Історія кримінального Івано-Франківська

 

 

ivano-frankivs'k

 

За статистичними даними, Івано-Франківськ належить до найбільш спокійних і безпечних міст України. Хоча й нас часом лякають і обурюють повідомлення про «валентинівського стрільця» чи «ялинкового шумахера».

 

Старий Станиславів також не зажив собі слави кримінальної столиці Галичини.

 

Проте у першій половині минулого століття тут відбулося кілька гучних злочинів.

Як пише Західний кур'єр, деякі з них вельми нагадували відомі кримінальні оборудки зі світової історії чи художньої літератури.

 

Граф Монте-Крісто місцевого розливу

Всім з дитинства відомі пригоди відважного графа Монте-Крісто, який утік із замку Іф – грізної й неприступної в’язниці. Проте не всі знають, що подібний випадок трапився і в Станиславові. Вночі 10 листопада 1911 р. зі Станиславівської тюрми «Діброва» (знаходилася на сучасній вул. Чорновола, 119а) втік український патріот Мирослав Січинський. Він був ув’язнений за вбивство Анджея Казімєжа Потоцького, польського намісника Галичини, який провадив відверто антиукраїнську політику. В тюрмі Січинський мав провести 20 років, проте менш ніж через півтора року опинився на волі.
Вам здається, що неприступний замок навряд чи можна порівняти з провінційною тюрмою? Ну що ж, судіть самі. Станиславівська в’язниця була однією з найдосконаліших в Австро-Угорській імперії і вважалося, що втекти з неї неможливо. Як любили говорити тюремні наглядачі, швидше сонце зійде на Заході, ніж хтось звідти втече. В’язниця була оточена муром висотою 8 м, що знадвору яскраво підсвічувався лампами. На відстані кожних сорока кроків стояла варта. В мурі знаходилася лише одна брама, на якій день і ніч стояло двоє озброєних вартових. Коридори в’язниці перемежалися залізними ґратами зі «сліпими» замками, тобто їх можна було відчинити лише з боку головного коридору, а не з бічних, де знаходилися камери. Камери закривалися дверима із малим заґратованим віконцем угорі. Через нього наглядач цілодобово міг наглядати за в’язнем. І камери, і коридори вдень і вночі були яскраво освітлені. Вартові ходили в суконному взутті, щоб не створювати шуму і чути кожен шелест. При цьому всьому Січинський ще й знаходився під посиленим наглядом як особливо небезпечний злочинець.
Здійснити сміливу втечу йому допомогли українські патріоти, які для підготовки операції створили цілий комітет. Змовники встановили зв'язок з двома наглядачами, які були українцями. Ті принесли в’язню форму наглядача і накладні вуса для маскування.
Січинський перевдягся й скористався давнім і перевіреним методом – підклав у ліжко замість себе «ляльку», зроблену зі своєї одежі, ковдри й сіна. Після блискуче здійсненої операції він емігрував у США, де помер у віці 92-х років.

 

Злочинна парочка

На початку 20 ст. у США  закохана пара гангстерів Бонні і Клайд наводила жах на мирних обивателів. На теренах Галичини у 30-х роках минулого століття теж діяла злочинна парочка. Галицький гангстер Андрій Чайковський на прізвисько «Грім» зі своєю бандою вчиняв зухвалі напади й крадіжки. Лише в якості співучасників його злочинів у судових провадженнях в 1934 р. виступило близько півсотні осіб. Дружину гангстера Василину Петращук у галицькому злочинному світі називали «Грім у спідниці». Вона в усьому підтримувала свого чоловіка. Більше того, коли він вирушив на роботу до Сполучених Штатів, вона разом із сином продовжувала «підробляти» в банді. Мабуть, Чайковський висилав з-за кордону замало доларів. Після того, як Василина та її чоловік опинилися в руках правосуддя, вона отримала півтора року ув’язнення як співучасниця. Взагалі в стосунках галицьких «Бонні і Клайда» далеко не завжди панувала ідилія. Відомо, що в Андрія Чайковського були коханки, яких він теж вплутував у свої темні справи. Деякі з них були ув’язнені на невеликі строки як його співучасниці.

 

Підступна Лоліта

Миле личко, наївний погляд – ще геніальний Набоков писав, що подібний ангельський вигляд не повинен вводити в оману. В кримінальній хроніці Галичини теж фігурувала малолітня «Лоліта». Дванадцятирічна сирота Гелена Висоцька, родом з Княгинин-Колонії в Станиславові, була взята на утримання Йозефом Станцліком з Угорників. І як же вона віддячила своєму опікунові? В січні 1911 р. маленька дівчинка вкрала всі його заощадження на суму 2100 корон і втекла в Коломию. До речі, 2100 корон – це мало чи багато? Кілограмовий буханець хліба коштував тоді 0,22 корони, а нові черевики – 20. В Коломиї станиславівська «Лоліта» зустрілася зі своєю старшою подругою – двадцятитрьохрічною Пауліною Кроґульською. А згодом обидві дівчини вирушили по крамницях, де купували одяг і білизну. Витратити всі гроші злодюжки не встигли. Коли їх знайшла й схопила поліція, в них ще залишилося 1773 корони і 60 гелерів.

 

Пограбування століття


Історія знає немало гучних нападів на банки, проте в Станиславові  «пограбування століття» відбулося радше не як трагедія, а як фарс. В кам’яниці пана Бика (нині вул. Бачинського, 4) були розташовані поштова управа, контори ділових людей та філія Австро-Угорського банку. В пивниці будинку був склад, який використовувався місцевим торговцем для зберігання яблук. Саме до цієї пивниці у 1907 р. й проникли злодії, надумавши прорити підкоп до відділення банку. Перешкодили «пограбуванню століття» син продавця яблук та його товариш, які в той час навідалися до складу. Хлопці почули шум і загукали «Злодії!» На крик прийшов сторож, а з пивниці прожогом вибігли чотири кремезних чоловіки.
Склепіння пивниці було розібране, і в отвір уже цілком могла пролізти людина. На місці злочину було знайдено інструменти, одяг, три рулони клейонки і фіранки для прикривання вікон під час нічної роботи. Одного злодія поліція знайшла й заарештувала в готелі, трьох інших було схоплено на вокзалі. Як виявилося згодом, доблесна місцева поліція знешкодила міжнародну банду професійних ведмежатників! Очевидно, злодії знали, що їх чекає ласий шматок. Лише в конторі місцевого ділка Корнблюха, що знаходилася на першому поверсі будівлі, зберігалися 10 тисяч корон готівкою і 100 тисяч корон цінними паперами, не кажучи вже про банк. Проте отримати бажану здобич крадіям так і не вдалося. І все через сина торговця яблуками, який так невчасно для них нагодився по товар.

 

Станиславівські  «Остапи Бендери»

У вересні 1906 р. в Станиславові відбулася афера, яка привела би в захват геніального шахрая, «сина турецького підданого» Остапа Бендера. На площі Ринок перед ратушею проводився аукціон податкової служби, де продавалися товари, конфісковані за несплату податків. Увагу публіки відразу привернула величенька «батарея» винних пляшок. Розкішні етикетки й відомі назви просто «кричали», що вино в цих пляшках дороге й вишукане. Біля спокусливого товару швидко зібрався натовп. Ціни на благородні напої були більш ніж прийнятні, тож мешканці міста швидко їх розібрали, тішачись такою вигідною покупкою. Особливо відзначився місцевий інспектор поліції, який на радощах прикупив аж десять пляшок вина. Але – що це? Всі, хто відкорковував пляшки, знаходили там не запашну амброзію, а оцет, кислу воду чи ще якусь незрозумілу бурду. Обурені люди кинулися назад до податкового виконавця, що проводив аукціон. Рятуючись від народного гніву, він мусив швидко втекти з площі. Пізніше з’ясувалося, що шахрайське вино було вилучено в місцевого шинкаря пана Єґера. Той виправдовувався, що зливав у пляшки з-під дорогих напоїв залишки підпсутого вина, яке потім продавав за копійки власникам дешевих генделиків. Хто ж винен, що податковий виконавець забрав у нього за борги саме цей товар. Проте цьому мало хто повірив. Радше за все, податковий виконавець і шинкар були в змові й навмисне підсовували покупцям фальшиве вино, а прибуток від афери ділили навпіл.

 

«Чорна мітка»

З детективних фільмів більшість із нас добре знає, що злодії часто використовують таємні мітки. Наприклад, зухвала банда з відомого серіалу «Місце зустрічі змінити не можна» залишала на місці злочину малюнок чорної кицьки. Галицькі злодії початку 20 ст. аж ніяк не пасли задніх у справі кримінального тайнопису.  В них була ціла система розпізнавальних символів, якими вони мітили помешкання чесних громадян. Так, намальований крейдою зигзаг застерігав проти злого пса на подвір’ї, чотири кола в ряд повідомляли, що це обійстя – ласий шматок, є чим поживитися. Два перехрещених кола свідчили, що ґазди на рідкість легковажні, тож можна проникати до господи без жодного страху. Три квадрати в ряд застерігали: йти «на справу» небезпечно, великий ризик попастися. Про те ж попереджали й дві лінії, обведені колом. Такий знак говорив злодію, що хазяї надто полохливі й при першій же нагоді викликають поліцію.


Історія злочинів і кримінальна хроніка – не лише цікаве, а й повчальне чтиво. Шкода, що її не читають самі злочинці. Адже вона переконливо свідчить, що злочин у більшості випадків усе ж викривається, а його виконавці несуть заслужену кару. Найхитріших комбінаторів часто підводять дрібниці й незначні обставини, які просто неможливо передбачити. І навіть якщо злочин залишається невикритим, нікуди не подітися від суду Божого та мук нечистого сумління.

 

ЗК


28.02.2014 2288 0
Коментарі (0)

10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

10808 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1793
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1691
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2704
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4548
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3189

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

273

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1007

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1409

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1294
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1671
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1472
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1190
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

554
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

630
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1830
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1973 8
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20329
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

306
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

659 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

698
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1041