Комунікують з родичами та держструктурами: як на Прикарпатті діє представництво Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин

фото: ілюстративне


З травня 2023 року в Україні працює Єдиний реєстр зниклих безвісти осіб, куди вносять всі дані про військовослужбовців, яких розшукують.

Торік у вересні Кабінет Міністрів ухвалив передачу функцій Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти до Міністерства внутрішніх справ. З того часу МВС займається координацією розшуку осіб та функціонуванням Реєстру. 

Разом з тим, в областях запровадили посади представників Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин. На Івано-Франківщині цю посаду з лютого 2024 року обіймає Наталя Пасічник.

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців, чому близьким зниклих не радять поширювати у соціальних мережах персональну інформацію та як відбувається процес пошуку зниклих захисників та захисниць, Наталя Пасічник розповіла в інтерв'ю журналістці Фіртки.


Поки триває розслідування обставин зникнення, сімʼї відважних бійців та бійчинь змушені жити у невідомості


«З 12 лютого 2024 року я забезпечую функції представника Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин МВС України в Івано-Франківській області. 

Ще з 2014 року, не з чуток, а з власного досвіду, знаю специфіку роботи пошуку безвісти зниклих та ідентифікації тіл. Розумію, які труднощі  виникають в родин зниклих та структур, які безпосередньо долучені до процесу пошуку.

Кожна історія унікальна, втім проблеми не дуже відрізняються. Безперечно, вкрай складно жити у невідомості.  

Якщо близьким зниклих потрібна моя підтримка та допомога, я супроводжуватиму їх на будь-якому з етапів пошуку», — ділиться представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області.

фото: зі сторінки у соцмережі Наталі Пасічник


Чим саме займається представництво Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин на Прикарпатті?


Приймаємо звернення від родин зниклих безвісти, допомагаємо їм у комунікації з різноманітними державними структурами, які власне займаються пошуком, включаючи військові частини, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, а також правоохоронні органи. 

Мені важливо, щоб люди, звернувшись в уповноважені структури, не залишалися з тим же переліком запитань з яким й починали. Для людей дуже важливо, аби був результат — розшукати зниклого живого або повернути його тіло додому та з почестями поховати.

Тобто, представництво Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин — це комунікаційна ланка між рідними зниклих та установами, які залучені до пошуку зниклих безвісти.

Моє завдання — вислухати, іноді навіть просто дати виговоритися, підказати, куди звернутись, як подати звернення та що мати з собою, скерувати з усіма установами, а також бути на зв’язку, коли я знову буду потрібна. 

Зокрема, до мене близькі зниклих безвісти можуть зателефонувати (+380 66 069 72 71 — ред.) та отримати консультацію. Крім цього, можна прийти на очний прийом за адресою: Коновальця, 46. Звертатись можуть не лише близькі тих, хто зник під час повномасштабної війни, а також й рідні тих воїнів, яких розшукують з 2014 року.


Як рідним правильно подати звернення щодо зниклого безвісти? Розкажіть про алгоритм дій.


Насамперед — звернутись до військкомату та до військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу. Там родичам мають повідомити, що відбувається з людиною, чому вона не виходить на звʼязок, в якому статусі перебуває (полонений чи зниклий безвісти).

Після цього подати заяву до найближчого підрозділу Національної поліції. Родичам та близьким особам при написанні заяви необхідно мати з собою паспорт, а також документи, які підтверджують ступінь родинних зв'язків з особою, зниклою безвісти.

Також необхідно підготувати сповіщення військової частини про зникнення військовослужбовця. Надати слідчому повну і точну інформацію про зниклу особу, зокрема фотографії, опис зовнішності, особливі прикмети, одяг та всі відомі обставини зникнення.

Далі отримати від слідчого постанову про визнання заявника потерпілою особою у кримінальному провадженні. Отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Згодом правоохоронці направлять на здачу ДНК-зразків (для забору ДНК підлягають рідні діти, батько, мати).

Крім цього, зареєструватися на сайті Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими в «Особистому кабінеті» та на сайті Національного інформаційного бюро.


Як відбуваються пошуки після того, як людина подала звернення?


Є чіткий алгоритм пошуку. По-перше, після звернення відкривають справу у поліції, відбирають ДНК-зразки, назначають слідчого, заносять всі дані в загальну базу та Реєстр, розпочинають пошуки. Слідчі комунікують з військовими частинами, вимагають акти службового розслідування, з якого черпають важливу для пошуку інформацію.

Також, шукають серед військовополонених. Бувають й такі випадки, коли окупанти під час обмінів повертають військових, яких не підтверджували і які в Україні вважалися зниклими безвісти. Для рідних це велике щастя.

Також, пошукові бригади безпосередньо виїжджають на точки, їздять у лікарні та інші місця. Тобто, до пошукового процесу залучають всі відповідні органи та структури. Не всі деталі цього процесу можна розголошувати.

Що точно можу сказати — найбільше ускладнює процес пошуку відсутність доступу до зони бойових дій та окупованих територій.


Коли розшук припиняють?


Розшук зниклої безвісти людини припиняють не пізніше ніж через три дні з дня встановлення її місця перебування, місця поховання чи місцеперебування останків. Про це повідомляють родичів, а також заявника, якщо заявник не є родичем.

Якщо зникла безвісти за особливих обставин людина, вважається загиблою, але її останки не знайшли, розшук не припиняється до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцеперебування останків зниклого.


Щодо часових рамок, адже розуміємо, що на фронті іноді бувають випадки, коли у військових просто немає змоги вийти на зв'язок.

Як зрозуміти, що людина саме зникла й час звертатись за допомогою до вас?


Немає часових рамок. Для Національної поліції це неважливо — можна звертатись одразу. Водночас важливо враховувати, що на прифронтових територіях, де тривають активні бойові дії, по декілька днів поспіль може бути відсутній мобільний зв’язок. Тому перед тим, як повідомляти про зникнення людини, спробуйте зв’язатися з командирами частин або ж з побратимами, їхніми дружинами.

Якщо не вдалося отримати жодної інформації, тоді раджу звертатись у відповідні структури та діяти згідно з чітким алгоритмом дій. Обов’язково повідомте про зникнення на гарячі лінії Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, до Національної поліції та Національного інформаційного бюро.


Скільки вже людей звернулись за допомогою з початку роботи, з лютого 2024 року? 


Точні цифри не скажу. Загалом вже було понад сотня звернень. Це не лише нові звернення, є ще й повторні звернення. Наприклад, людина звернулася, ми прокомунікували, а через декілька днів у неї ще виникли запитання. Це нормально, я готова допомагати стільки часу, скільки це буде потрібно.


Вкрай часто найкращі пошуковці — рідні зниклих безвісти. Яким чином відбувається співпраця з ними у пошуках?


Тримати зв’язок із близькими зниклих важливо. Ці люди мають відчувати підтримку. Ми не маємо права залишати їх на самоті з бідою.

Насамперед наша комунікація — щира розмова. А вже потім — настанови, як правильно діяти. Рідні зниклих безвісти у різні способи долучаються до пошуку своїх близьких. Іноді це шкодить, іноді — навпаки корисно. Важливо не забувати про безпеку, бо нашкодити вкрай легко.

Також, важливо, аби усю нову зібрану інформацію, відео- чи фотодокази полону або загибелі, рідні передавали до відповідних організацій, сприяючи прискоренню процесу пошуку. Цю інформацію правоохоронні органи перевірять та підтвердять чи спростують її правдивість.


Чи можна у соціальних мережах публікувати фото військовослужбовців, які зникли безвісти? Чи безпечно це?


Це не заборонено, але не варто це робити, щоб не нашкодити процесам пошуку. Скільки б на цьому не наголошували, люди все одно продовжують це робити. Така поведінка близьких зниклого цілком зрозуміла.

Втім, важливо розуміти, що будь-яка інформація, яка містить персональні дані людини зниклої безвісти може зашкодити не лише процесу пошуку та подальшому процесу обміну, а й здоров’ю та навіть життю зниклої людини.

Наприклад, коли ви в соціальних мережах поширюєте персональні дані людини та її світлину у військовій формі, ви, несвідомо, можете викрити цю людину, якщо вона переховується на тимчасово окупованих територіях у цивільному. Чи, для прикладу, людина може перебувати в полоні як цивільна, а ви викриваєте її, зазначаючи, що це саме військовослужбовець.

Ще один важливий нюанс — під час пошуку зниклих нерідко можна натрапити на шахраїв, які намагаються нажитись, пропонуючи начебто можливість розмови телефоном зі зниклим або ж послуги щодо обміну чи повернення тіла. Не довіряйте таким повідомленням та ретельно перевіряйте отриману інформацію. Пам'ятайте, якщо за розшук або нібито повернення тіла зниклого у вас просять грошову винагороду — це шахрайська схема. На жаль, є ті, які ведуться на це.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


21.03.2024 Тетяна Дармограй 8077 62
Коментарі (62)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1234
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1010
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2016
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3490
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1298
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1285

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1577

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

449

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1097

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1259
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24217
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

470
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2629
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

542
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1460
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

644
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15332
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

449
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

463
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1290 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

585
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

494