Капелан – завдання: зберегти людське в нелюдських умовах

З початком військових дій на території України  ми все частіше чуємо слово "капелан" або військовий священник.

Капелан - явище не нове і таке ж давнє як і війни, що ведуться цивілізованим світом. Військовий священик - це представник духовенства певної релігійної організації, який на постійній основі здійснює свою душпастирську місію серед військовослужбовців

Історія капеланства сягає часів його засновника і покровителя Святого Мартина Турського (IVст). Легенда розповідає, що святий Мартин був офіцером римської армії на території Галії (Франція), побачивши жебрака, який замерзає він розірвав надвоє свій військовий плащ - капу і віддав жебракові тим проявивши своє милосердя і турботу.

Цей жебрак явився Святому уві сні в образі Ісуса Христа. Згодом частина Капи стала реліквією і об'єктом побожного вшанування у французькій армії, для цього було споруджено похідний храм Капелла звідси походить назва «каплиця», а  священника, який служив у капелі називали капелан (capellanus).

Військове духовенство було невід'ємною частиною будь-якого війська європейських держав.  Король Франції Франциск I заснував службу капеланів в армії і на флоті. Військові священники закріплювалися за кожним полком із загоном.

Українське військо завжди було підсилене духівниками, і ця традиція сягала навіть часів Київської Русі, про що свідчить ряд літописів зокрема “Повість временних літ”.

Всім відома набожність запорозьких козаків з якими завжди перебував священник (храми на Січі, хоругви з Покровою Богородиці, ради старшин разом з священником біля церков, сповідь перед походом і тд.).

Духовна підтримка в українських воїнів не припинялися також і за Австро-Угорщини, і потім в часи УНР.  В період Першої світової війни близько ста капеланів були українського походження так звані “польові духівники”.

В чому  ж полягає роль  капеланів? Це духовна, моральна психологічна підтримка воїна на полі бою, релігійно-освітнє виховання, духовно-патріотичне виховання, підтримка сімей і родин військовослужбовців, а також задоволення його релігійно-обрядових потреб (молитва, служба Божа, сповідь, причастя).

Капелан, який потрапляє у полон продовжує своє служіння серед полонених. Нерідко капелани гинуть разом зі своїми підопічними.

Духовна і психологічна підтримка українського війська - це шлях до перемоги. Адже психологічно стабільне і вмотивоване військо здатне краще воювати.

Недаремно навчальні матеріали, отримані американською розвідкою у 2006 році, показали, що повстанцям-снайперам, які воюють в Іраку, пропонували виділити та атакувати інженерів, медиків та капеланів, згідно теорії ці втрати деморалізують цілі ворожі підрозділи.

Знайдуться і критики, які мовляв “навіщо священники лізуть у військо, і що це може бути тільки в Україні”, але  практика військового священства давно існує та працює  також у країнах НАТО,  де духовні служби представлені не тільки християнством, але  й  юдаїзмом та буддизмом.

Тільки в часи атеїстичного СРСР капеланство перестає існувати із зрозумілих причин - йому на противагу вводять посаду «замполіта», який по-суті є пропагандистом партійних ідей.

За часів незалежної України капеланство не мало систематичного характеру, але з початком війни у 2014 р. стало зрозуміло, що це потребує відновлення у лавах ЗСУ.

Так 22 січня 2021 року до Верховної Ради України внесений законопроєкт «Про військове капеланство».

Отож, ми бачимо, що українське військо не залишалося без душпастирської опіки.

Основна місія капелана щоб у нелюдських жорстоких умовах війни  він зумів захистити і зберегти все людське, що є у військовослужбовців - Образ Божий у людині.


25.12.2022 Роман Тадра 5175
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

997 3
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

1316
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5863 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

2134
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

2005
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

3178

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

679

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1847

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2587

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3343
11.10.2024

Загалом господарства Прикарпаття зібрали понад 65 тисяч тонн зернових і зернобобових культур з площі 109 тисяч га.  

351
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

473
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

1043
10.10.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

33869
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

793
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

943
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16432
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

631
11.10.2024

Верховна Рада 10 жовтня ухвалила у другому читанні законопроєкт про збільшення податків.  

618
09.10.2024

Верховна Рада 9 жовтня ухвалила у другому читанні законопроєкт про заборону мобілізації обмежено придатних віком до 25 років.  

406
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

1390