Молитва за ворогів в час війни

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

В онову  християнського віровчення закладені заповіді любові:

«Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою. Це найбільша й найперша заповідь. А друга однакова з нею: Люби свого ближнього, як самого себе. На двох оцих заповідях увесь Закон і Пророки стоять.» (Мт.22:36).

Ніби все зрозуміло, а що робити, коли ближній став ворогом і прийшов з війною?

Це, мабуть, найважче для розуміння. Тим паче коли знаходимо слова Ісуса Христа

«Любіть ворогів своїх, благословляйте тих, хто вас проклинає, творіть добро тим, хто ненавидить вас, і моліться за тих, хто вас переслідує» (Мт.5:44).

І якщо у звичайному житі ці слова можна якось зрозуміти та  намагатись виконувати, то зараз, дивлячись на ці жахи війни, як росіяни жорстоко, цинічно винищують українців, розум відмовляється сприймати цю настанову стосовно ворогів.

Власне ключ до розуміння знаходимо в Біблії.

Перший приклад дав сам Ісус Христос, помираючи на хресті після жорстоких знущань  промовив:

«Отче, прости їм, бо не відають, що чинять» (Лк. 23:34).

Також на прикладі вбивства Св. Стефана ми бачимо схожі слова, які звучать наче молитва за ворогів/вбивць:

«Не залічи їм, о Господи, цього гріха!»(Лк.7:60).

Зараз це особливо важко зрозуміти. Але, з погляду християнства це є   приклад любові,  як до творіння Божого, що втратило любов, мораль, людську подобу  і стало вбивцею. В період війни ми отримуємо багато негативних емоцій.

З точки зору психології, емоції є тією рушійною силою, яка рухає нами в тому числі й негативні. І якщо  для  наших воїнів негативні емоції є мотивуючою силою для  боротьби, то для багатьох людей негатив може накопичуватись і ставати токсичним, згубно діючи на фізичне здоров’я.

Медики  завжди наголошують, що  емоції мають безпосередній вплив на фізичне здоров’я. 

В результаті спалахів гніву людина частіше страждає від серцево-судинних захворювань і робить необдумані вчинки. Тому молитва як певна медитація, зосередження  та самозаглиблення вберігає нас від подібного негативу.

Молячись за ворогів ми не молимося за покращення їхнього становища. Ми звертаємось і просимо про припинення їхньої агресії проти нас і їх навернення до людської подоби, яку вони втратили.

Ця молитва в першу чергу потрібна нам, бо молячись ми залишаємось людьми та вберігаємо себе від зла.  

Водночас  це свідчить  про  міцну духовну силу та мораль людини.

Неправильно вважати, що виконуючи цю настанову ми повинні схилити голову і чекати смерті, ні ми повинні боронити найбільший дар від Бога - це життя, але не повинні допускати, щоб негатив заволодів нами й тихо та непомітно згубив наше здоров’я.

Росіяни, власне і намагаються посіяти в душах українців страх, гнів і розчарування.

Бо складається враження, що вони давно втратили людську подобу і перетворилися на людиноподібних істот, які харчуються страхом і болем інших людей.

Показовим прикладом є згадка українського науковця філософа і релігієзнавця Ігоря Козловського, котрий майже два роки перебував в російському полоні. Він наголошував на важливості молитви. А також згадував, що росіян найбільше дратували його незворушний спокій та легка усмішка.

Зрештою молитва — це розмова з Всевишнім, яка переводить людину на інший рівень сприйняття, стабілізуючи її психоемоційний стан.

Прикладом «любові до ворогів»  є ставлення українців до російських полонених, а також вчинки українських військових на Курщині,  які допомагали росіянам їжею та  одягом, не знаючи їхнього справжнього ставлення до українців.    

Молитва за тих, хто завдав нам біль може бути актом великої духовної сили. Це складна і важлива практика може принести духовний та емоційний мир у  наше життя.


30.01.2025 Роман Тадра 1212
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2272
08.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

2507
07.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1589
03.03.2025
Вікторія Матіїв

Про адаптацію та реінтеграцію ветеранів, проєкти, спрямовані на підтримку родин загиблих бійців та виклики для дружин полеглих воїнів, журналістка Фіртки поспілкувалася із директоркою комунального закладу "Ветеранський простір", засновницею громадської організації "Дружини Янголів", дружиною загиблого захисника Павла Василіва — Любов'ю Василів.

1919
25.02.2025
Вікторія Косович

Роман Бончук — митець з Івано-Франківська, відомий своїми масштабними полотнами, муралами та концептуальними роботами.  Про саморозвиток, роль філософії, виклики сьогоденного мистецтва та нюанси творчого процесу митець розповів журналістці Фіртки.

4991
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

3147 1

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

378

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

600

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1023

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1623
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

259
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

473
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

988
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

442
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

667
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7392
10.03.2025

Говорячи про мотивацію відвідування релігійних служб, найчастіше ті мешканці заходу, які беруть у них участь, називають спілкування з Богом (52,9%), участь у молитвах, релігійних обрядах (51%).  

900
22.03.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

32930 1
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

883
17.03.2025

Раніше Зеленський зазначав, якщо буде перемир’я, то протягом 30-денного режиму тиші обговорюватимуть гарантії безпеки для України.

844
13.03.2025

Після закінчення війни буде знятий воєнний стан, і після зняття воєнного стану вибори проходитимуть згідно з українським законодавством.  

1715
11.03.2025

У минулому банкір та керівник Банку Канади, Марк Карні виграв вибори на посаду лідера чинної Ліберальної партії Канади й замінить Джастіна Трюдо на посаді прем'єр-міністра.  

843