Не економія, а планування бюджету: дієві поради

Економічна ситуація в країні після початку повномасштабної війни залишається нестабільною, хоча й потроху демонструє перші ознаки росту, але про довоєнний рівень говорити ще дуже рано. Обставини змушують знову дбайливо ставитися до власних витрат, поглядати на курс іноземних валют та цінники у магазинах. Уникнути прикрих несподіванок та будувати плани принаймні на найближче майбутнє допоможе раціональний підхід та планування власного бюджету.

Визначення базових потреб

Найперше, що необхідно зробити - це визначити суму своїх доходів. Будь-які розрахунки починаються із певної суми. Наступний крок - це визначення та за можливості класифікація власних неминучих витрат. До них відносимо найперші потреби - орендна плата за квартиру, заправка автомобіля, комунальні платежі та витрати на продукти. Щойно вийде структурувати свої постійні витрати, як з'явиться змога спланувати і власний відпочинок - чи то похід у кіно, чи гра у book of ra на сайті улюбленого казино.

Витрати на розваги та відпочинок можуть бути не обов'язковим пунктом у плануванні бюджету. Наприклад, якщо поточні плани вимагають збереження коштів, то кращі їх заощадити. Фінансові аналітики наголошують на тому, що завжди необхідно мати певні заощадження, проте зазначають, що нескінченне накопичення без кінцевої мети також створює постійний дискомфорт та відчуття порожніх кишень.

У плануванні найкраще допомагає встановлення цілей. Скоріше за все, для їх досягнення необхідно буде переглянути власні витрати, а значить не обов'язкові діри у бюджеті будуть добре підсвічені. Однією з найрозповсюдженіших моделей вважається правило 50/30/20. Воно передбачає, що половина місячного прибутку має покривати неминучі витрати, 30% присвячується розвагам та покупкам, а ще 20% мають бути відкладені. Спосіб вважається “інтуїтивним” та, на жаль, не завжди працює на практиці у сучасних реаліях.

Контрольовані витрати

Цей процес вимагає часу:

  • Ретельне планування великих покупок, пошук більш вигідних цін;
  • Акції та знижки у магазинах допоможуть заощадити;
  • Відмова від імпульсивних витрат;
  • Ведення статистики витрат у спеціальних мобільних додатках допоможуть скласти повну картину.

У будь-якому разі перший місяць має піти на адаптацію та пошук оптимального розподілу свого бюджету.

Найголовніше, що треба зробити для планування власного бюджету - це взяти його під контроль. Часто найбільший відсоток витрат припадає на дрібні покупки, яким не надається значення, тоді ж як великі витрати постійно відкладаються. Фахівці радять ставитися до цього уважніше - наприклад, якщо знадобився дрібний ремонт, то краще зробити його одразу, адже у майбутньому він може обійтися значно дорожче. 

Зрештою, у 2024 році уряд України планує полегшити задачу громадянам - планується поетапне підвищення мінімальної заробітної плати до 8000 грн, а разом із нею передбачене і підвищення пенсій. Середній розмір пенсії має сягнути 6000 грн. Так чи інакше країна потроху оговтується від наслідків війни, яка, на жаль, ще не скінчилась, проте життя триває.

Партнерський матеріал


18.10.2023 2085
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1078
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

548
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

912
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1957
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3480
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2379 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

738

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

639

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10273
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1119
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5180
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

925
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2730
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1126
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

318
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

644
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

551
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

610
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

959 2