Міфи про сон, які шкодять здоров'ю

Міфи про сон шкодять нашому здоров'ю, негативно впливають на настрій і скорочують життя, вважають вчені.

Команда дослідників з Нью-Йоркського університету "покопирсалась" в інтернеті і зібрала найбільш поширені думки про нічний сон, пише BBC Україна.

У дослідженні, опублікованому в журналі Sleep Health, вони порівняли міфи з найбільш достовірними науковими даними. Вчені сподіваються, що розвінчання міфів про сон покращить фізичне і психічне здоров'я людей.


Міф 1. 5-годинний сон - це не так вже й погано

Це міф, якого складно позбутися.

Колишній прем'єр-міністр Великої Британії Маргарет Тетчер, як відомо, спала чотири години на добу. Те саме казала канцлер Німеччини Ангела Меркель, а історії успіху відомих підприємців сповнені прикладів, коли вони жертвували сном заради роботи.

Проте, дослідники стверджують, що міф про користь 5-годинного сну є одним із найбільш небезпечних для здоров'я.

"Ми маємо докази того, що сон впродовж п'яти годин або менше значно підвищує ризик негативних наслідків для здоров'я", - каже дослідниця Ребекка Роббінс.

До них відносять серцево-судинні захворювання, наприклад, серцеві напади та інсульти, а також скорочення тривалості життя.

Повноцінний нічний сон має тривати 7-8 годин, рекомендує вчений.


Міф 2. Алкоголь сприяє кращому сну

За словами вчених, "заспокійлива сила" алкоголю - лише міф, і не так важливо, що це - келих вина, склянка віскі або пляшка пива.

"Після випитого людина дійсно засинає швидше, але якість сну погіршується", - пояснила пані Роббінс.

Особливо страждає фаза швидкого сну (зі швидким рухом очей). Вона дуже важлива для роботи оперативної пам'яті та навчання.

Ви заснете навіть, можливо, швидше, ніж зазвичай, однак деякі переваги сну будуть втрачені.

Крім того, алкоголь має сечогінний ефект, тому є ризик того, що ви прокинетесь середині ночі з повним сечовим міхуром.


Міф 3. Телевечір допомагає розслабитися

"Мені потрібно заспокоїтись перед сном - подивлюся телевізор", - знайома думка, чи не так?

Доктор Роббінс стверджує: "Нічні новини викликають безсоння або стрес, нам важче розслабитися і відключитися".

А сцена масштабного вбивства у серіалі "Гра престолів", що отримала назву "Червоне весілля", навряд чи справляє релаксуючу дію на організм людини.

Крім того, екрани телевізорів і мобільних гаджетів випромінюють синє світло, яке пригнічує процес вироблення в організмі мелатоніну - гормону сну.


Міф 4. Не можете заснути? Залишайтеся в ліжку

Ви годинами крутитесь з боку на бік і перерахували всіх овець у Новій Зеландії, а їх там приблизно 28 мільйонів. Що далі? Кидайте цю справу.

"Ми починаємо асоціювати наше ліжко з безсонням, - пояснила Ребекка Роббінс. - Здоровій людині потрібно близько 15 хвилин, щоб заснути. Якщо у вас з цим проблеми, йдіть до іншої кімнати і займіть себе чимось. Механічна робота - ідеальний варіант".

Її порада - складайте шкарпетки.


Міф 5. "Ну ще 5 хвилин!"

Всім знайома ситуація - задзвонив будильник, а рука сама тягнеться перемикнути його. Ми переконані, що додаткові шість хвилин у ліжку нас врятують.

Але вчені радять: щойно спрацював будильник, знайдіть в собі сили і вставайте.

"Відкидайте спокусу залишитись у теплому ліжку, - радить доктор Робінс. - Ви знову заснете. Однак це "досипання" буде поверхневим і не додасть життєвих сил".

Натомість відкрийте штори і спробуйте впустити якомога більше денного світла в кімнату.


Міф 6. Хропіння зовсім нешкідливе

Хропіння може бути нешкідливим, але воно також може бути симптомом апное, серйозного порушення сну.

Стінки горла розслабляються і звужуються під час сну, що перериває подих і є основною причиною хропіння.

Люди з такою проблемою схильні до підвищення артеріального тиску, нерегулярного серцебиття і ризику отримати інфаркт або інсульт.

Гучне хропіння сигналізує про серйозні проблеми зі здоров'ям.

"Отже, здоровий сон - запорука гарного самопочуття, чудового настрою і довголіття", - підсумовує пані Роббінс.


22.03.2021 24099
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1319
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2044
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3524
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1321
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1308

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1625

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1110

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24236
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

486
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2646
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

589
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

552
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1369 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512