Литва, Латвія і Естонія висилають російських дипломатів "на знак солідарності" з Чехією

Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії 23 квітня оголосили у своїх країнах персонами нон ґрата чотирьох російських дипломатів. Прибалтійські країни зробили це "на знак солідарності" з Чехією, яка нещодавно оголосила про видворення російських дипломатів через шпигунський скандал.

Про це йдеться у заявах МЗС Литви, Латвії та Естонії, інформує Фіртка з посиланням на Суспільне.

23 квітня МЗС Литви викликало представника посольства Росії та вручило йому дипломатичну ноту про оголошення персонами нон ґрата двох співробітників посольства, "оскільки вони здійснювали діяльність, несумісну з їхнім дипломатичним статусом". Зазначається, що Литва дає їм сім днів для виїзду з країни.

"Рішення свідчить про нашу солідарність із союзником після безпрецедентного та небезпечного інциденту в Чехії. Литва повністю підтримує країну та її дії у відповідь на вибухи 2014 року, а також на неадекватні кроки Росії", — додає литовське міністерство.

Поруч із цим, у МЗС зазначили, що посольство Литви у Москві готове допомогти чеському посольству в Росії виконувати функції, "які можуть бути порушені наказом Москви про різке скорочення штату". 

Як зазначає латвійське МЗС, 23 квітня міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевичс розпорядився оголосили персоною нон ґрата одного дипломата російського посольства.

"Рішення міністра прийнято на знак солідарності з урядом Чеської Республіки з урахуванням незаконної діяльності російських спецслужб в Чехії, а також оцінки діяльності конкретного дипломата посольства Росії та порушень, скоєних у Латвії", — йдеться у повідомленні. 

Додається, що дії Росії впродовж тривалого періоду "мали докази системних порушень" і намагань дестабілізувати безпекову ситуацію.

23 квітня викликали посла Росії і до МЗС Естонії. Країна оголосила персоною нон ґрата одного одного російського дипломата, "діяльність якого не сумісна з дипломатичною діяльністю, узгодженою у Віденській конвенції".

У відомстві зазначили, що "Росія вчинила грубе порушення міжнародного права на території ЄС та держави-члена НАТО, підірвавши суверенітет Чехії, що спричинило смерть двох осіб". У Талінні вважають, що такі дії шкодять безпеці та стабільності Європи і "є неприйнятними".

Як повідомляє ТАСС, за словами офіційної представниці МЗС РФ Марії Захарової, Москва відповість Естонії, Литві та Латвії на висилку російських дипломатів: "У нашій відповіді влади цих країн можуть не сумніватися. Їхні дипломати вже можуть почати прикидати, кому з них доведеться пакувати речі", — пригрозила вона.

Дипломатична напруга з РФ

Низка європейських країн у березні-квітні цього року почали висилати російських дипломатів з наростанням напруги у взаєминах з Москвою. Зокрема, через низку скандалів російських дипломатів персонами нон ґрата оголошували ЧехіяСловаччинаПольщаУкраїна та Болгарія.

Що відомо

  • 17 квітня МЗС Чехії заявило по висилку з країни 18 російських дипломатів, яких підозрюють у шпигунстві на користь спецслужб РФ. Приводом для цього стало те, що, спецслужби Чехії отримали докази причетності офіцерів російської Служби зовнішньої розвідки та Головного розвідувального управління до вибухів боєприпасів у селищі Врбетіце в жовтні та грудні 2014 року.
  • За день, 18 квітня, Росія оголосила 20 співробітників посольства Чехії в Москві "персонами нон грата". Їх зобов'язали залишити РФ до кінця дня 19 квітня.
  • Чеська поліція оголосила у розшук ймовірних співробітників російського ГРУ Олександра Петрова і Руслана Боширова, які у жовтні 2014 року приїжджали до Праги, а також у Злінський край, де розташоване селище Врбетіце.
  • За даними чеських ЗМІ, російські агенти могли влаштувати вибухи на складах боєприпасів у чеському Врбетіце, щоб зірвати постачання зброї, у тому числі до України.
  • Міністр промисловості Чехії Карел Гавлічек заявив, що "Росатом" виключать зі списку учасників тендеру на будівництво нового блоку на АЕС "Дуковани".
  • Міністр закордонних справ Чехії Ян Гамачек планує обговорити "справу Врбетіце" на зустрічі глав МЗС Євросоюзу 19 квітня.
  • 18 квітня у Празі сталася сутичка біля російського посольства між прихильниками та противникам політики Кремля.
  • 22 квітня Чехія вирішила вислати ще майже 70 працівників російського посольства.


25.04.2021 19785 1
Коментарі (1)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

932
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2379
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2046
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2075
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6300 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2366 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

232

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1058

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1037

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1305
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

168
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

523
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1981
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26418
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

475
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10386 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7924
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

471
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

326
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

477
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

548
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1498