Як вийти з Великого посту без шкоди для здоров’я: консультує гастроентеролог

Великий піст кожен сприймає по-своєму. Для когось це самоочищення, для когось самоконтроль та обмеження у чомусь. У баченні наших людей, піст – це обмеження або повне виключення у раціоні певних продуктів харчування, алкоголю і тютюну. І саме настання свята є різким переломним моментом, коли «заборонені» продукти охоплюють всю поверхню святкового столу.

Вже за день-два, як каже статистика відвідувань лікаря-гастроентеролога, виникають розлади роботи органів травлення. Когось турбує біль у животі, когось печія, у когось проблеми зі стільцем, а хтось розуміє, що давно заліковані захворювання знову нагадують про себе.

Але як діяти, щоб різка зміна раціону не далася взнаки нашому здоров’ю? Спробуємо вирішити цю проблему разом!

 Правило №1: Зведіть вживання м’яса та м‘ясних продуктів до мінімуму.
Оскільки передвеликодній піст є найбільш тривалим та строгим, то організм людини швидко відвикає від тваринних білків і призупиняє вироблення відповідних ферментів. Відповідно перенавантаження цим продуктом за одиницю часу викликає збій у роботі залоз, що несе за собою важкість, біль, закрепи. Найкращим виходом буде вживання невеликої кількості курячого м’яса з великою кількістю клітковини (свіжі овочі, зелень).

Правило №2: Навіть у день свят вживайте переважно пісні продукти, поступово додаючи до раціону м’ясо, яйця, молочні продукти.
Гадаю, що ця фраза у більшості викличе як не гнів, то спантеличення. А що ж тоді робити з повним холодильником м’яса, тортиків та інших продуктів, адже всі так важко стримували себе під час посту?!

Повторюю: старайтеся правильно поєднувати продукти, щоб не спричинити розлади шлунково-кишкового тракту, у цьому випадку ви насправді нічого не втратите.

Правило №3: Зверніть увагу на спосіб приготування продуктів.
Найбільше зло, яке можна побачити на святковому столі – це копчені, смажені та жирні страви. По можливості шукайте інші альтернативи: більше свіжих необроблених продуктів (фрукти, овочі, салати зі свіжих овочів, а в якості заправки – рослинна нерафінована олійка, а не майонез), варених та запечених страв.

Правило №4: Мінімум алкоголю
Також великою проблемою застілля є надмірне та неправильне вживання алкоголю. Якщо вже кортить прийняти кілька грам, то дотримуйтесь таких правил:

  • не вживайте алкоголь, будучи голодним;
  • не змішуйте різні види алкоголю;
  • не вживайте коктейлі та газовані види спиртного;
  • не додавайте до алкоголю сиропи та інші додатки;
  • мінімізуйте дозу алкоголю за один прийом і за весь період застілля;
  • вживайте продукти, що містять вітамін С
  • перед застіллям з’їжте невелику скибку хліба з товстим шаром вершкового масла.

І наголошую: якщо під час святкування ви приймаєте будь-які лікарські препарати, то в жодному разі не змішуйте їх з алкоголем. Для розумників, які люблять переривати курс лікування, щоб побалувати себе на застіллі, хочу сказати – алкоголь не вартий того. Ви наражаєте себе на ризик ускладнень відповідного захворювання , а у випадку антибіотикотерапії – відсутності ефекту подальшого лікування і резистентності збудника до антибіотика.

Правило№5: Сформуйте питний режим
Старайтеся починати день не з кави, а зі склянки простої води кімнатної температури. Також приймайте одну-дві склянки води за півгодини до прийому їжі. Дана звичка несе позитивний вплив на роботу травних органів.

І в загальному, не варто зациклюватися на їжі, адже нас оточує багато чудових речей, незалежно від посту. Доброго здоров’я вам та вашим рідним!


Скрипник Любов Миронівна – кандидат медичних наук, доцент кафедри терапії і сімейної медицини ННІПО ІФНМУ, лікар-гастроентеролог першої категорії, лікар медичного центру «Оксфорд Медікал»

 


18.04.2020 4829
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1315
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

566
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

919
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1984
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3496
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2389 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

744

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

646

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

624

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

646
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10280
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1127
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5194
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

932
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2736
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1131
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

327
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

650
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

562
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

613
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

966 2