"Емоційний стан впливає на сприйняття інформації". Як читати новини без шкоди для психічного здоров'я

Ми майже миттєво отримуємо інформацію про актуальні події, більшість із них трагічні та шокуючі. Ця інформація надходить інтенсивно, з багатьох джерел і майже цілодобово.

Журналістка Фіртки поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.


Як трагічні новини вливають на нашу психіку?


Психологиня каже, з одного боку можливість оперативно отримувати новини приносить користь - ми не відчуваємо себе в інформаційній ізоляції, а також це дає відчуття своєрідного «контролю» над ситуацією. Так наче «нічого не застане мене зненацька, адже про всі події послідовно повідомляють».

Але з іншого боку - ось ми сидимо на роботі, а поруч з нами, в нашому телефоні, з екрана телевізора, з радіоприймача безперервно розгортається картина бойових дій, смертей, каліцтв, пошкоджень, маленьких і великих перемог, викриття, правосуддя, перемовин тощо.

Відбувається наступний процес - ви їдете в тролейбусі, перевіряєте зошити, ремонтуєте праску і починаєте відчувати інтенсивну лють, страх, горе, біль, безнадію, ненависть чи ейфорію. Ці додаткові відчуття будуть впливати на нашу поведінку, самопочуття, стосунки та діяльність.

Саме так інформація впливає на наш актуальний стан, вона стає значним чинником нашого емоційного стану. З іншого боку, необхідно пам’ятати, що наш емоційний стан також впливає на сприйняття інформації.

Наприклад, якщо ми тривалий час відчуваємо відчай і безнадію, новина про доставку ліків в Україну, може сприйнятись дуже підозріливо та загрожуюче.

Наша психіка є доволі стійкою, але якщо ви довгий час перебуваєте у виснаженому стані, у вас немає джерел поновлення сил, ваш режим дня, роботи дуже інтенсивний, ви переживаєте особисті трагедії чи втрати, сімейні, екзистенційні, професійні кризові періоди, то трагічні новини стають додатковим фактором дестабілізації. Наслідком можуть бути - виникнення панічних атак, депресивних епізодів, неврастенії тощо.

Це привід звернутись до спеціаліста/ки в галузі психічного здоров’я, можливо необхідна фармакологічна підтримка для стабілізації стану.


Як допомогти собі після прочитання трагічних та негативних новин?


Варто зазначити важливі властивості нашої психіки - захисні механізми та саморегуляцію. Тобто, психіка фільтрує і захищає нас від стимулів, які можуть стати для нас руйнівними.

Наприклад, ви можете сприймати інформацію «наче через брудне скло», забувати, не могти сконцентруватись, не помічати трагічних деталей, мати приглушену і запізнілу реакцію тощо.

Здоровим правилом є уникнення перестимуляції. Уникання інформації зараз неможливе. А от визначення особистої межі - цілком реальне завдання. Слідкуйте за своїм станом, помічайте від чого вам стає важко, старайтесь не переходити цю межу.

Можете визначити собі місце і час спеціально для ознайомлення з актуальними новинами і читаєте новини лише в цьому місці та у відведений час.

Якщо новини викликають паніку і страх, я не знаю кращого способу, ніж дихальні техніки. Ваше завдання - «активізувати» парасимпатичну нервову систему, яка відповідає за зменшення частоти серцевих скорочень, нормалізації дихання, розслаблення м’язів, зниження тиску.

Активізувати її можна шляхом повільних та довгих видихів. Інший спосіб самодопомоги при інтенсивному страху та паніці - перемикання на когнітивну діяльність.

Наприклад, знаходите і проговорюєте вголос усі предмети зеленого кольору у кімнаті, потім усі предмети круглої форми, здійснюєте додавання чи віднімання, пробуєте здогадатись професії людей, що вас оточують.

Прогулянки, рух і фізична активність. Після сприйняття емоційної інформації у кров виділяється адреналін. Якщо ви будете нерухомо лежати, ви відчуватимете тремтіння, напруження і тривогу.

Звучить банально, але все ж - обирайте лише офіційні джерела інформації, там події висвітлено у формі фактів, оцінок, припущень, планів.

Якщо ви читаєте новини в соцмережах, а особливо у сумнівних джерелах, зазвичай вони перенасичені деталями, мають маніпулятивний характер та негативне емоційне забарвлення, і викликають сильні почуття, не кажучи про сумнівну достовірність.

Обов’язково врівноважуйте інформаційне поле! Спеціально фокусуйтесь на новинах, які висвітлюють мужність, силу, майстерність, відвагу наших військових, доброту, самопожертву, гідність наших громадян, успіх політиків, вдалі перемовини, досягнення, надії, оптимістичні прогнози, локальні новини про події міста.

Слухайте музику, переглядайте кіно, відвідайте виставку, театральну постановку чи концерт. Перегляньте кулінарні канали, комедійні шоу, подивіться мультфільми з дітьми.


Як самостійно допомогти рідним?


Якщо ви маєте змогу, поділіться способами самодопомоги з рідними, будьте уважними до близьких, помічайте зміни у їхньому стані. Спробуйте дотримуватись разом рекомендацій наведених вище.

Спростовуйте фейкову інформацію, яка може їх вразити та дестабілізувати. Будьте поруч, якщо близьким важко.

Якщо це можливо і доречно обговорюйте новини, які вас турбують чи лякають, діліться думками, висловлюйте сумніви чи надії.

Розділяйте біль і горе одне з одним. Завдяки цьому ця ноша буде меншою.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Важливо не ігнорувати. Як прикарпатцям впоратись з емоціями під час війни

Війна: як пережити смерть рідних

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

«Дбайте про психологічне та фізичне здоров'я». Як налаштуватися на роботу, якщо знаходитеся в тилу


Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

10740 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1311
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

674
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5814
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1583
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1440

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

515

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1327

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1156

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1056
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

405
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

493
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1436
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

479
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

745
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5790
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

514
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

371
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

690 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1136
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

993