Ідеальне село

 

Йдеш Вовчинцями й серце радіє. Таке враження, що ти не на Прикарпатті, а десь у щасливому туристичному закутку заможної центральноєвропейської країни. Чистота та порядок на узбіччях. Асфальтик рівненький, будівлі, брами та паркани випромінюють ґаздівські понти. Благодать неземна.

І от хтось вже думає, що назва цього допису – про Вовчинці. А ніфіґа. Автор не шукає легких шляхів у житті та прозорих метафор. «Ідеальне село» - це про той населений пункт, чий обшарпаний спальний район (названий на честь здохлого заводу) межує з описаним селом.

Й зовсім не я придумав про «ідеальне село». Зробив це добре діло підполковник Українського Реєстрового козацтва, а «за сумісництвом» голова обласного осередку письменницької спілки та університетський філолог Євген Баран. У післямові до однієї з поетичних збірок підполковник з військовою чіткістю присудив: «Івано-Франківськ – се втілена мрія про ідеальне галицьке село, яке вимирає і люмпенізується в своїй основі».

Тут я, як автор проекту трешевої трансформації Франківська, щиро аплодую. Люмпенізується місто (вже село) моє рідне, ще й як люмпенізується. І в основі своїй і в усій надбудові. До самого плінтусу люмпенізується, себто – пардон! – до самого бордюру. Можливо, підтримують таку добру думку й теперішні «батьки міста» (тобто «вуйки ідеального села»).

Але я тепер не про них. Я про сільського голову Вовчинців Михайла Назара. Якщо вірити сайту «Галицького кореспондента» (а я йому завжди вірив), сей мудрий чоловік при обговоренні змін до Генерального плану двох сіл – свого та ідеального – сказав, що у «Вовчинцях треба залишити все як є, бо це село, а не думати, що там буде через 50 років».

Має рацію. Тим більше в славну епоху децентралізації. Коли районів не буде, а будуть об’єднані територіальні громади (ОТГ). Покращення простежується вже сьогодні, як і провіщав якийсь футуролог, не пам’ятаю, як звали.

Скажімо, в старій РДА працювала сотня бюрократів. А тепер в правлінні кожної ОТГ формують таку ж «застільну сотню». Не пасує голові цілої ОТГ керувати лише десятком-другим виконавців. Не солідно, та й люди не зрозуміють такого мінімалізму. Запідозрять нещирість. Окрім того, треба ж працевлаштувати родичів, знайомих, а також родичів знайомих. Зрозуміло, що в ідеалі на кожного мешканця України мало би припадати по три-чотири чиновники, але не все відразу. Шлях до ідеалу тернистий і довгий.

Проте справа зрушилася. Невдовзі у кожному селі-столиці ОТГ будуть управління освіти і охорони здоров’я, а десь й головні управління. Й навіть не треба, щоби там були школа, лікарня, дитячий садок чи там фельдшерський пункт. Не конче вони потрібні. Управляти можна й без чітко проявленого у сущому об’єкта управління, про що яскраво свідчать хоча б діяння віце-прем’єрів в українських урядах.

Й не треба думати, що в ОТГ не стане зарплати на всіх тих управлінців. Що люди не дадуть грошей на утримання такої розгалуженої бюрократії. Не проблема. Добрі управлінці можуть фінансово квітнути й без зарплати. Особливо там, де багато заробітчан й критично потрібні довідки про метафізичну присутність неприсутнього.

З огляду на таку світлу та захоплюючу перспективу мушу додати нові штрихи до проекту Трешевого Франківська. Виходячи з того, що фізичний ландшафт нашого «ідеального села» стрімко наближається до свого логічного фіналу (зримо явленого у футуристичному архітектурному ансамблі вулиці І.Макухи) необхідно привести управління містом у відповідність до ландшафту. Себто радикально його децентралізувати.

Проектом пропонується колись міським, а нині сільським кварталам та великим будинкам Івано-Франківська почати створювати свої ОТГ. Й тут не треба винаходити велосипед, а йти вже перевіреною дорогою. Можна, скажімо, будувати громади на базі Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), де вже визначені лідери та окреслені кола їхніх довірених шнирів.

Кілька ОСББ створюють ОТГ, що охоплює два-три квартали, а де короткі вулиці, то й всю вулицю. Відповідно у два-три тури обирається голова громади, виділяється окремий будинок під правління та створюються всі належні відділи та управління з посадами для спеціалістів, головних спеціалістів, керівників, заступників, секретарок, прибиральниць та консультантів.

Така оптимізація дозволить збільшити кількість чиновників в 15-20 разів, як і личить ідеальному галицькому селу. Також відкриється можливість кожній громаді дати окреме ім’я, що дозволить зняти конфліктне питання про назву Івано-Франківська. Деякі громади можуть називатися «Північно-Франківськ», «Південно-Франківськ», а деякі – «Центрально-Станіслав», або ж «Істинно-Станіслав». Хтось може назвати свою ОТГ згідно усталеної народної назви – «Байконур» або «Майзлі». При переважанні серед електорату ОТГ напружених людей можливі назви на штиб «Хресто-Тверезинська».

Як показує забудова села Вовчинці, сільради ефективніші за імітації міськвиконкомів або мерій (що нині виглядають анахронізмами епохи індустріальних жахіть). Для переважаючого числа мешканців Франківська, чиї кращі роки і дні пройшли в сільській місцевості, сільрада зрозуміліша та рідніша за міську раду. Тим більше, що й правлячі батьки-вуйки також не в палацових парках (й, навіть, не в міських під’їздах) виросли і змужніли.

То ж будемо сподіватися, що Баранове прозріння впаде плідним зерном на спраглий змін ґрунт й все велике децентралізується в мале, а все мале у ще менше. І подивиться на се Господь й не зішле астероїду на грішні голови наші.


15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5200 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1836 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4046 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3170 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7960 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20293 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

275

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

818

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1912

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2391
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

187
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

694
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

476
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18379
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

976
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1215 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6099 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23390 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

293
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

990 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1170 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

497