ЛЮДИ ЯК ЩУРІ

Сучасні мотивації  спонукають до егоїзму. Але чи приносить реалізований егоїзм щастя? Чи залежить щастя від кількості грошових знаків в наших кишенях? Чи більш щасливими є багаті і високопосадові?

 

Навіть візуально – ні. Колись я був здивований тим, що індійці, які отримують по 2-3 долари зарплати на місяць виглядають більш світлими, усміхненими і задоволеними життям, ніж середньостатистичний «нещасний» українець.

 

А в Таїланді мені гід розповів неймовірні, як для людини західної цивілізації, речі. Таїланд – багата азійська країна. Середня зарплата тайця трішки більша від зарплати українця при значно нижчих цінах. Кілька місяців перед моїм приїздом до Патайї, курортного міста на березі Сіамської затоки за населенням аналогічного Івано-Франківську, тут проходили вибори мера. З десяти кандидатів не було жодного тайця! А всі десятеро – китайці (при тому, що в населенні міста тайців 90%, а китайців – близько 3%). Я здивувався, чому так? Гід пояснив, що в тайців зовсім інші життєві пріоритети і мотивації. Їх, в абсолютній більшості, хоч і цікавлять посади і зарплати, але не найбільше. Головний пріорітет – спокійне, гармонійне життя, можливість молитви та медитації.

 

Якщо тайцю, який працює, скажімо, інженером, заробляючи 500$ на місяць, запропонують очолити відділ чи бюро, пропонуючи зарплату в 2000$, то, майже гарантовано, – таєць відмовиться. Тому що керівна посада, скаже він, має на увазі конфліктність з підлеглими та внутрішній неспокій через відповідальність за інших.

 

Абсолютну більшість керівних посад в Таїланді займають іноземці, в більшості китайці. Причина - в світоглядних настановах духовних вчень. Конфуціанство в Китаї мотивує до служіння і кар'єризму. А тайський буддизм головним пріорітетом вважає внутрішню гармонію, без якої неможливо вирватися з кармічного колеса та досягти Нірвани.  

 

Та й в західній цивілізації, скажімо, відсоток самогубців вищий серед багатих і «реалізованих», аніж серед «середнього класу».

 

З цього приводу Бернард Вербер описує цікавий дослід біологів. Вони розмістили в клітку шестеро щурів. Для того, щоб добратися в клітці до годівнички, їм необхідно було подолати водну перешкоду. І цих шестеро щурів за фізичною силою та хитрістю розподілили соціальні ролі:  двоє «експлуататорів», двоє «експлуатованих» плавців, один «незалежний» плавець і один «слабохарактерний». Отже двоє «експлуататорів» ніколи нікуди не плавали, вони відбирали майже весь корм в двох «експлуатованих», які плавали за ним до годівнички. «Незалежний» плавець - сам собі за кормом плавав, але «експлуататори» його не чіпали, бо він був трішки сильнішим за «експлуатованих» плавців. А «слабохарактерного» всі ображали, тлумили, знущалися, за кормом він не плавав, а коли представники «вищих каст» закінчували обід, - доїдав за ними крихти.

Ситуація з розподілом на щурячі «касти» повторилася і в двадцяти інших клітках.

 

Цікаво, що потім дослідники в одну клітку помістили шість «експлуататорів» з різних спільнот. Вони довго билися-гризлися, а через деякий час серед колишніх «експлуататорів» встановилася та ж ієрархія: двоє «експлуататорів», двоє «експлуатованих», один «незалежний» і один «слабохарактерний».  Експеримент з шістьма «експлуатованими», з шістьма «незалежними» і з шістьма «слабохарактерними» приводив до того самого результату ієрархічного розподілу ролей!

 

А ще цікавіше, що коли вчені відкрили щурам черепні коробки, то побачили, що найбільше крововиливів, інсультів, тріщин судин є саме в «експлуататорів», тобто в тих, хто завоював місце на вершині соціальної драбини. Вони жили в постійному стресі і страху втратити свою привілейовану позицію в спільноті.

То ж чи варто бути «багатим і успішним»?


26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

684
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1965 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1140 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

562
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6909 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11407 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

344

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1095

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1120

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1115
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

83
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

292
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1095
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

659
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

763
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2958
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4455
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18448
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

88
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

329
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

360
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

670