Як вийти з Великого посту без шкоди для здоров’я: консультує гастроентеролог

Великий піст кожен сприймає по-своєму. Для когось це самоочищення, для когось самоконтроль та обмеження у чомусь. У баченні наших людей, піст – це обмеження або повне виключення у раціоні певних продуктів харчування, алкоголю і тютюну. І саме настання свята є різким переломним моментом, коли «заборонені» продукти охоплюють всю поверхню святкового столу.

Вже за день-два, як каже статистика відвідувань лікаря-гастроентеролога, виникають розлади роботи органів травлення. Когось турбує біль у животі, когось печія, у когось проблеми зі стільцем, а хтось розуміє, що давно заліковані захворювання знову нагадують про себе.

Але як діяти, щоб різка зміна раціону не далася взнаки нашому здоров’ю? Спробуємо вирішити цю проблему разом!

 Правило №1: Зведіть вживання м’яса та м‘ясних продуктів до мінімуму.
Оскільки передвеликодній піст є найбільш тривалим та строгим, то організм людини швидко відвикає від тваринних білків і призупиняє вироблення відповідних ферментів. Відповідно перенавантаження цим продуктом за одиницю часу викликає збій у роботі залоз, що несе за собою важкість, біль, закрепи. Найкращим виходом буде вживання невеликої кількості курячого м’яса з великою кількістю клітковини (свіжі овочі, зелень).

Правило №2: Навіть у день свят вживайте переважно пісні продукти, поступово додаючи до раціону м’ясо, яйця, молочні продукти.
Гадаю, що ця фраза у більшості викличе як не гнів, то спантеличення. А що ж тоді робити з повним холодильником м’яса, тортиків та інших продуктів, адже всі так важко стримували себе під час посту?!

Повторюю: старайтеся правильно поєднувати продукти, щоб не спричинити розлади шлунково-кишкового тракту, у цьому випадку ви насправді нічого не втратите.

Правило №3: Зверніть увагу на спосіб приготування продуктів.
Найбільше зло, яке можна побачити на святковому столі – це копчені, смажені та жирні страви. По можливості шукайте інші альтернативи: більше свіжих необроблених продуктів (фрукти, овочі, салати зі свіжих овочів, а в якості заправки – рослинна нерафінована олійка, а не майонез), варених та запечених страв.

Правило №4: Мінімум алкоголю
Також великою проблемою застілля є надмірне та неправильне вживання алкоголю. Якщо вже кортить прийняти кілька грам, то дотримуйтесь таких правил:

  • не вживайте алкоголь, будучи голодним;
  • не змішуйте різні види алкоголю;
  • не вживайте коктейлі та газовані види спиртного;
  • не додавайте до алкоголю сиропи та інші додатки;
  • мінімізуйте дозу алкоголю за один прийом і за весь період застілля;
  • вживайте продукти, що містять вітамін С
  • перед застіллям з’їжте невелику скибку хліба з товстим шаром вершкового масла.

І наголошую: якщо під час святкування ви приймаєте будь-які лікарські препарати, то в жодному разі не змішуйте їх з алкоголем. Для розумників, які люблять переривати курс лікування, щоб побалувати себе на застіллі, хочу сказати – алкоголь не вартий того. Ви наражаєте себе на ризик ускладнень відповідного захворювання , а у випадку антибіотикотерапії – відсутності ефекту подальшого лікування і резистентності збудника до антибіотика.

Правило№5: Сформуйте питний режим
Старайтеся починати день не з кави, а зі склянки простої води кімнатної температури. Також приймайте одну-дві склянки води за півгодини до прийому їжі. Дана звичка несе позитивний вплив на роботу травних органів.

І в загальному, не варто зациклюватися на їжі, адже нас оточує багато чудових речей, незалежно від посту. Доброго здоров’я вам та вашим рідним!


Скрипник Любов Миронівна – кандидат медичних наук, доцент кафедри терапії і сімейної медицини ННІПО ІФНМУ, лікар-гастроентеролог першої категорії, лікар медичного центру «Оксфорд Медікал»

 


18.04.2020 4561
Коментарі ()

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

685
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1970 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1143 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

566
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6911 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11411 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

345

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1100

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1123

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1116
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

85
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

294
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1097
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

659
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

764
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2960
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4455
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18450
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

92
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

330
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

362
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

670