Не англійська ліга, не українська, не Ліга Чемпіонів чи Чемпіонати Світу та Європи: чому Національна Хокейна Ліга - найважчий турнір у світі

Я бачу, що не всі з тих, хто зацікавлений у хокеї (а таких не багато в Україні, на жаль) розуміють, у чому цінність Національної Хокейної Ліги та Кубку Стенлі.

Головна проблема, на мій погляд, полягає у тому, що не всі усвідомлюють, наскільки складний цей турнір і як непросто у ньому перемогти.

Топові гравці підписують контракти на 5-7 років через те, що реально знають наскільки це складно. Наскільки важко добитися перемоги та наскільки незначна різниця між переможцем та тими, хто програв.

Зараз, я спробую пояснити, чому Національна Хокейна Ліга (далі - НХЛ) та Кубок Стенлі - найважчий турнір на планеті Земля і як там все влаштовано.

Коли люди стикаються із НХЛ, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад - футбол й Англійська Прем’єр Ліга (далі АПЛ), Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші.

Однак, у цих турнірах можна розбити команди за рівнем їхньої сили. Коли ми беремо, наприклад, АПЛ, УПЛ чи інший футбольний чемпіонат, то можна класифікувати:

  • декілька дуже сильних команд, які змагаються за чемпіонство;
  • декілька хороших команд, які змагаються за Єврокубки;
  • декілька середніх команд, які завжди розташовані у середині таблиці;
  • повні аутсайдери.

І така приблизна класифікація відповідає фактичній ситуації. І ми, або знаходимо підтвердження: “Манчестер Сіті" - чемпіон Англії, ну вони дуже сильні й з великим бюджетом!”, або “Шахтар" - чемпіон. Взагалі не дивно, у них багато бразильців і багато грошей!”, або дивуємося чомусь неочікуваному: “що таке з "Арсеналом" із Лондона, вони були норм командою?”. 

Проте, ми звикаємо до такого і це теж стає нормою для нас.

Важливо тут те, що в АПЛ чи нашій українській лізі - різниця у командах дуже велика. Між "Шахтарем" і умовним "Минаєм" - реально велика і помітна. Різниця між першою командою і четвертою теж є, не така велика і помітна - проте вона присутня.

Ця різниця визначається: рівнем гравців, статусом тренера та можливостями команд. Тобто, все базується на грошах учасника.

Дивлячись на верх рейтингової таблиці, ми бачимо багаті та сильні клуби, а внизу - "бідні". Між ними є реальна різниця у можливостях, а через це й у якості гри, рівні гравців та тренерів. 

І з оцим уявленням - люди приходять в НХЛ. Тут теж є таблиця - регулярний чемпіонат. Ми дивимося на неї, бачимо перші й останні команди, і внаслідок цього формуємо уявлення про сили, можливості та рівень учасників. 

Але розпочинається плей-оф і це уявлення розвалюється. Лідери - вилітають, аутсайдери - перемагають. Через це - люди не розуміють НХЛ та не розуміють, що там відбувається.

Так все ясно. Потрібно відмовитися від цього уявлення та вийти із цієї матриці. Де між кожною командою є помітна і велика різниця. 


Так чому, НХЛ - найважчий турнір у світі?


В середині нульових, ліга взяла курс на те, щоб зрівняти команди і їхні можливості. І робить це до сьогоднішнього дня. Для чого? Щоб заробити гроші. Хокей - це гра з не дуже великою аудиторією, яка має свої регіони. Це дуже важка річ - заробити на тих місцях, де не сильно розвинений хокей. Це видно в Україні. У нашій державі, цей вид спорту - взагалі не популярний, тому заробити на ньому - майже нереально у сьогоднішніх умовах. 

Тому і доходи НХЛ ростуть тільки у великих хокейних центрах Північної Америки. А від чого залежить інтерес до хокейної команди? Від її можливостей перемоги у Кубку Стенлі.

Розгляньмо на прикладі чемпіонату України. Хто ставав чемпіоном та срібним призером за останні роки:

  • 2022: Шахтар, на другому місці Динамо;
  • 2021: Динамо, на другому місці Шахтар;
  • 2020: Шахтар, на другому місці Динамо;
  • 2019: Шахтар, на другому місці Динамо;
  • 2018: Шахтар, на другому місці Динамо;
  • 2017: Шахтар, на другому місці Динамо;
  • 2016: Динамо, на другому місці Шахтар.

Тобто, за останні сім років почергово чемпіонами ставали лише дві команди!

Також, візьмемо набагато сильніший за наш - чемпіонат Англії:

  • 2022: Манчестер Сіті, на другому місці Ліверпуль;
  • 2021: Манчестер Сіті, на другому місці Манчестер Юнайтед;
  • 2020: Ліверпуль, на другому місці МанСіті;
  • 2019: Манчестер Сіті, на другому місці Ліверпуль;
  • 2018: Манчестер Сіті, на другому місці МанЮнайтед;
  • 2017: Челсі, на другому місці Тоттенгем;
  • 2016: Лестер, на другому місці Арсенал.

В Англії за сім років - сім різних команд потрапляли у топ-2.

А тепер, розглянемо останні сім сезонів НХЛ:

  • 2022: Колорадо - Тампа;
  • 2021: Тампа - Монреаль;
  • 2020: Тампа - Даллас;
  • 2019: Бостон - Сент-Луїс;
  • 2018: Вашингтон - Вегас;
  • 2017: Піттсбург - Нешвілл;
  • 2016: Піттсбург - Сан-Хосе.

Одинадцять різних команд за сім років, які боролися за перемогу!

Тобто, команда та вболівальники у НХЛ впевнені, що за 5-10 років - вони опиняться дуже близькими до перемоги.

Система влаштована так, що ніхто не вищий за тебе. Але у цьому криється мінус - важче добратися до трофея. Тут і до плей-оф добратися нелегко, а там чекає чотири серії до чотирьох перемог. Тобто, тобі потрібно чотири рази виграти свого опонента, щоб пройти далі! 

Тут не допоможуть багаті власники. 

Тут не допоможе твоя академія, яка за два роки випустить круте покоління.

Взагалі важко сказати, що допоможе насправді. У тебе може бути номінально шалений склад і сила, але в опонента розіграються три гравці, як це було у 2021-му з Монреалем і ти вилітаєш, а вони у фіналі!


Як взагалі взяти крутих гравців?


Драфт. Кожного літа найгірша команда сезону - вибирає найкращого молодого гравця року, який, потенційно, через три сезони може дотягнути тебе до кубка. 

Тобто, коли у тебе погані часи, то нічого страшного - ти вийдеш на драфт і візьмеш крутого молодого гравця.

Далі, контрактова система та таке поняття, як “стеля зарплат”. Ти не можеш набрати контрактів більше, ніж на суму 82 мільйони. 

Тобто, у тебе у команді є крутий гравець, у якого завершується термін контракту, але ти не маєш грошей, щоб його підписати далі. Тому, ти виставляєш його вільним агентом, де його забере команда, яка має місце під “стелею зарплат” і може його підписати.

Це дуже важка система, тому до деталей я не буду вдаватися. Але навіть по цьому ясно, що зібрати крутий склад дуже важко.

Так чому у регулярному сезоні є фаворити, а у плей-оф - ні. Це проста математика. Де між 32-ма командами обов’язково будуть лідери та аутсайдери, навіть коли немає великої різниці між командами.

Рівність у НХЛ йде - горизонтально. Тобто, всі команди мають можливість та рівень, але відрізняються рівнем складу та ідеями тренера.

Коли ти ще не зібрав хороший склад, або у тебе немає можливості - на перше місце виходить геній тренера. І навпаки.


Хтось набирає склад під ідею, а хтось - ідею під склад


Першій команді легше грати проти другої, але важче проти третьої. Так, тут дійсно може піти обертом голова. 

Проте, з часом все стане ясним, важливо зрозуміти ідеї ліги, команд, тренерів, тоді ви відчуєте радість, коли команда переможе у найскладнішому турнірі у світі - Кубку Стенлі.


09.08.2022 Муканик Іван 5845
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

934
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

2338
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

1923
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

1683
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

1643
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1906

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1266

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1346

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

2185

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

2197
11.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18784
05.12.2024

Зима – це час, коли наш організм потребує тепла, енергії та поживних речовин, щоб впоратися з холодом.   

569
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

955
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

415
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

9731
06.12.2024

Про День Святого Миколая, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

743
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7908
10.12.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

29163 1
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

362
08.12.2024

Нагадаємо, Зеленський підписав указ про введення санкцій проти проросійської влади Грузії, зокрема мільярдера експрем'єра Бідзіни Іванішвілі і його поплічників. Загалом санкції ввели проти 19 осіб.  

349
05.12.2024

Верховна Рада четвертого грудня ухвалила в цілому законопроєкт про підвищення акцизу на тютюнові вироби.  

3023