Як вийти з Великого посту без шкоди для здоров’я: консультує гастроентеролог

Великий піст кожен сприймає по-своєму. Для когось це самоочищення, для когось самоконтроль та обмеження у чомусь. У баченні наших людей, піст – це обмеження або повне виключення у раціоні певних продуктів харчування, алкоголю і тютюну. І саме настання свята є різким переломним моментом, коли «заборонені» продукти охоплюють всю поверхню святкового столу.

Вже за день-два, як каже статистика відвідувань лікаря-гастроентеролога, виникають розлади роботи органів травлення. Когось турбує біль у животі, когось печія, у когось проблеми зі стільцем, а хтось розуміє, що давно заліковані захворювання знову нагадують про себе.

Але як діяти, щоб різка зміна раціону не далася взнаки нашому здоров’ю? Спробуємо вирішити цю проблему разом!

 Правило №1: Зведіть вживання м’яса та м‘ясних продуктів до мінімуму.
Оскільки передвеликодній піст є найбільш тривалим та строгим, то організм людини швидко відвикає від тваринних білків і призупиняє вироблення відповідних ферментів. Відповідно перенавантаження цим продуктом за одиницю часу викликає збій у роботі залоз, що несе за собою важкість, біль, закрепи. Найкращим виходом буде вживання невеликої кількості курячого м’яса з великою кількістю клітковини (свіжі овочі, зелень).

Правило №2: Навіть у день свят вживайте переважно пісні продукти, поступово додаючи до раціону м’ясо, яйця, молочні продукти.
Гадаю, що ця фраза у більшості викличе як не гнів, то спантеличення. А що ж тоді робити з повним холодильником м’яса, тортиків та інших продуктів, адже всі так важко стримували себе під час посту?!

Повторюю: старайтеся правильно поєднувати продукти, щоб не спричинити розлади шлунково-кишкового тракту, у цьому випадку ви насправді нічого не втратите.

Правило №3: Зверніть увагу на спосіб приготування продуктів.
Найбільше зло, яке можна побачити на святковому столі – це копчені, смажені та жирні страви. По можливості шукайте інші альтернативи: більше свіжих необроблених продуктів (фрукти, овочі, салати зі свіжих овочів, а в якості заправки – рослинна нерафінована олійка, а не майонез), варених та запечених страв.

Правило №4: Мінімум алкоголю
Також великою проблемою застілля є надмірне та неправильне вживання алкоголю. Якщо вже кортить прийняти кілька грам, то дотримуйтесь таких правил:

  • не вживайте алкоголь, будучи голодним;
  • не змішуйте різні види алкоголю;
  • не вживайте коктейлі та газовані види спиртного;
  • не додавайте до алкоголю сиропи та інші додатки;
  • мінімізуйте дозу алкоголю за один прийом і за весь період застілля;
  • вживайте продукти, що містять вітамін С
  • перед застіллям з’їжте невелику скибку хліба з товстим шаром вершкового масла.

І наголошую: якщо під час святкування ви приймаєте будь-які лікарські препарати, то в жодному разі не змішуйте їх з алкоголем. Для розумників, які люблять переривати курс лікування, щоб побалувати себе на застіллі, хочу сказати – алкоголь не вартий того. Ви наражаєте себе на ризик ускладнень відповідного захворювання , а у випадку антибіотикотерапії – відсутності ефекту подальшого лікування і резистентності збудника до антибіотика.

Правило№5: Сформуйте питний режим
Старайтеся починати день не з кави, а зі склянки простої води кімнатної температури. Також приймайте одну-дві склянки води за півгодини до прийому їжі. Дана звичка несе позитивний вплив на роботу травних органів.

І в загальному, не варто зациклюватися на їжі, адже нас оточує багато чудових речей, незалежно від посту. Доброго здоров’я вам та вашим рідним!


Скрипник Любов Миронівна – кандидат медичних наук, доцент кафедри терапії і сімейної медицини ННІПО ІФНМУ, лікар-гастроентеролог першої категорії, лікар медичного центру «Оксфорд Медікал»

 


18.04.2020 4888
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1647
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3101
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1100
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1131
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1163 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3411 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

188

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1074

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

889

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

403
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

288
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2454
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1212
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1273
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

523
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15156
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7456
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

291
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

277
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

360
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

354
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

444