Не англійська ліга, не українська, не Ліга Чемпіонів чи Чемпіонати Світу та Європи: чому Національна Хокейна Ліга - найважчий турнір у світі

Я бачу, що не всі з тих, хто зацікавлений у хокеї (а таких не багато в Україні, на жаль) розуміють, у чому цінність Національної Хокейної Ліги та Кубку Стенлі.

Головна проблема, на мій погляд, полягає у тому, що не всі усвідомлюють, наскільки складний цей турнір і як непросто у ньому перемогти.

Топові гравці підписують контракти на 5-7 років через те, що реально знають наскільки це складно. Наскільки важко добитися перемоги та наскільки незначна різниця між переможцем та тими, хто програв.

Зараз, я спробую пояснити, чому Національна Хокейна Ліга (далі - НХЛ) та Кубок Стенлі - найважчий турнір на планеті Земля і як там все влаштовано.

Коли люди стикаються із НХЛ, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад - футбол й Англійська Прем’єр Ліга (далі АПЛ), Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші.

Однак, у цих турнірах можна розбити команди за рівнем їхньої сили. Коли ми беремо, наприклад, АПЛ, УПЛ чи інший футбольний чемпіонат, то можна класифікувати:

  • декілька дуже сильних команд, які змагаються за чемпіонство;
  • декілька хороших команд, які змагаються за Єврокубки;
  • декілька середніх команд, які завжди розташовані у середині таблиці;
  • повні аутсайдери.

І така приблизна класифікація відповідає фактичній ситуації. І ми, або знаходимо підтвердження: “Манчестер Сіті" - чемпіон Англії, ну вони дуже сильні й з великим бюджетом!”, або “Шахтар" - чемпіон. Взагалі не дивно, у них багато бразильців і багато грошей!”, або дивуємося чомусь неочікуваному: “що таке з "Арсеналом" із Лондона, вони були норм командою?”. 

Проте, ми звикаємо до такого і це теж стає нормою для нас.

Важливо тут те, що в АПЛ чи нашій українській лізі - різниця у командах дуже велика. Між "Шахтарем" і умовним "Минаєм" - реально велика і помітна. Різниця між першою командою і четвертою теж є, не така велика і помітна - проте вона присутня.

Ця різниця визначається: рівнем гравців, статусом тренера та можливостями команд. Тобто, все базується на грошах учасника.

Дивлячись на верх рейтингової таблиці, ми бачимо багаті та сильні клуби, а внизу - "бідні". Між ними є реальна різниця у можливостях, а через це й у якості гри, рівні гравців та тренерів. 

І з оцим уявленням - люди приходять в НХЛ. Тут теж є таблиця - регулярний чемпіонат. Ми дивимося на неї, бачимо перші й останні команди, і внаслідок цього формуємо уявлення про сили, можливості та рівень учасників. 

Але розпочинається плей-оф і це уявлення розвалюється. Лідери - вилітають, аутсайдери - перемагають. Через це - люди не розуміють НХЛ та не розуміють, що там відбувається.

Так все ясно. Потрібно відмовитися від цього уявлення та вийти із цієї матриці. Де між кожною командою є помітна і велика різниця. 


Так чому, НХЛ - найважчий турнір у світі?


В середині нульових, ліга взяла курс на те, щоб зрівняти команди і їхні можливості. І робить це до сьогоднішнього дня. Для чого? Щоб заробити гроші. Хокей - це гра з не дуже великою аудиторією, яка має свої регіони. Це дуже важка річ - заробити на тих місцях, де не сильно розвинений хокей. Це видно в Україні. У нашій державі, цей вид спорту - взагалі не популярний, тому заробити на ньому - майже нереально у сьогоднішніх умовах. 

Тому і доходи НХЛ ростуть тільки у великих хокейних центрах Північної Америки. А від чого залежить інтерес до хокейної команди? Від її можливостей перемоги у Кубку Стенлі.

Розгляньмо на прикладі чемпіонату України. Хто ставав чемпіоном та срібним призером за останні роки:

  • 2022: Шахтар, на другому місці Динамо;
  • 2021: Динамо, на другому місці Шахтар;
  • 2020: Шахтар, на другому місці Динамо;
  • 2019: Шахтар, на другому місці Динамо;
  • 2018: Шахтар, на другому місці Динамо;
  • 2017: Шахтар, на другому місці Динамо;
  • 2016: Динамо, на другому місці Шахтар.

Тобто, за останні сім років почергово чемпіонами ставали лише дві команди!

Також, візьмемо набагато сильніший за наш - чемпіонат Англії:

  • 2022: Манчестер Сіті, на другому місці Ліверпуль;
  • 2021: Манчестер Сіті, на другому місці Манчестер Юнайтед;
  • 2020: Ліверпуль, на другому місці МанСіті;
  • 2019: Манчестер Сіті, на другому місці Ліверпуль;
  • 2018: Манчестер Сіті, на другому місці МанЮнайтед;
  • 2017: Челсі, на другому місці Тоттенгем;
  • 2016: Лестер, на другому місці Арсенал.

В Англії за сім років - сім різних команд потрапляли у топ-2.

А тепер, розглянемо останні сім сезонів НХЛ:

  • 2022: Колорадо - Тампа;
  • 2021: Тампа - Монреаль;
  • 2020: Тампа - Даллас;
  • 2019: Бостон - Сент-Луїс;
  • 2018: Вашингтон - Вегас;
  • 2017: Піттсбург - Нешвілл;
  • 2016: Піттсбург - Сан-Хосе.

Одинадцять різних команд за сім років, які боролися за перемогу!

Тобто, команда та вболівальники у НХЛ впевнені, що за 5-10 років - вони опиняться дуже близькими до перемоги.

Система влаштована так, що ніхто не вищий за тебе. Але у цьому криється мінус - важче добратися до трофея. Тут і до плей-оф добратися нелегко, а там чекає чотири серії до чотирьох перемог. Тобто, тобі потрібно чотири рази виграти свого опонента, щоб пройти далі! 

Тут не допоможуть багаті власники. 

Тут не допоможе твоя академія, яка за два роки випустить круте покоління.

Взагалі важко сказати, що допоможе насправді. У тебе може бути номінально шалений склад і сила, але в опонента розіграються три гравці, як це було у 2021-му з Монреалем і ти вилітаєш, а вони у фіналі!


Як взагалі взяти крутих гравців?


Драфт. Кожного літа найгірша команда сезону - вибирає найкращого молодого гравця року, який, потенційно, через три сезони може дотягнути тебе до кубка. 

Тобто, коли у тебе погані часи, то нічого страшного - ти вийдеш на драфт і візьмеш крутого молодого гравця.

Далі, контрактова система та таке поняття, як “стеля зарплат”. Ти не можеш набрати контрактів більше, ніж на суму 82 мільйони. 

Тобто, у тебе у команді є крутий гравець, у якого завершується термін контракту, але ти не маєш грошей, щоб його підписати далі. Тому, ти виставляєш його вільним агентом, де його забере команда, яка має місце під “стелею зарплат” і може його підписати.

Це дуже важка система, тому до деталей я не буду вдаватися. Але навіть по цьому ясно, що зібрати крутий склад дуже важко.

Так чому у регулярному сезоні є фаворити, а у плей-оф - ні. Це проста математика. Де між 32-ма командами обов’язково будуть лідери та аутсайдери, навіть коли немає великої різниці між командами.

Рівність у НХЛ йде - горизонтально. Тобто, всі команди мають можливість та рівень, але відрізняються рівнем складу та ідеями тренера.

Коли ти ще не зібрав хороший склад, або у тебе немає можливості - на перше місце виходить геній тренера. І навпаки.


Хтось набирає склад під ідею, а хтось - ідею під склад


Першій команді легше грати проти другої, але важче проти третьої. Так, тут дійсно може піти обертом голова. 

Проте, з часом все стане ясним, важливо зрозуміти ідеї ліги, команд, тренерів, тоді ви відчуєте радість, коли команда переможе у найскладнішому турнірі у світі - Кубку Стенлі.


09.08.2022 Муканик Іван 5543
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1173
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2500
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2099
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2151
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6500 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2438 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

322

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1129

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1164

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1381
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

259
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

574
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2049
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26497
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

539
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10446 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7995
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

522
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

386
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

533
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

608
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1559