Молитва за ворогів в час війни

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

В онову  християнського віровчення закладені заповіді любові:

«Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою. Це найбільша й найперша заповідь. А друга однакова з нею: Люби свого ближнього, як самого себе. На двох оцих заповідях увесь Закон і Пророки стоять.» (Мт.22:36).

Ніби все зрозуміло, а що робити, коли ближній став ворогом і прийшов з війною?

Це, мабуть, найважче для розуміння. Тим паче коли знаходимо слова Ісуса Христа

«Любіть ворогів своїх, благословляйте тих, хто вас проклинає, творіть добро тим, хто ненавидить вас, і моліться за тих, хто вас переслідує» (Мт.5:44).

І якщо у звичайному житі ці слова можна якось зрозуміти та  намагатись виконувати, то зараз, дивлячись на ці жахи війни, як росіяни жорстоко, цинічно винищують українців, розум відмовляється сприймати цю настанову стосовно ворогів.

Власне ключ до розуміння знаходимо в Біблії.

Перший приклад дав сам Ісус Христос, помираючи на хресті після жорстоких знущань  промовив:

«Отче, прости їм, бо не відають, що чинять» (Лк. 23:34).

Також на прикладі вбивства Св. Стефана ми бачимо схожі слова, які звучать наче молитва за ворогів/вбивць:

«Не залічи їм, о Господи, цього гріха!»(Лк.7:60).

Зараз це особливо важко зрозуміти. Але, з погляду християнства це є   приклад любові,  як до творіння Божого, що втратило любов, мораль, людську подобу  і стало вбивцею. В період війни ми отримуємо багато негативних емоцій.

З точки зору психології, емоції є тією рушійною силою, яка рухає нами в тому числі й негативні. І якщо  для  наших воїнів негативні емоції є мотивуючою силою для  боротьби, то для багатьох людей негатив може накопичуватись і ставати токсичним, згубно діючи на фізичне здоров’я.

Медики  завжди наголошують, що  емоції мають безпосередній вплив на фізичне здоров’я. 

В результаті спалахів гніву людина частіше страждає від серцево-судинних захворювань і робить необдумані вчинки. Тому молитва як певна медитація, зосередження  та самозаглиблення вберігає нас від подібного негативу.

Молячись за ворогів ми не молимося за покращення їхнього становища. Ми звертаємось і просимо про припинення їхньої агресії проти нас і їх навернення до людської подоби, яку вони втратили.

Ця молитва в першу чергу потрібна нам, бо молячись ми залишаємось людьми та вберігаємо себе від зла.  

Водночас  це свідчить  про  міцну духовну силу та мораль людини.

Неправильно вважати, що виконуючи цю настанову ми повинні схилити голову і чекати смерті, ні ми повинні боронити найбільший дар від Бога - це життя, але не повинні допускати, щоб негатив заволодів нами й тихо та непомітно згубив наше здоров’я.

Росіяни, власне і намагаються посіяти в душах українців страх, гнів і розчарування.

Бо складається враження, що вони давно втратили людську подобу і перетворилися на людиноподібних істот, які харчуються страхом і болем інших людей.

Показовим прикладом є згадка українського науковця філософа і релігієзнавця Ігоря Козловського, котрий майже два роки перебував в російському полоні. Він наголошував на важливості молитви. А також згадував, що росіян найбільше дратували його незворушний спокій та легка усмішка.

Зрештою молитва — це розмова з Всевишнім, яка переводить людину на інший рівень сприйняття, стабілізуючи її психоемоційний стан.

Прикладом «любові до ворогів»  є ставлення українців до російських полонених, а також вчинки українських військових на Курщині,  які допомагали росіянам їжею та  одягом, не знаючи їхнього справжнього ставлення до українців.    

Молитва за тих, хто завдав нам біль може бути актом великої духовної сили. Це складна і важлива практика може принести духовний та емоційний мир у  наше життя.


30.01.2025 Роман Тадра 1416
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

648
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1914
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3407
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1248
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1257
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1324 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1349

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

396

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1048

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1214
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

425
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2586
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1310
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1417
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

618
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15278
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7563
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

418
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1099 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

553
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

457
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

539