Кожну організацію чи систему безпеки, в яку увійде Україна, ми зробимо сильнішою

Повномасштабна війна в Україні стала остаточним доказом, що наявна система безпеки у світі більше не діє. Після закінчення Другої світової багато країн старанно вибудовували систему безпеки й створювали міжнародні інституції, які мали б вберегти світ від війни.

Анексія Криму росією, вісім років бойових дій на сході України та вторгнення росії 24 лютого показали, що коли з’являється реальна загроза – міжнародні організації неефективні. 

Після нападу росії ми сподівались на допомогу НАТО. Українці розпочали потужну інформаційну кампанію з проханням закрити небо. Мільйони людей виходили на мітинги в європейських містах, щоб достукатись до представників Альянсу. 

А коли це не дало жодного результату, українці підхопили цілком заслужену хвилю розчарування у цій організації, що її двері для нас зачинено назавжди. І що начебто єдиним нашим варіантом залишається позаблоковий статус, бо гідних альтернатив НАТО наразі немає. 

Рішення минулого тижня про надання Україні статусу кандидата в ЄС доводить, що не існує нічого неможливого.

Тим паче настрої українців демонструють доволі високу підтримку приєднання до Альянсу. За нещодавнім опитуванням Соціологічної групи Рейтинг, 76% українців виступають за членство у НАТО.

Ми не можемо собі дозволити нейтральність та позаблоковість. Адже географічно, допоки росія існуватиме, вона залишатиметься нашим сусідом. Тому над гарантіями безпеки для України й українців потрібно працювати щодня.

Це важливо для людей, які залишаються в Україні, продовжують тут розвивати бізнес та сплачувати податки. Безпекове питання та економічне відновлення тісно пов'язані один з одним. 

Більше як п'ять млн українців, які змушені були покинути свою країну, прагнуть гарантій і твердого внутрішнього переконання, що після їхнього повернення додому, налагодження життя, відновлення бізнесу їм не доведеться знову тікати від війни та небезпеки.

Найбільш ймовірно, що повноцінно ми зможемо повернутись до питання вступу в НАТО після перемоги України.

Керівництво нашої країни, зокрема міністри оборони та закордонних справ, вже шукає альтернативні рішення. За інформацією з відкритих джерел, багато країн виявили бажання стати гарантами безпеки для нас. Серед них США, Великобританія, Франція, Туреччина, Канада, Німеччина, Італія і Польща.

Йдеться про створення своєрідного альянсу, в межах якого підпишуть рамковий договір та окремі договори з кожною з країн-гарантів, де будуть чітко прописані двосторонні зобов’язання.

Це своєрідний аналог 5 статті договору про колективну безпеку НАТО. Він означатиме, що у разі, якщо Україна стане об'єктом агресії, то країни-гаранти нададуть нам військову допомогу, озброєння, закриють небо чи відправлять сюди свої війська

Важливо, що нам потрібен не просто “гарний документ” з обіцянками та гарантіями. Українці, як ніхто інший знають, що не всі вони працюють та виконуються. Вагомий доказ цьому Будапештський меморандум. 

Але якими б сильними не були держави-гаранти безпеки України, об’єднання з ними не буде рівносильною альтернативою НАТО.

І хоча ми зараз не можемо розраховувати на приєднання до Альянсу, проте можемо розвивати співпрацю з ним.

По-перше, це означає отримання зараз важливої військової допомоги, проведення в майбутньому спільних військових навчань, впровадження в Україні військових доктрин та стандартів Альянсу тощо. Для цього не обов'язково бути членом НАТО. Маємо приклад Фінляндії та Швеції. Зараз вони готуються приєднатись до Альянсу, проте їхні військові стандарти вже давно уніфіковані під НАТО. Тим паче в цьому питанні з української сторони також зроблено чимало.

Впродовж 28-30 червня у Мадриді проходив черговий саміт НАТО, одним із центральних питань на якому, звісно, було українське. Вже відомо, що на саміті узгодили  пакет військової допомоги для України. Зброя нам дуже потрібна, і чим її більше, тим краще. Щоб не лише оборонятись, а й звільнити окуповані території. 

На саміті НАТО ухвалили нову Стратегічну концепцію. Тому чекаємо подробиць, щодо нового бачення стосовно України у ній.

Відтепер у всіх питаннях, які стосуються світової безпеки, має бути обов’язково врахована думка та позиція нашої держави. Після перемоги те, у який військовий блок увійде Україна, набуде зовсім нового значення, ніж до повномасштабної війни.

Подивимось правді у вічі: до 24 лютого, попри вісім років війни на сході України, багато держав вважали нас слабкими. Давали нам три доби, три тижні чи місяць і не поспішали з допомогою. 

Зараз ситуація кардинально змінилась. Україна – держава з однією з найсильніших та досвідчених армій світу. ЗСУ кожного дня доводять це. Кожна українська родина платить величезну ціну. І тепер, в яку б організацію чи систему безпеки не увійшла Україна, ми обов’язково зробимо її сильнішою.


29.06.2022 Прощук Едуард 7503
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

991
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

543
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

906
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1953
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2369 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

636

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1115
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5171
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

921
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2725
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

313
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

637
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2