Допомога військовим могла припинитися: як в Івано-Франківську функціонує Перший добровольчий хірургічний шпиталь

З 2024 року міська рада Івано-Франківська ухвалила рішення про фінансову підтримку Першого добровольчого хірургічного шпиталю «Брасс», який займається реабілітацією військовослужбовців.

Про це під час брифінгу розповів директор Першого добровольчого хірургічного шпиталю «Брасс» Станіслав Онищук, пише Фіртка.

З його слів, мета шпиталю є більш комплексною, аніж просто хірургічні операції та реабілітація. Головним завданням є повернути захисника чи захисницю після поранення або травми у сім’ю, суспільство, дати повноцінну якість життя після лікування.

"Від початку створення шпиталю ми не обмежувалися власними силами, зверталися до інших організацій, які теж допомагають ветеранам, родинам учасників бойових дій та працюють у цьому напрямку. Передусім Перший добровольчий хірургічний шпиталь орієнтований на захисників, що вже не в полі зору системи медицини, але ще не в полі зору соціальних служб.

Такі захисники вже не в системі госпітально-військової допомоги, але їх фізичний та психологічний стан не дозволяє назвати їх здоровими. Вони потребують реабілітації, ментальної підтримки й навіть перебування на стаціонарі. В них військові травми, на які цивільні лікарні не фокусуються.

Національна служба здоров‘я не повністю покриває лікування військовослужбовців. Можливі два курси стаціонарної реабілітації тривалістю 21 день та два курси по два тижні амбулаторної реабілітації", - зазначає Станіслав Онищук.

Як розповідає директор шпиталю, часто бійці після складних травм потребують більше часу та реабілітації ніж та, що покривається Національною службою здоров‘я:

"Лікарні виписують їх, бо є черга наступних пацієнтів, і вони опиняються вдома. Часто родичі телефонують до лікарень та до нас з проханням допомогти, тому що вдома не можуть забезпечити потрібних умов. Більшість з бійців, які у нас лікувалися, були саме з такої категорії. Для них єдиний шанс — лікуватися в недержавних реабілітаційних центрах. Їм та їх сім‘ям така допомога більш, ніж потрібна.

Наш шпиталь і для сімей військовослужбовців, які мають можливість до нас приїхати. Психологи можуть паралельно працювати і з пораненим бійцем, і з членами його сім’ї для того, щоб після повернення в сім’ю вони могли спільно будувати плани на оптимістичне майбутнє."

За словами Станіслава Онищука, Перший добровольчий хірургічний шпиталь працює над мотивацією пораненого бійця повернутися на фронт або перейти в цивільне повноцінне життя:

"Десь 75% нашої роботи — це не лікування чи операції, а повернення мотивації. Це робота з іншими бійцями, що пройшли ті чи інші етапи повернення до нормального життя і можуть поділитися досвідом. Це робота над тим, аби з нашим колективом чи пацієнтами інших лікарень вони могли поїхати на риболовлю, відвідати музей чи кінотеатр, робити глиняні глечики, будувати мости між фронтом і цивільним життям."

Одним із напрямів роботи шпиталю є й надання допомоги звільненим з полону військовослужбовцям:

"В один час ми працювали тільки з полком окремого призначення «Азов», велику частину полонених ми приймали в себе після обмінів. Наша програма реабілітації включає відновлення після таких особливих травм як перебування в полоні. Це не фізичні травми, однак досить важкі", - говорить Станіслав Онищук.

Від початку повномасштабної війни в Першому добровольчому хірургічному шпиталі курс лікування та реабілітації (фізичної, психологічної та соціальної) пройшли понад 400 військових та членів родин УБД Проведено понад 100 різноманітних заходів соціальної реабілітації, в тому числі із залученням пацієнтів інших лікувальних установ.

У 2024 році шпиталь має можливість щомісяця приймати до 20 бійців (переважно з Івано-Франківської територіальної громади) на курс реабілітації в стаціонарі медичного закладу. Додатково проводиться робота в амбулаторних умовах (без перебування в стаціонарі).

Як зазначив Станіслав Онищук, майже всі міжнародні програми, які надавали фінансування, завершувалися до початку 2024 року, тому шпиталь опинився під ризиком закриття і не мав би змоги продовжити роботу:

"Ми проводили комунікації з різними міжнародними організаціями для того, щоб продовжувати нашу роботу, тому що кожен день ми маємо військових. Для багатьох з них ми — єдина можливість повернутись або наблизитись до повноцінного життя. Вся комунікація з міжнародними організаціями станом на новий рік не давала жодних результатів. Не маючи фінансування на наступний рік я думав, що нам доведеться закритися.

Перед початком 2024 року ми звернулись до міського голови з тим, що перебуваємо під загрозою закриття, а допомога військовим може припинитися. Просили про фінансову підтримку від міста, яка покриє частину витрат.

Ми маємо частину своїх ресурсів, а також договори з міжнародними благодійниками, але цього не вистачає, для того, щоб забезпечити поточне функціонування. Дякуємо, що ця пропозиція здобула схвалення і ми продовжуватимемо робити те, що любимо і вміємо".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Пріоритет — підтримка захисників: в Івано-Франківській громаді діють програми допомоги для військових

На психологічну реабілітацію: бійцям з Івано-Франківської громади виплачуватимуть кошти


05.02.2024 1175
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1051
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

546
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

910
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1956
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3473
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2373 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

736

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

638

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

617

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10272
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1118
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5174
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

923
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2728
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1125
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

316
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

641
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

550
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

609
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

958 2