Капелан – завдання: зберегти людське в нелюдських умовах

З початком військових дій на території України  ми все частіше чуємо слово "капелан" або військовий священник.

Капелан - явище не нове і таке ж давнє як і війни, що ведуться цивілізованим світом. Військовий священик - це представник духовенства певної релігійної організації, який на постійній основі здійснює свою душпастирську місію серед військовослужбовців

Історія капеланства сягає часів його засновника і покровителя Святого Мартина Турського (IVст). Легенда розповідає, що святий Мартин був офіцером римської армії на території Галії (Франція), побачивши жебрака, який замерзає він розірвав надвоє свій військовий плащ - капу і віддав жебракові тим проявивши своє милосердя і турботу.

Цей жебрак явився Святому уві сні в образі Ісуса Христа. Згодом частина Капи стала реліквією і об'єктом побожного вшанування у французькій армії, для цього було споруджено похідний храм Капелла звідси походить назва «каплиця», а  священника, який служив у капелі називали капелан (capellanus).

Військове духовенство було невід'ємною частиною будь-якого війська європейських держав.  Король Франції Франциск I заснував службу капеланів в армії і на флоті. Військові священники закріплювалися за кожним полком із загоном.

Українське військо завжди було підсилене духівниками, і ця традиція сягала навіть часів Київської Русі, про що свідчить ряд літописів зокрема “Повість временних літ”.

Всім відома набожність запорозьких козаків з якими завжди перебував священник (храми на Січі, хоругви з Покровою Богородиці, ради старшин разом з священником біля церков, сповідь перед походом і тд.).

Духовна підтримка в українських воїнів не припинялися також і за Австро-Угорщини, і потім в часи УНР.  В період Першої світової війни близько ста капеланів були українського походження так звані “польові духівники”.

В чому  ж полягає роль  капеланів? Це духовна, моральна психологічна підтримка воїна на полі бою, релігійно-освітнє виховання, духовно-патріотичне виховання, підтримка сімей і родин військовослужбовців, а також задоволення його релігійно-обрядових потреб (молитва, служба Божа, сповідь, причастя).

Капелан, який потрапляє у полон продовжує своє служіння серед полонених. Нерідко капелани гинуть разом зі своїми підопічними.

Духовна і психологічна підтримка українського війська - це шлях до перемоги. Адже психологічно стабільне і вмотивоване військо здатне краще воювати.

Недаремно навчальні матеріали, отримані американською розвідкою у 2006 році, показали, що повстанцям-снайперам, які воюють в Іраку, пропонували виділити та атакувати інженерів, медиків та капеланів, згідно теорії ці втрати деморалізують цілі ворожі підрозділи.

Знайдуться і критики, які мовляв “навіщо священники лізуть у військо, і що це може бути тільки в Україні”, але  практика військового священства давно існує та працює  також у країнах НАТО,  де духовні служби представлені не тільки християнством, але  й  юдаїзмом та буддизмом.

Тільки в часи атеїстичного СРСР капеланство перестає існувати із зрозумілих причин - йому на противагу вводять посаду «замполіта», який по-суті є пропагандистом партійних ідей.

За часів незалежної України капеланство не мало систематичного характеру, але з початком війни у 2014 р. стало зрозуміло, що це потребує відновлення у лавах ЗСУ.

Так 22 січня 2021 року до Верховної Ради України внесений законопроєкт «Про військове капеланство».

Отож, ми бачимо, що українське військо не залишалося без душпастирської опіки.

Основна місія капелана щоб у нелюдських жорстоких умовах війни  він зумів захистити і зберегти все людське, що є у військовослужбовців - Образ Божий у людині.


25.12.2022 Роман Тадра 5728
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17880
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1589
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1132
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2174
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3718
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1418

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1833

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

601

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1222

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1379
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

738
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24324
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

580
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

542
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

684
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1581
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

743
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7813
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

708
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1851 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

679
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

583