Місця влади Станиславова

 

Сьогодні майже вся влада Івано-Франківська та області сконцентрована в одному будинку – у Білій хаті. Мерія – лівий під’їзд, ОДА – правий. Але така компактність була не завжди. Раніше тая влада була розкидана містом і постійно переїжджала. Отже, хто та звідки керував Станиславовом протягом 350 років?

 

Будинок ради

Хоча Станиславів був приватним містом, Андрій Потоцький не прагнув абсолютної влади. Завдяки магдебурзькому праву, влада в місті належала магістрату, який займався збором і розподілом податків, житлово-комунальними проблемами, судочинством, іншими вкрай потрібними речами.

Члени магістрату працювали в ратуші. У перекладі з німецької цей термін означає «будинок ради» і назва повністю виправдовувала зміст. Спочатку ратуша була дерев’яною, а у 1695 році коштом Юзефа Потоцького зводять муровану споруду, яка простояла понад півтора століття. Але магістрат сидів там значно менше.

Після переходу краю до Австрії відбулась адміністративна реформа. Майже вся влада у місті належала старості, а бургомістр виконував чисто декоративну функцію. Незабаром по самоврядуванню нанесли черговий удар. У 1801 році за борги останнього власника Станиславів разом з усім комунальним майном переходить у власність австрійської держави. Магістрат чемно попросили звільнити приміщення, після чого зробили інвентарний опис. З нього з’ясувалося, що стіни ратуші вкрити тріщинами, годинник знищений, всередині необхідний капітальний ремонт, а загальний кошторис витрат становить 2600 флоринів – на ті часи то була величезна сума. Німці вирішили не витрачатись і розташували у «будинку ради» склади військової амуніції.

 

У приймах

Для бідолашних чиновників магістрату почалась епоха поневірянь по зйомних квартирах. За даними краєзнавця Михайла Головатого, тривалий час міський уряд винаймав кілька кімнат у будинку №2 на площі Ринок. Цього дому зараз уже немає. За радянських часів на тому місці був продуктовий магазин, а тепер – будинок від «Надії» – з «Делікатесом», «Галереєю Н» і т. д.

Проте магістрат не втрачав надії повернутись у ратушу. Для цього у 1837 році всередині вежі навіть зробили ремонт, але переїзд так і не відбувся.

Після революції 1848 року магістрат змінює місце дислокації. Тепер він квартирував у новозбудованому будинку Гелавая, на розі Галицької та Новгородської. На жаль, він теж не зберігся. Будинок розвалився у середині 1970-х, потім там більше 10 років стояв котлован, а після цього на тому місці поставили ще один торговий центр – «Меркурій».

Стара-нова ратуша

Але магістрат таки добився свого. У середині ХІХ століття місто викупило ратушу в уряду, і бургомістр із командою повернулися на «історичну батьківщину».

У 1867 році в Австрії провели цілу купу законодавчих реформ. Згідно з новими законами, міське самоврядування зміцнило свої позиції. Відтепер мешканці обирали міську раду в кількості 36 членів, після чого «райці» (члени ради) між собою обирали бургомістра.

Та недовго самоврядування раділо відновленню історичної справедливості. «Мармулядова пожежа» 1868 року знову робить магістрат безпритульним. Поки йшла відбудова ратуші, міські мужі коротали час у майже рідній для них кам’яниці Гелавая.

Через три роки магістрат в’їхав у нову ратушу. Вона сильно відрізнялася від попередниці, була значно більшою та ззовні облицьована білим мармуром. Всередині теж було на що подивитись – зал засідань міської ради, крім багатого оздоблення, прикрашали написи про головні події історії Станиславова.

На початку ХХ століття штат мерії настільки збільшився, що ратуша вже не могла вмістити всіх чиновників. Запахло новим переїздом.

По слідах залізничників

Ще у 1894 році місто власним коштом вибудувало шикарну кам’яницю, яку здало в оренду Станиславівській дирекції залізниць (тепер – головний корпус медуніверситу). Два десятиліття колійовці чемно сплачували орендну плату, аж поки перед самою війною не звели собі власного приміщення на Грюнвальдській.

Зважаючи на це, влітку 1914 року у порожнє комунальне приміщення переїхав магістрат. Як виявилося – дуже вчасно. Під час війни ратушу суттєво пошкодила артилерія, а колишня дирекція залізниць стояла неушкодженою. За часів ЗУНР Станиславовом керував міський комісар, колишній вчитель гімназії Павло Чайківський.

У повоєнний час міську владу почали ущільнювати. В адмінбудинок підселяють «квартирантів» – воєводство та фінансове управління, а перший поверх віддають банкам і крамницям. Дійшло до того, що магістрат займав лишень один поверх, і ветерани самоврядування з ностальгією згадували часи панування у ратуші.

У 1934 році – нова реформа. Тепер міську владу назвали управою, а бургомістр став президентом. Якщо перший президент, Здіслав Стронський, мирився з такою тіснявою, то його наступник, Францішек Котлярчук, не схотів працювати в «комуналці».

Штаб міста Станиславова

У 1930-х роках будинок теперішньої школи №5, що на Франка, винаймало військове відомство. Якщо бути точним, то там дислокувався штаб 11 Карпатської піхотної дивізії Війська Польського. Напевно, орендна плата була високою, тому що в 1938 році військові перебрались у новозбудовану власну кам’яницю на Грюнвальдській.

Міська управа зреагувала миттєво і того ж року зайняла колишнє приміщення штабу. Тут місця було більш ніж достатньо. Деякі чиновники навіть отримали тут службові квартири, і першим щасливим новоселом був, звісно, президент Котлярчук.

Через рік прийшли «совіти», які президента нагнали, а хату відібрали. Спочатку більшовики створили Тимчасове управління міста, яке очолив такий собі товариш Чучукало. Пізніше управління було реорганізовано у Станіславську міську раду депутатів трудящих. Є дані, що незабаром у тому будинку з’явився «цікавий» сусід – міське управління НКВС.

За німців посадником міста був професор Іван Голембйовський. Цікаво, що і совітів, і німців приміщення колишнього штабу цілком влаштовувало. А ще цікаво, хто тоді жив у квартирі бідолашного президента Котлярчика?

Найкраще – дітям

Коли місто звільнили, то у старе приміщення вселятися не стали. Його вирішили віддати під школу-інтернат. А виконавчий комітет міської ради Станіслава облюбував собі кам’яницю по вулиці Карла Маркса, 31 (тепер Грушевського). Його на замовлення скарбової дирекції у 1912 році збудував львівський архітектор Францішек Сковрон.

Триповерховий палац більш ніж на 40 років став домівкою міському керівництву. У 1977 році, після прийняття «брежнєвської» конституції, виконавчий комітет міської ради депутатів трудящих став називатися виконавчим комітетом міської ради народних депутатів. Посаді мера тоді відповідав голова виконкому. З післявоєнного періоду до незалежності на цій посаді працювали дев’ять осіб.

Будинок з ялинками

У 1987 році нарешті закінчили будову монстра-довгобуду – Білої хати. Туди оперативно вселилося обласне керівництво, тим самим звільнивши стару споруду обкому на Грюнвальдській, 11. Нагріте місце зайняли міські установи. Тоді перед фасадом будинку росли розкішні блакитні ялинки, між якими ховався бетонний Ленін.

Але він не довго мулив очі чиновникам міськвиконкому. Спочатку демонтували пам’ятник, потім розвалився СРСР, а ще пізніше міській владі надійшов наказ пакувати валізи…

У 1994 році відбулось дві значні події. По-перше, Франківськом тепер керував не призначений згори голова виконкому, а демократично обраний міський голова. Першим справжнім мером міста став Богдан Борович. По-друге, міська влада знову переїхала. Відтоді вона господарює у лівому крилі Білої хати.

На сьогодні це – останній переїзд. Були розмови про чергове пересування до ратуші, але, враховуючи нинішню кількість чиновників, туди вони точно не влізуть. Хіба розкопати підземелля та запхати їх туди?


23.12.2011 1795 0
Коментарі (0)

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5228 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1849 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4063 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3184 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7981 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20315 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

289

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

829

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1926

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2403
27.07.2024

Вибір корму для вашого чотириногого друга є важливим рішенням, яке впливає на його здоров'я, енергію та якість життя. Від правильного харчування залежить не лише фізичний стан собаки, але й її настрій та довголіття

39
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

209
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

710
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18403
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

992
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1225 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6113 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23409 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

307
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

1002 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1215 6
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

508