Івано-Франківськ аварійний. Як стримати обвали фасадів?

Все частіше в Івано-Франківську мешканці скаржаться, що на них обвалюються елементи фасадів чи балконів старовинних будівель. Хто має нести за це відповідальність, якщо раптом все закінчиться травмою? Чи достатньо зусиль докладає міська влада?

Ольга Перехрест мешкає в Івано-Франківську. Дівчина розповідає, як одного вечора, коли поверталась додому, їй на голову ледь не впав шматок тинькування з житлового будинку, що на вулиці Січових Стрільців, 15 а.

«Це було близько десятої вечора. Я йшла вулицею і, чи то з даху, чи то з фасаду впав шматок тинькування з сильним гуркотом. Буквально у двох кроках переді мною. Якби я йшла трохи швидше – це все впало б мені на голову.  Спочатку думала просто пройти повз, але вирішила, що про цю подію треба повідомити. І я ще в напівшоковому стані це все сфотографувала, опублікувала в мережі, щоб бодай обгородили це місце наступного дня. Добре, що це був вечір і я йшла одна», - пригадує дівчина.  

Того ж дня на вулиці Січових Стрільців обвалився карниз пам’ятки архітектури. Про це у мережі повідомив франківець Павло Валько. Ситуацію прокоментували у Департаменті містобудування та архітектури міста через два дні:  

«На Січових Стрільців, 15 а осипається тинькування на торцевому фасаді. При цьому падає на пластиковий дашок входу до підвального приміщення, створюючи значний шумовий ефект. Певна небезпека присутня, звичайно втручання потрібне, та разом з тим назвати небезпеку великою - буде перебільшенням.

На Січових Стрільців, 5 впав карниз. Тут як раз ситуація небезпечна. На перших порах негайно потрібна вежа МАРСу (Міської аварійно-рятувальної служби) для обстеження та демонтажу потенційно небезпечних фрагментів карнизу. Надалі як мінімум потрібно встановити сітчасті екрани. Остаточне рішення про подальші ремонтні роботи буде прийнято після обстеження», -  розповів «Фіртці» головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини Департаменту містобудування та архітектури Володимир Ідак.

За його словами, відповідальність за обвал фасаду несуть виключно власники будівель:

«Усі житлові будинки передані у власність мешканців будинку. Вони несуть колегіальну відповідальність за стан. Якщо розбиратися в юридичних тонкощах, то хто б не займався цією справою, прийде до того, що відповідальність несе тільки власник об’єкту, який спричинив ті, чи інші пошкодження людям»

Що стосується архітектурних пам’яток, то у випадку їхнього руйнування  на власників накладається ще додаткове зобов’язання.

«Вони не мають права змінювати об’єкт, перебудовувати його. Але відповідальність теж вони несуть. На нас, як на органи влади, це не покладає жодних зобов’язань. Ми тільки стежимо за дотриманням законодавства: щоб пам’ятки архітектури не змінювали. У нас ніколи не виникне питання, якщо в селі ми побачимо стару, зруйновану хату, ніхто ж не побіжить до сільського голови, а будуть шукати власників», - каже головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини.

За словами Володимира Ідака, у пам’ятках житлового законодавства є чимало недоліків. Будинки зняті з балансового обліку міської ради та передані у власність власникам. А власники, в більшості, не оформилися в суб’єкти права на весь будинок.

«Ось приклад. Будинок багатоквартирний. І всі мешканці мали б об’єднатися в єдину юридичну особу, яка мала б нести відповідальність за збереження цілого будинку. А у законодавстві цей момент проґавили, власне тих єдиних юридичних осіб не утворили. У цьому і полягає дилема: власники окремих квартир не несуть відповідальність за те, що карниз падає з будинку», - пояснив Ідак.

Загалом в Івано-Франківську близько 500 пам'яток архітектури. Та не всі вони у задовільному стані й тішать око, деякі  з них становлять пряму загрозу для мешканців та гостей міста.

Скільки таких потенційно небезпечних будівель у Франківську, на запит «Фіртки» у компетентних органах відповісти не змогли.


26.05.2021 Ілона Шевченко 6609 1
Коментарі (1)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1712
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

851
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

941
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2027
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3526
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2434 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

766

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

669

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

642

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

660
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10307
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1156
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5226
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

968
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2765
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1151
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

363
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

679
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

585
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

631
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

985 2