Надруковане арабською мовою: в Івано-Франківську презентували факсимільне видання Мазепинського Євангелія (ФОТО)

В Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Івана Франка сьогодні, 23 грудня, презентували факсимільне  видання Мазепинського Євангелія. Натомість першу таку презентацію організували в Софійському соборі.

У події взяли участь Ігор Осташ, Посол України у Лівані, та Олександр Драбинко, митрополит Православної церкви України, повідомляє Фіртка.

Відомо, що унікальне видання надрукували у 1708 році в сирійському місті Алеппо коштом гетьмана України – Івана Мазепи для арабськомовного світу.

«Мазепа – справді один з наймудріших наших правителів і найбільших стратегів, був найкращим зовнішньополітичним діячем. Євангеліє, яке сьогодні ви бачите, я шукав чотири роки у Лівані.

Загалом знайшов 14 Євангеліє, які мають такий самий корпус, як оця книга. Вони триста років слугували християнам Близького Сходу. Це означає, що місія Івана Мазепи – виконана», - розповідає Ігор Осташ.

За його словами, перша друкована Біблія арабською мовою з’явилася завдяки Івану Мазепі.

«Коли ми зайшли в приміщення Центру консервації стародруків, я запитав, чи немає у них Євангелія початку XVIII століття. Тоді Харіс Ібрагім, керівник цього центру, сказав, що є. В той момент нам хотілося кричати «евріка, нарешті ми знайшли!».

Це справді Євангеліє XVIII століття, але, на жаль, воно було неповним, тобто без вступних сторінок, які могли б підтвердити чи спростувати, чи справді це Євангеліє від Івана Мазепи. Тому ми, маючи в руках синицю, продовжуємо пошуки», - ділиться Посол України.

Політик зазначив, що історія друкування Євангелія від Мазепи розпочинається у Бухаресті, наступна зупинка в Алеппо, пізніше - Монастир святого Івана у Лівані. Саме цей монастир згодом став центром друкарства в Близькому Сході.

«Спочатку я думав, що ми візьмемо частину Біблії з Бухаресту, зробимо факсиміле і закриємо тему. Але зараз завдання набагато складніше. Ми досліджуємо шлях цієї Біблії і хочемо знайти повну Біблію для того, щоб вона мала історичну цінність і була не частиною, а цілим комплексом.

Хочемо зібрати воєдино весь текст першої арабської друкованої Біблії, особливо з передмовою – з першими п’ятьма сторінками, де патріарх Антіохійський Афанасій (на той час митрополит Алеппо) висловлює подяку гетьману Івану Мазепі. Цей текст має бути в підручниках української історії», - продовжує Осташ.

Політик розповів, що метою на наступний рік є завершити дослідження і видання Біблії 1708 року.

До речі, Посол України також розповів історію, чому подарунковий примірник Біблії арабською мовою не потрапив до рук Івана Мазепи.

«Дари Івану Мазепі вирушили з Алеппо до Батурина, але не доїхали, зупинилися у Ніжині, де переховувалися майже 175 років. Після того приїхав один вчений з Києва і побачив цю книжку. Написав про неї, що це арабське Євангеліє, дуже цінне, бо старе, а в кінці є герб Івана Мазепи», - додав Ігор Осташ.

За його словами, тоді була велика проблема, що ніхто не знав арабської мови й не могли достеменно ідентифікувати книгу.

«Мазепинське Євангеліє має виокремлене місце серед інших. Перш за все тому, що, наскільки мені відомо, їх залишилося у світі лише три. Одне зберігається в Парижі, ще одне в Санкт-Петербурзі та третє – в Ніжині.

Однак, що цікаво – Євангеліє написане не кирилицею, не звичними слов’янськими мовами, а саме арабською мовою. Іван Мазепа був дуже потужним меценатом, цим самим зробив великий внесок і в церковну історію», - підсумував  митр.прот. Мирослав Хімейчук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Малесенький приклад одного життя»: в Івано-Франківську презентували фільм «Із зав’язаними очима» (ФОТО)

Писав українську музику та має українське коріння: в Івано-Франківську показали прем’єру «Невідомий Бортнянський» (ФОТО)

Фотогалерея


23.12.2021 Тіна Любчик 28639 1
Коментарі (1)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1119
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

548
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

912
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1960
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3483
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2381 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

738

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

640

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10273
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1120
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5180
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

925
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2731
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1127
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

319
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

645
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

551
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

610
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

959 2