Міфи про сон, які шкодять здоров'ю

Міфи про сон шкодять нашому здоров'ю, негативно впливають на настрій і скорочують життя, вважають вчені.

Команда дослідників з Нью-Йоркського університету "покопирсалась" в інтернеті і зібрала найбільш поширені думки про нічний сон, пише BBC Україна.

У дослідженні, опублікованому в журналі Sleep Health, вони порівняли міфи з найбільш достовірними науковими даними. Вчені сподіваються, що розвінчання міфів про сон покращить фізичне і психічне здоров'я людей.


Міф 1. 5-годинний сон - це не так вже й погано

Це міф, якого складно позбутися.

Колишній прем'єр-міністр Великої Британії Маргарет Тетчер, як відомо, спала чотири години на добу. Те саме казала канцлер Німеччини Ангела Меркель, а історії успіху відомих підприємців сповнені прикладів, коли вони жертвували сном заради роботи.

Проте, дослідники стверджують, що міф про користь 5-годинного сну є одним із найбільш небезпечних для здоров'я.

"Ми маємо докази того, що сон впродовж п'яти годин або менше значно підвищує ризик негативних наслідків для здоров'я", - каже дослідниця Ребекка Роббінс.

До них відносять серцево-судинні захворювання, наприклад, серцеві напади та інсульти, а також скорочення тривалості життя.

Повноцінний нічний сон має тривати 7-8 годин, рекомендує вчений.


Міф 2. Алкоголь сприяє кращому сну

За словами вчених, "заспокійлива сила" алкоголю - лише міф, і не так важливо, що це - келих вина, склянка віскі або пляшка пива.

"Після випитого людина дійсно засинає швидше, але якість сну погіршується", - пояснила пані Роббінс.

Особливо страждає фаза швидкого сну (зі швидким рухом очей). Вона дуже важлива для роботи оперативної пам'яті та навчання.

Ви заснете навіть, можливо, швидше, ніж зазвичай, однак деякі переваги сну будуть втрачені.

Крім того, алкоголь має сечогінний ефект, тому є ризик того, що ви прокинетесь середині ночі з повним сечовим міхуром.


Міф 3. Телевечір допомагає розслабитися

"Мені потрібно заспокоїтись перед сном - подивлюся телевізор", - знайома думка, чи не так?

Доктор Роббінс стверджує: "Нічні новини викликають безсоння або стрес, нам важче розслабитися і відключитися".

А сцена масштабного вбивства у серіалі "Гра престолів", що отримала назву "Червоне весілля", навряд чи справляє релаксуючу дію на організм людини.

Крім того, екрани телевізорів і мобільних гаджетів випромінюють синє світло, яке пригнічує процес вироблення в організмі мелатоніну - гормону сну.


Міф 4. Не можете заснути? Залишайтеся в ліжку

Ви годинами крутитесь з боку на бік і перерахували всіх овець у Новій Зеландії, а їх там приблизно 28 мільйонів. Що далі? Кидайте цю справу.

"Ми починаємо асоціювати наше ліжко з безсонням, - пояснила Ребекка Роббінс. - Здоровій людині потрібно близько 15 хвилин, щоб заснути. Якщо у вас з цим проблеми, йдіть до іншої кімнати і займіть себе чимось. Механічна робота - ідеальний варіант".

Її порада - складайте шкарпетки.


Міф 5. "Ну ще 5 хвилин!"

Всім знайома ситуація - задзвонив будильник, а рука сама тягнеться перемикнути його. Ми переконані, що додаткові шість хвилин у ліжку нас врятують.

Але вчені радять: щойно спрацював будильник, знайдіть в собі сили і вставайте.

"Відкидайте спокусу залишитись у теплому ліжку, - радить доктор Робінс. - Ви знову заснете. Однак це "досипання" буде поверхневим і не додасть життєвих сил".

Натомість відкрийте штори і спробуйте впустити якомога більше денного світла в кімнату.


Міф 6. Хропіння зовсім нешкідливе

Хропіння може бути нешкідливим, але воно також може бути симптомом апное, серйозного порушення сну.

Стінки горла розслабляються і звужуються під час сну, що перериває подих і є основною причиною хропіння.

Люди з такою проблемою схильні до підвищення артеріального тиску, нерегулярного серцебиття і ризику отримати інфаркт або інсульт.

Гучне хропіння сигналізує про серйозні проблеми зі здоров'ям.

"Отже, здоровий сон - запорука гарного самопочуття, чудового настрою і довголіття", - підсумовує пані Роббінс.


22.03.2021 23551
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1255
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2550
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2126
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2182
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6579 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2467 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

358

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1169

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1298

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1424
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

294
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

142
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

596
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

55
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26526
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

563
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10477 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

46
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

47
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

418
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

557
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

633