніх сонних і хребетних артерій. Хребетні артерії проходять в поперечних відростках шийних хребців, тому при остеохондрозі шийного відділу хребта часто порушується кровообіг в хребетних артеріях. Тому при дослідженні мозкового кровообігу важливо оцінювати не тільки внутрішньочерепні судини, а й судини шиї.

 

  Найчастіше до неврологічних порушень приводять такі захворювання головного мозку:

- гострі порушення мозкового кровообігу (транзиторні ішемічні атаки, інсульти, гостра гіпертонічна енцефалопатія),

- повільно прогресуючі порушення мозкового кровообігу (початкові прояви недостатності мозкового кровообігу, дисциркуляторна енцефалопатія),

- ураження внутрішньочерепних вен і синусів.

 

Як вчасно виявити недостатність мозкового кровобігу?

При початкових проявах недостатності мозкового кровообігу хворі скаржаться на погіршення пам"яті, зниження розумової працездатності, біль голови, шум у голові. Часто перелічені симптоми посилюються в зачиненому приміщенні, без доступу свіжого повітря.

 

Розрізняють доклінічний і клінічний період. У доклінічному періоді хворі скарг не мають, проте під час обстеження у них виявляються зміни на ЕЕГ, ЕКГ, зміни при транскраніальному і екстракраніальному дуплексному скануванні судин, ознаки вегето-судинної дистонії. Переважно недостатність мозкового кровобігу є наслідком атеросклерозу або гіпертонічної хвороби. Тому таким хворим слід проводити додаткові лабораторні і інструментальні дослідження: коагулограму, ліпідограму, ЕКГ та обов’язково дослідження судин шиї та головного мозку.

 

В медичному центрі «Оксфорд Медікал» проводиться найсучасніше обстеження екстра- та інтракраніальних судин - триплексне сканування судин шиї  та дуплексне сканування інтракраніальних судин. Останні методи обстежень прийшли на зміну звичайній допплерографії, завдяки якій була можливість встановити тільки швидкість та напрямок кровотоку.

 

Переваги дуплексного та триплексного сканування:

- дозволяє виявити хід судин,

- товщину судинної стінки, її цілісність,збереженість диференціації на шари,

- наявність чи відсутність атеросклеротичних бляшок,

- висоту, щільність, стабільність,також швидкість і напрямок кровотоку,

- розміри судин,

- прохідність вен.

 

Важливо відмітити ,що в МЦ"Оксфорд Медікал", як і в закордонних клініках, дане обстеження виконується лікарем-неврологом, що дозволяє більш повно оцінити дані обстеження, співставити з клінічними проявами, і, відповідно, призначити необхідне лікування.

 

Неліковані і недіагностовані першопричини недостатності мозкового кровообігу приводять до дисциркуляторної енцефалопатії, при якій поступово наростає недостатність мозкового кровообігу та розвиваються дрібні некрози тканин головного мозку з відповідним порушенням фукції мозку.

 

Найбільш небезпечними серед судинних захворювань є інсульти, які нерідко призводять до паралічу хворого. При вчасному виявленні факторів ризику та їх корекції ймовірність виникнення інсультів значно знижується.

 

Тож варто памятати те, що будь-яке  захворювання краще попередити, ніж лікувати його. А в разі появи перших ознак судинних захворювань, як і будь-яких інших, звертайтеся за медичною допомогою до фахівця.

 

Наталія Вінтонів-Трушик
лікар-невропатолог МЦ «Оксфорд Медікал»


Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

648
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1915
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3407
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1248
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1257
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1324 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1349

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

396

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1048

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1215
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

426
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2586
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1310
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1417
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

618
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15279
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7566
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

418
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1099 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

553
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

457
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

539