Гуцульське весілля (фото)

 

 

 

Днями натрапили на розповідь мешканки Східної України, яка побувала на Верховинщині і вражена (в хорошому розумінні цього слова) гуцульським весіллям. Пропонуємо її до Вашої уваги.

"Цього року вперше побачила молодят у національному гуцульському строї ( у Верховині й селі Зеленому). Це так гарно!
   
Для мене, уродженки Східної України, і саме вбрання, і назви його елементів такі дивні і дещо чудернацькі).

 

Вбрання нареченого: біла вишита сорочка та довгі штани з сукна - гачі, широкий шкіряний пас - черес - із металевими прикрасами та орнаментальним тисненням. На голові – розшита кресаня, прикрашена маленьким вінцем та павиним пером. На ногах - чоботи. Зверху на сорочку одягнений кептар - короткий білий кожушок без рукавів. Кептар зв'язується біля шиї двома китицями - кутасами або дармовисами - і розшитий сап'яновими ремінчиками, лелітками, квіточками та іншими цяцьками. Через плече висять шкіряна торба - тобівка - з густо набитими мідними гудзиками й фігурним тисненням та порохівниця - перехресниця. На шиї - візерунчаста хустка. До повного строю гуцула належить топірець-бартка - або палиця з мистецько виробленим накінечником, окована зверху міддю.

Спеціально розміщую фото "зі спини", щоб можна було роздивитись:



Вбрання нареченої (вбиря): довга вишита сорочка і дві запаски (схожі на фартухи, одна ззаду і одна спереду), переткані металевою ниткою. Запаски пов'язані червоним вовняним паском - попружкою. Поверху запасок нав’язані п’ять великих хусток з френзлями. Зверху – кептар. По ньому у вигляді шалика - не рушник, як я, темна, думала раніше, а намітка (або перемітка), якою покриють голову нареченої після вінчання. Вишиті краї намітки звисатимуть поза плечі, а поверху намітки пов’яжуть червону квітчасту хустку. А наразі у нареченої на голові – корона, про яку трохи нижче. На ногах – капчурі з кольорової вовни й шкіряні постоли з задертими носами. На шиї - пацьорки. Вся вбиря повинна показати багатство нареченої.

   Цитата зі статті «Косів – столиця гуцульської моди»:
   "Найважливішим елементом у княгині, тобто нареченої, на Гуцульщині вважалася корона, яку називали дівоцьким, або шлюбним, вінком. Корона шилася в четвер до сходу сонця. Збиралося багато жінок, під їх спів хресна шила вінок, щоб пара гарно жила. Не можна було шити вінок вагітній жінці, розлученій або вдові. Вінок шиється з червоного сукна. Береться довга нитка. Шиється двома голками, при цьому не можна розривати нитку. У фольгу замотується невеличкий зубок часнику, який обмотують листочками барвінку і обклеюють медом. Дійство треба було закінчити до заходу сонця. В суботу одягали на наречену шлюбний вінок. Перший раз заплітали дівчину в дві коси. В коси вставляли мушлі і ґудзики, обплітали червоними нитками. З коси складали калачик у вигляді сонечка або вінка. Над чолом чіпляли мосяжне чільце з висюльками, яке захищало наречену від вроків. Над чільцем кольорові нитки - ворічки, щоб захистити всі 7 центрів, які є в людини. На ворічки чіпляють китички і в центрі корони пришивають вінок."
   Тут можна прочитати про обряд гуцульського весілля. Хотілося б таке побачити!
   На жаль, молодята їхали не на конях, а на автомобілі:



Дружки:


Дружби:


Вінчання:



                                                                                                                 
За матеріалами: http://tasha-kr5.livejournal.com/


17.09.2013 2316 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1422
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2689
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2206
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2278
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6836 60
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2558 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

446

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1278

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1376

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1547
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

396
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

261
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

666
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

155
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26626
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

630
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10560 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

164
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

186
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

498
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

641
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

706