Календарне питання або коли святкувати Різдво Христове?

Останнім часом з наближенням зими в українському суспільстві серед християн східного обряду підіймається «календарне питання», а саме - дата святкування Різдва Христового: традиційно (за юліанським календарем) – 7 січня, чи за григоріанським календарем – 25 грудня.

У прихильників кожної дати свої аргументи. Прихильники святкування  Різдва 7 січня говорять що: 

1) 7 січня святкували наші діди прадіди, це наше українське;

2) 25 грудня, то польське або католицьке Різдво і воно нам  чуже.

Натомість серед прихильників святкування 25 грудня  є чимало людей, які роками працювали у Європі та не мали змоги святкувати 7 числа, тому святкували разом з європейцями 25-ого і в них свої аргументи:

  • досить святкувати в один день з московитами/росіянами,
  • потрібно святкувати з усім цивілізованим світом, і виходити з поля релігійного впливу росіян.

Останній аргумент зараз під час війни особливо авторитетний. Багато хто любить, особливо серед молоді зовнішній прояв святкування Різдва, яке припадає на 25-те число за його  зовнішній вияв розтиражований завдяки маркетологам та американському  кінематографі за твором Дікенса «Різдвяна пісня у прозі»,  дещо секуляризований де місце Христа зайняли «духи Різдва», чудеса та обмін   подарунками, світлини теплих камінів з панчохами для Санти, будинки в гірляндах та ін.

Процес переходу святкування на іншу дату складний і довготривалий, і потребує глибшого розуміння цієї справи. І, звичайно не обійдеться без плутанини. Але, щоб нами не керували емоції  звернімось до історичних фактів

Дата святкування Різдва Христового є доволі умовною, адже ми достеменно не знаємо коли саме народився Христос. Першопочатково християни святкували не Різдво, а Богоявлення.

А вже у 431 році у м. Ефес на III Вселенському соборі було вирішено святкувати Різдво Христове саме 25 грудня, а Богоявлення – 6 січня. Окреслити саме цю подію Різдва Христового слід було з певних причин. Зокрема, у той час  Церква протистояла єретичному вченню несторіанства про те, що Христос отримав свої божественні повноваження тільки у події Хрещення або Богоявлення.

Відтак, виникла необхідність розділити два свята – окремо Різдво та Богоявлення, щоб показати, що Христос – це Боголюдина. Він народився уже в Божественній природі. Встановлена рішенням Собору дата стала фіксованою та обов’язковою для всього християнського світу.

До 1582 р. увесь світ жив за юліанським календарем – запровадженим імператором  Юлієм Цезарем 1 січня 45 р. До н.е. Згодом  4 жовтня 1582 р. враховуючи неточності цього календаря папа Григорій XIII  запроваджує астрономічно більш точний календар, який ухвалений у світі як міжнародний стандарт.

Внаслідок цього, у 1582 році 5 жовтня стало 15-м числом та з цього моменту вести нове літочислення. Спершу різниця між календарями становила 10 днів, а з 1900 року – і взагалі 13.

Тож, як наслідок у наші дні Різдво припадає вже не на 25 грудня, а 7 січня. У Радянський час «григоріанський календар був введений урядом Леніна з 1 лютого 1918 року. Цей день став вважатися 14 лютого “за новим стилем”.

Однак, в церковному житті ніяких змін не відбулося: Церкви східного обряду продовжували жити та користуватися тим же самим юліанським календарем. Варто зазначити, що лише шість з п'ятнадцяти автокефальних Східних православних церков (ЄрусалимськаРосійськаСербськаГрузинськаПольська православні церкви та Православна церква України), а також одна східнокатолицька церква (Українська греко-католицька церква) відзначають свята за юліанським календарем. Цього року рішенням Синоду ПЦУ  дозволено за волевиявленням громади і настоятеля святкувати Різдво 25 грудня.

Як то кажуть, перейшли від розмов до дій. Більшість Східних православних церков  відзначають свята за новоюліанським календарем, який збігатиметься з григоріанським до 2800 року. У новоюліанському календарі нерухомі свята збігаються з григоріанським календарем, а рухомі (тобто Пасхалія) з юліанським календарем.

Слід взяти до уваги, що за зміною дати святкування Різдва Христового також змінять свої дати  свята, які напряму залежні від Різдва, назвемо їх різдвозалежними святами і якщо бути послідовними, то слід буде звикати до нових дат :

1) Богоявлення 6 січня.

2) Благовіщення Пресвятої Богородиці 7 квітня, а 25 березня.

3) Стрітення Господнє – 2 лютого, а не 15-ого.

4) Різдво Івана Хрестителя - 25 червня, а не 7 липня.

Нам потрібно виробити правильне ставлення до святкування Різдва Христового не зациклюючись на даті, а зосереджуючись на літургійності та молитовності. Недаремно, перед Різдвом Христовим триває піст, який повинен підготувати наші серця до розуміння величі тайни народження Богодитяти, а не об’їдання за столами  чи вечірок з  червоними капелюхами на головах. Отож, немає ніякого польського чи українського ,православного чи католицького Різдва є одне різдво – Різдво Христове.


04.11.2022 Роман Тадра 10181
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1394
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2966
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1032
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1090
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1107 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3274 4

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

990

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

836

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

378

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1122
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

207
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2399
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1182
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

490
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15109
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7415
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

848
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

412
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

319
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

409
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

695
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1151