Дощ, дистанція і «всяке таке»: як Франківськ святкував День міста

Кореспондентка «Фіртки» побувала на головних подіях святкування Дня міста. Як він пройшов – у її репортажі.

Диви, прапор розгортають. Але то точно політіка. Зараз прапор повісять і голосуй! - два чоловіки середнього віку хвильку спостерігають за розгортанням прапора і ідуть собі геть. Вони не бачать, що розгорнутий прапор – Івано-Франківська. І повісити його куди-небудь не так легко, бо займає ні багато ні мало - 60 квадратів.

Флешмоб триває якісь 10 хвилин: молодь із різних громадських організацій розгортає стяг і тримає його під пісню «Я люблю мій Івано-Франківськ». Невеличку промову виголошує заступник міського голови Олександр Левицький і прапор поволі згортають.

Загалом 18 заходів офіційно анонсували до 359 річниці Івано-Франківська. Серед них – виставки, молебні, презентації. А ще – відкриття меморіальної дошки, зірки на Алеї Слави та відреставрованих дверей.

Така афіша викликала в соцмережах багато негативу. Одні писали, що програма орієнтована на пенсіонерів. Другі – що відкриття відреставрованих дверей на історичній будівлі та футбол не тягнуть на святкову програму. Комусь заходів було забагато як на час пандемії, комусь – замало. Але до чого люди особливо не прискіпувалися – це вуличні концерти, за ними вже встигли скучити.

«Пенсія» має дати два виступи!, - пише у коментарях в фейсбуці користувач на ім’я Роман.

Але до «Пенсії» ще треба дожити. Спочатку – концерт у парку імені Т.Г. Шевченка. Якраз до початку свята тут вперіщив дощ, залив лавиці під літньою сценою, тож уже й не розсядешся. Під парасольками купками збилися пенсіонери. На сцені – діти танцюють та співають у рамках проєкту «Молодь за Україну». Глядачі тішаться: навіть з Києва приїхали два колективи.

Попри дощ, настрій у людей чудовий. Вони тут у своїй тарілці – знайомі між собою, діляться останніми новинами та частуються печивом від організаторів. Більшість людей тут – у масках. І навіть реагують на нагадування зі сцени про зберігання дистанції між собою.

А от в центрі на це ніхто не зважає. Тут контингент уже молодший – слухають вуличних музикантів, фотографуються із живими скульптурами. Через дощ заплановані виставки просто неба скасували. А митці змушені ховатися під кронами дерев та під накриттями домів.

- До карантину виступати на День міста приїжджали хороші гурти. Пам’ятаю, були «Друга ріка», ТНМК, навіть відомий швейцарський гурт «Kadebostany». Але от минулого року я Дня міста геть не пам’ятаю, - ділиться спогадами місцева мешканка Ольга. Каже, і цього року програма не вражає, але через карантин святкування і не варто робити більшим.

Оскільки День міста випав на робочий день, ознак свята від початку було небагато: це розвішані по стовпах прапори України, всюдисущі жовті кульки «З днем народження, Івано-Франківськ» від міського голови. А ще – безкоштовний проїзд у комунальному громадському транспорті.

Лише після закінчення робочого дня заходи почали набирати обертів. У Палаці Потоцьких помпезно заграв муніципальний естрадно-симфонічний оркестр в рамках проєкту "Музичний Франківськ".

А середмістям розійшлися десятки виконавців із сильними голосами та професійною апаратурою. Кожен з них попри собачий холод збирав навколо себе десятки людей.

Але родзинкою святкової програми все-таки став виступ гурту «Пенсія» у Палаці Потоцьких. Щоб потрапити сюди треба було вистояти чергу перед входом. І черга так чи інакше тягнулася весь вечір.

- Людей багато, є карантинні обмеження. Зараз люди будуть виходити, ви будете заходити, - виправдовуються охоронці з Муніципальної інспекції. – Там багато людей з дітьми, вони ж не будуть на концерті!

Спойлер: були. І були найбільш вдячними слухачами.

На «Пенсію» прийшов і мер. Але замість привітання з Днем міста заспівав перший куплет із треку «Франківське танго», трохи повеселився і пішов до ковалів. Бо паралельно із концертом на подвір’ї Палацу відбуваються «нічні кування» - одне з улюблених франківцями дійств, актуальне за будь-якої нагоди, погоди та кольору карантину.

Зі сцени лунає:

- Вважайте на дистанцію, всяке таке.

Це говорить соліст «Пенсії» Ярема Стецик, стоячи в натовпі дітлашні.

Але що темніше стає, то менше люди зважають на дистанцію і «всяке таке».

Найбільше людей зібралося після 22 год під воротами Палацу Потоцьких. Близько тисячі людей дивилося лазерно-світлову інсталяцію на брамі Потоцьких. У темноті вулиці Шпитальної уже не думалося ні про маски, ні про соціальну дистанцію. Ні про вуличні концерти, яких не було від самого Різдва.

Зате там, в темноті, з’явилося відчуття, наче все по-старому. А якщо і не зовсім нормально, то все налагодиться. І вже наступний День міста проходитиме з обіймами, слемами під сценою, «іменитими» гуртами та без «всякого такого», на що треба «вважати».

Фотогалерея


Коментарі ()

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

623
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1808 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1109 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

533
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6883 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11354 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

313

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1049

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1095

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1090
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

258
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1063
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

828
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

720
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

649
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2923
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4419
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18420
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

291
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

336
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

645
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

747