Гіпермодерн: Злопам'ятність та мстивість нині у тренді

Фейсбучні знайомі жваво обговорюють публічні бідкання (чи то замасковані під бідкання хвастощі) популярної блогерки. Та пише, що її шанувальники плюс шанувальники її колежанки відправляють їм сотні дікпіків (фоти своїх ерегованих членів). Фейсбучні знайомі хитро питають в мене: оце вже той ваш Гіпермодерн чи все ще наш старий-добрий Постмодерн)))
Вважаю доречним нагадати, що:
По перше, дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію, на просте фронтальне споживання. Ми живемо за золотої доби мемів та стендапів.
По друге, Гіпермодерн повертає у простір актуальності заборони та ідеологічний терор. Хтось дивувався напису «расист» на монументі древньому шотландському монарху. Але ж це лише початок. Адже немає більш зручного ворога, ніж минуле. Воно не здатне само себе захистити. Минуле побудувало собі монументи, сподіваючись на вдячних нащадків. Гіпермодерн каже: «Немає тих ваших вдячних нащадків. Вдячність – ознака слабкості. Повага породжує нерівність. Жодна з образ не забута. Й не все канонічне пройде крізь фільтри «позитивного злопам’ятства» Гіпермодерну».
Злопам'ятність та мстивість нині у тренді.
По третє, Гіпермодерн не потребує чесної гри та не вклякає перед принципами. Він підтримує та легалізує відверті фейки, якщо вони цікаві, приносять гроші та ефективно розхитують опори старого світу. Авторитетні історики заперечують, що древній шотландський король був расистом? «Та пофіґ ким він там був насправді. В новому дискурсі він – «расист», а той, кому це чомусь не подобається, також «расист» і всі його однодумці і друзі – «расисти». І ті авторитетні історики теж. І нехай вони усі збирають валізи й звалюють з корабля сучасності. На ньому й без них затісно», - кажуть нам ті, які у потоці.
Думаю, що у світі Гіпермодерну знайдеться чільне місце не лише для екзальтованих мільярдерів і молодих троцькістів з цитатами з Гі Дебора, але й для тих простих звичайних, котрі стверджують свою особистість через демонстрацію геніталій онлайн. Зрештою, нам вже ж пояснили, що «Мобі Дік» це не лише про кита.
Ну й, звичайно ж, критично важливим, як і раніше, залишається напрям потоку. Й плюс до того – здатність бігти на півкроку попереду повені.


Коментарі ()

14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

537
12.06.2025
Тетяна Дармограй

У першому півріччі 2025 року мобілізацію на Івано-Франківщині проводили з використанням нових електронних систем та оновлених процедур. Які зміни в мобілізації діють та що ще планують удосконалити, розповідає Фіртка.

6037
10.06.2025
Павло Мінка

Калуш зіткнувся з енергетичною та екологічною кризою — мільйонні збитки та виснаження підземних вод загрожують питному водопостачанню міста.  

1533
05.06.2025
Олег Головенський

Про сучасні загрози, що потребують нової парадигми підготовки управлінців і фахівців та про нову освітню програму «Національна безпека», Фіртка поспілкувалася з куратором програми, професором кафедри публічного управління та адміністрування Василем Остап’яком.

1871
02.06.2025
Лука Головенський

Про репресії радянською системою українських науковців та лідерів визвольних змагань, про навчання і наукові дослідження Українського Вільного Університету в Мюнхені та його місію української культурної дипломатії Фіртка поспілкувалася з Ларисою Дідковською.  

2930 5
28.05.2025
Вікторія Матіїв

Фіртка порозмовляла з Сергієм Галкіним — колишнім морським піхотинуем Феодосійського батальйону. Після окупації Криму Росією у 2014 році, медики виявили в нього пухлину. Чоловіка визнали непридатним до служби. Відтоді він активно займається волонтерством: допомагає українським військовим та надає юридичні консультації.  

1452

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

148

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

663

Ані висока освіченість, ані шляхетна спадковість, ані залучення до незлобивих віровчень не породжують усвідомленого гуманізму «просто так».

768

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

1324
08.06.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

1514
02.06.2025

На Прикарпатті завершується весняна посівна кампанія.  

1397
26.05.2025

На Івано-Франківщині триває посівна кампанія.  

1387
07.06.2025

Восьмого та дев'ятого червня християни відзначатимуть свято Трійці.  

3494
01.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

7078
29.05.2025

У четвер, 29 травня, християни відзначають Вознесіння Христове.  

1105
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

44445
07.06.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

36039 1
06.06.2025

В усьому світі санкції, накладені на Росію через її агресію в Україні, стали потужним інструментом, спрямованим на ізоляцію Кремля. Однак, як і у випадку з багатьма іншими, ці заходи не стали перепоною для всіх.  

614
01.06.2025

Другий тур виборів президента Польщі відбувається після того, як жоден з 13 кандидатів у першому турі 18 травня не здобув більше половини чинних голосів.  

681
27.05.2025

Німеччина, а також Франція, Велика Британія та США більше не мають обмежень щодо далекобійної зброї для України.  

954
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

1039