Макс Поляков розповів про Firefly Aerospace та космічний бізнес: головне з інтерв’ю

Український підприємець Максим Валерійович Поляков, який заробив свої статки на бізнесі у сферах IT та інших сучасних технологій, останнім часом відомий завдяки діяльності у космічній галузі. Він є співвласником групи Noosphere, яка володіє кількома бізнес-проєктами, пов’язаними з космосом. Нещодавно журналісти видання «НВ Бізнес» взяли інтерв’ю у Максима Полякова, в якому дізналися, що він думає з приводу перспектив власної компанії та індустрії у цілому. Головні думки бізнесмена далі.

Довгий шлях до космосу

Як розповів в інтерв’ю Макс Поляков, Firefly Aerospace дісталася йому після багатьох років, проведених у бізнесі. Перші проєкти підприємця не мали зв’язку з космосом. То був аутсорсинговий бізнес, який мав понад 250 працівників. У 2002 році від такої моделі праці було вирішено відмовитися, після чого Максим зайнявся власними продуктами, першим з яких став онлайн-сервіс знайомств. Але перший мільйон бізнесмен заробив не на ньому, а на продажі у 2006 році власної компанії HitDynamics, яка займалася купівлею трафіку американських пошукових гігантів.


Заснувавши низку проєктів в IT, Максим Поляков у 2010 році вперше вивів свій бізнес на Лондонську фондову біржу. За словами підприємця, на піку її капіталізація була в декілька разів більшою за стартову (до 300–400 млн доларів США). Після цього було створено ще декілька великих проєктів, а виручені з їх продажу гроші бізнесмен вирішив інвестувати у технології, пов’язані з космосом.

Мета та перспективи власного бізнесу

На сьогодні в активах Максима Полякова декілька бізнес-підрозділів, пов’язаних з аерокосмічною індустрією. Одним з найвідоміших серед них є компанія Firefly Aerospace, придбана у 2017 році. За словами підприємця, на момент зміни власника фірма майже  нічого не мала, окрім судових позовів від конкурентів. Бізнесмен Макс Поляков разом з партнерами, за його словами, після придбання вклав у нову справу близько 75 млн доларів, а загальна сума інвестицій з моменту купівлі Firefly Aerospace досягла позначки в 200 млн.

Врятувавши аерокосмічну компанію від банкрутства, Поляков продовжив розробку ракет-носіїв, призначених для виведення на орбіту комерційних вантажів. Перший продукт компанії, легка РН «Альфа», здатна відправити у космос до 1 тони корисного навантаження. Саме її дебютний політ відбувся на початку вересня. У планах Firefly Aerospace — налагодити щорічний випуск спочатку 8, а згодом i 24 ракет-носіїв. Наступним кроком має стати створення більш потужної та вантажомісткої ракети-носія «Бета».

Розповідаючи про космос, Максим Поляков відзначив, що продаж ракетної техніки ніколи не був його метою. Ціль — створення вертикально-інтегрованої структури, здатної надавати повний цикл послуг замовникам. Підприємець порівнює космічний бізнес з ринком пасажирських авіаперевезень. За його словами, точно так, як люди купують квитки на літак для перельоту з одного міста до іншого, клієнти аерокосмічних підприємств замовляють готову послугу у вигляді доставки корисних вантажів на орбіту або поверхню інших небесних тіл.

Як говорить Максим Поляков, Firefly Aerospace не планує бути просто перевізником, який відправляє чужі вантажі до космосу за гроші. Частиною стратегії його бізнесу є кооперація, за якої послуги будуть надаватися в обмін на частку у бізнесі. Крім того, ракети — це ще й засіб для доставлення на орбіту власних апаратів, адже у портфоліо Noosphere є підрозділи, які заробляють гроші на обробці супутникових даних, аналітиці та продажі даних для бізнесу. Маючи власний транспорт для цього, можна зробити бізнес незалежним від сторонніх підрядників та контролювати усю вертикаль, від розробки супутника до його виведення на орбіту та збору й обробки отриманої інформації.

Про перший запуск ракети Firefly Aerospace Alpha

Як стало відомо раніше, перший запуск ракети-носія Firefly Alpha пройшов не зовсім за планом. Космічний апарат успішно пройшов всі перевірки, стартував та зміг розвинути надзвукову швидкість, але згодом політ довелося перервати. Ліквідація ракети на 3-й хвилині була ініційована центром управління, а причиною такого рішення стало її відхилення від проєктної траєкторії. Щоб не наражати нікого на небезпеку, космічний апарат було вирішено знищити під час його знаходження в атмосфері.

Попри неповне виконання польотного плану, Поляков Максим Валерійович важає дебютний старт вдалим. Підприємець підкреслює, що ракета — не морський корабель, і у випадку якихось проблем її неможливо просто відбуксирувати до порту. Тому в цій справі варто рішуче діяти, а перший старт показав, що 4 роки праці не були марними. Адже тепер справа за практикою: лише частіше запускаючи ракети одна за одною, можна досягти стабільних позитивних результатів.

Поляков зазначив, що но заводах Firefly Aerospace уже перебувають у різній стадії готовності три нових ракети. Заявку на отримання дозволів на наступні 2 запуски, яка подається заздалегідь за пів року, було подано ще в травні. Тому вже скоро компанію чекають нові старти.

Перспективи IT-бізнесу в Україні

Обговорюючи недавню зустріч з міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим, Макс Поляков зазначив, що в Україні не вистачає IT-підприємців, досвід яких покращив би сприйняття українців у світі. При цьому поряд з представниками влади опиняється чимало тих, хто «розповідає казки», лише створюючи шумовий ефект. Людей, які заробили легально понад 10 млн доларів в інтернет-індустрії, в країні немає, тому і модель довгострокового мислення не сформувалося. Це заважає позитивному сприйняттю України. Як це було, наприклад, коли відбувся вихід українця Полякова на Лондонську біржу, який  викликав підозри у 2010 році.

Підприємець впевнений, що для позитивних змін в країні варто позбуватися репутації «малого калібру». На зустрічі з міністром  Макс Поляков запевнив його, що готовий допомагати Україні. І наостанок слід відзначити, що прагнення бізнесмена розвивати український бізнес не пустий звук. Адже хоча Firefly Aerospace і є американською компанією, один з її підрозділів працює у Дніпрі. Також з Україною пов’язаний інший бізнес Полякова та низка меценатських проєктів.


20.10.2021 8993
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

962
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2390
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2048
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2078
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6316 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2372 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

237

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1061

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1044

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1310
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

177
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

527
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1984
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26422
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

480
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10389 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7930
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

473
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

333
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

480
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

555
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1501