Гуцульське весілля (фото)

 

 

 

Днями натрапили на розповідь мешканки Східної України, яка побувала на Верховинщині і вражена (в хорошому розумінні цього слова) гуцульським весіллям. Пропонуємо її до Вашої уваги.

"Цього року вперше побачила молодят у національному гуцульському строї ( у Верховині й селі Зеленому). Це так гарно!
   
Для мене, уродженки Східної України, і саме вбрання, і назви його елементів такі дивні і дещо чудернацькі).

 

Вбрання нареченого: біла вишита сорочка та довгі штани з сукна - гачі, широкий шкіряний пас - черес - із металевими прикрасами та орнаментальним тисненням. На голові – розшита кресаня, прикрашена маленьким вінцем та павиним пером. На ногах - чоботи. Зверху на сорочку одягнений кептар - короткий білий кожушок без рукавів. Кептар зв'язується біля шиї двома китицями - кутасами або дармовисами - і розшитий сап'яновими ремінчиками, лелітками, квіточками та іншими цяцьками. Через плече висять шкіряна торба - тобівка - з густо набитими мідними гудзиками й фігурним тисненням та порохівниця - перехресниця. На шиї - візерунчаста хустка. До повного строю гуцула належить топірець-бартка - або палиця з мистецько виробленим накінечником, окована зверху міддю.

Спеціально розміщую фото "зі спини", щоб можна було роздивитись:



Вбрання нареченої (вбиря): довга вишита сорочка і дві запаски (схожі на фартухи, одна ззаду і одна спереду), переткані металевою ниткою. Запаски пов'язані червоним вовняним паском - попружкою. Поверху запасок нав’язані п’ять великих хусток з френзлями. Зверху – кептар. По ньому у вигляді шалика - не рушник, як я, темна, думала раніше, а намітка (або перемітка), якою покриють голову нареченої після вінчання. Вишиті краї намітки звисатимуть поза плечі, а поверху намітки пов’яжуть червону квітчасту хустку. А наразі у нареченої на голові – корона, про яку трохи нижче. На ногах – капчурі з кольорової вовни й шкіряні постоли з задертими носами. На шиї - пацьорки. Вся вбиря повинна показати багатство нареченої.

   Цитата зі статті «Косів – столиця гуцульської моди»:
   "Найважливішим елементом у княгині, тобто нареченої, на Гуцульщині вважалася корона, яку називали дівоцьким, або шлюбним, вінком. Корона шилася в четвер до сходу сонця. Збиралося багато жінок, під їх спів хресна шила вінок, щоб пара гарно жила. Не можна було шити вінок вагітній жінці, розлученій або вдові. Вінок шиється з червоного сукна. Береться довга нитка. Шиється двома голками, при цьому не можна розривати нитку. У фольгу замотується невеличкий зубок часнику, який обмотують листочками барвінку і обклеюють медом. Дійство треба було закінчити до заходу сонця. В суботу одягали на наречену шлюбний вінок. Перший раз заплітали дівчину в дві коси. В коси вставляли мушлі і ґудзики, обплітали червоними нитками. З коси складали калачик у вигляді сонечка або вінка. Над чолом чіпляли мосяжне чільце з висюльками, яке захищало наречену від вроків. Над чільцем кольорові нитки - ворічки, щоб захистити всі 7 центрів, які є в людини. На ворічки чіпляють китички і в центрі корони пришивають вінок."
   Тут можна прочитати про обряд гуцульського весілля. Хотілося б таке побачити!
   На жаль, молодята їхали не на конях, а на автомобілі:



Дружки:


Дружби:


Вінчання:



                                                                                                                 
За матеріалами: http://tasha-kr5.livejournal.com/


17.09.2013 2672 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1123
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2823
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

989
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1044
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1060 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3125 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

914

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

786

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

372

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1098
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

160
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2353
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1156
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

458
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15076
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7389
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

822
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

386
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

296
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

383
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

666
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1117