Молитва за ворогів в час війни

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

В онову  християнського віровчення закладені заповіді любові:

«Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою. Це найбільша й найперша заповідь. А друга однакова з нею: Люби свого ближнього, як самого себе. На двох оцих заповідях увесь Закон і Пророки стоять.» (Мт.22:36).

Ніби все зрозуміло, а що робити, коли ближній став ворогом і прийшов з війною?

Це, мабуть, найважче для розуміння. Тим паче коли знаходимо слова Ісуса Христа

«Любіть ворогів своїх, благословляйте тих, хто вас проклинає, творіть добро тим, хто ненавидить вас, і моліться за тих, хто вас переслідує» (Мт.5:44).

І якщо у звичайному житі ці слова можна якось зрозуміти та  намагатись виконувати, то зараз, дивлячись на ці жахи війни, як росіяни жорстоко, цинічно винищують українців, розум відмовляється сприймати цю настанову стосовно ворогів.

Власне ключ до розуміння знаходимо в Біблії.

Перший приклад дав сам Ісус Христос, помираючи на хресті після жорстоких знущань  промовив:

«Отче, прости їм, бо не відають, що чинять» (Лк. 23:34).

Також на прикладі вбивства Св. Стефана ми бачимо схожі слова, які звучать наче молитва за ворогів/вбивць:

«Не залічи їм, о Господи, цього гріха!»(Лк.7:60).

Зараз це особливо важко зрозуміти. Але, з погляду християнства це є   приклад любові,  як до творіння Божого, що втратило любов, мораль, людську подобу  і стало вбивцею. В період війни ми отримуємо багато негативних емоцій.

З точки зору психології, емоції є тією рушійною силою, яка рухає нами в тому числі й негативні. І якщо  для  наших воїнів негативні емоції є мотивуючою силою для  боротьби, то для багатьох людей негатив може накопичуватись і ставати токсичним, згубно діючи на фізичне здоров’я.

Медики  завжди наголошують, що  емоції мають безпосередній вплив на фізичне здоров’я. 

В результаті спалахів гніву людина частіше страждає від серцево-судинних захворювань і робить необдумані вчинки. Тому молитва як певна медитація, зосередження  та самозаглиблення вберігає нас від подібного негативу.

Молячись за ворогів ми не молимося за покращення їхнього становища. Ми звертаємось і просимо про припинення їхньої агресії проти нас і їх навернення до людської подоби, яку вони втратили.

Ця молитва в першу чергу потрібна нам, бо молячись ми залишаємось людьми та вберігаємо себе від зла.  

Водночас  це свідчить  про  міцну духовну силу та мораль людини.

Неправильно вважати, що виконуючи цю настанову ми повинні схилити голову і чекати смерті, ні ми повинні боронити найбільший дар від Бога - це життя, але не повинні допускати, щоб негатив заволодів нами й тихо та непомітно згубив наше здоров’я.

Росіяни, власне і намагаються посіяти в душах українців страх, гнів і розчарування.

Бо складається враження, що вони давно втратили людську подобу і перетворилися на людиноподібних істот, які харчуються страхом і болем інших людей.

Показовим прикладом є згадка українського науковця філософа і релігієзнавця Ігоря Козловського, котрий майже два роки перебував в російському полоні. Він наголошував на важливості молитви. А також згадував, що росіян найбільше дратували його незворушний спокій та легка усмішка.

Зрештою молитва — це розмова з Всевишнім, яка переводить людину на інший рівень сприйняття, стабілізуючи її психоемоційний стан.

Прикладом «любові до ворогів»  є ставлення українців до російських полонених, а також вчинки українських військових на Курщині,  які допомагали росіянам їжею та  одягом, не знаючи їхнього справжнього ставлення до українців.    

Молитва за тих, хто завдав нам біль може бути актом великої духовної сили. Це складна і важлива практика може принести духовний та емоційний мир у  наше життя.


30.01.2025 Роман Тадра 1282
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

274
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

522
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

896
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1940
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3463
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2360 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

729

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

632

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

605

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

617
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10264
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1104
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5162
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

915
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2717
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1118
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

258
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

630
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

545
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

605
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

951 2