Дев'ять визначних футбольних миттєвостей із життя Мирослава Думанського

Сьогодні Мирославу Івановичу виповнилось би 90 років...

Першою командою Мирослава Думанського був станіславський «Медик», з якою він в 1947 році виборов срібні нагороди чемпіонату Станіславської області з футболу.

Команда виключно складалась із місцевих  футболістів. В наступному команду було розформовано, а тих хто, нею безпосередньо опікувався,  професора Малиновський та доктора Рогуцького, було  репресовано та заслано на Далекий Схід.

В 1949 р.  він починає виступи за місцевий «Спартак», з яким здобуває перші звитяги в історії команди за межами території Галичини.  В рік дебюту,  він з командою  виборює  бронзові нагороди  першості Української РСР  серед колективів фізкультури, а також  стає володарем  Кубку республіканської ради товариства «Спартак».

В тому ж році,  команда  дебютує  на  Всесоюзній футбольній  арені.  В  Ярославлі, на  чемпіонаті  всесоюзного спортивного товариства «Спартак», команда Станіслава посіла 5-6 місце серед 16 команд учасниць.

В 1950 році Мирослава було рекрутовано до лав Червоної Армії. В 1950-1952 роках  виступає за армійські команди Станіслава (ГБО, пізніше ДТСАРМ) та Львова – ОБО.

В 1953-1956 роках виступає за сталінський (донецький) «Шахтар»,  в складі якого повернув команді місце в еліті радянського футболу.

Згодом, у складі «Шахтаря». протягом двох  наступних сезонів,  зіграв 44 матчі у вищій лізі, відзначившись 4 забитими м'ячами (7 місце в 1956 р. та 1957 р.).

В 1955 році, увійшов до складу 33-х кращих футболістів СРСР.

Мирослав Думанський являється єдиним уродженцем Станіслава (Івано-Франківська), який за свою футбольну кар'єру удостоївся бути у списку 33-х кращих футболістів СРСР,  що визначались з 1928 р.

В 1956 році, в складі збірної Української РСР на  І-ій  Спартакіаді народів СРСР виборює третє місце.  Склад збірної  команди УРСР формували виключно футболісти двох команд - київського «Динамо» та сталінського «Шахтаря». 

Крім отриманої бронзової  медалі,  Мирославу Думанському було присвоєне почесне звання «Майстер спорту СРСР», яке він отримав одним із перших серед тих, хто безпосередньо народився у  Станіславі.

В 1957 р. Мирослав повертається до Станіслава.  Саме в цей рік місцевий «Спартак» здобуває свого найбільшого успіху.  Команда виборює друге місце в класі «Б» союзної першості, поступаючись  ленінградському «Авангарду» правом грати у вищому  футбольному  дивізіоні СРСР наступного року.  

На жаль, право грати чи не грати станіславцям в еліті радянського футболу було прийнято, далеко не за спортивним принципом - у Москві. 

В цей ж рік, команда досягає найвищого  свого здобутку у розіграші Кубку СРСР. В ¼ фіналу, станіславці поступились московському «Спартаку» - 2:4, у присутності 30 000 тисяч глядачів на стадіоні «Динамо» в столиці СРСР. На шляху до вісімки кращих команд країни Рад, станіславці здолали «Шахтар» із Мосбасу (2:0), калінінградський «Харчовик» (4:1), «Крила Рад» Куйбишєв (1:0).

«Спартак» стає найголовнішою командою в житті  футболіста Мирослава Думанського. В  її складі (команди майстрів) він провів шість сезонів, зігравши 189 матчів та відзначившись 17 забитими м'ячами (у чемпіонаті  та розіграшу Кубку СРСР). 

В 1963 році, в тридцять три роки, залишає «Спартак». Кар'єру футболіста продовжує у «Нафтовику», одночасно поєднуючи гру у полі із тренерською роботою у  команді Долини, з якою досягає, мабуть, найвищих здобутків в ії історії, за часів СРСР.   

В 1963р. вперше виводить команду Долини до фіналу Кубку області, а у 1964р.  здобуває перше   звання чемпіона Івано-Франківської області для «Нафтовика».  Саме в цей рік,  Долина могла мати команду майстрів та виступати у всесоюзних змаганнях з футболу.

На той час, згідно з регламентом, чинному  чемпіону області надавалось право проводити перехідні матчі із командами майстрів за місце у класі Б. В сезоні 1964 року, іванофранківці виступили вкрай невдало, посівши  21 місце у класі Б (на той час третій дивізіон радянського футболу,  на зразок  сучасної другої ліги). 

Невдалий виступ «Спартака» у провальному сезоні передбачав  перехідні  матчі  із «Нафтовиком», за місце представника області в класі Б команд майстрів. Перший матч, що відбувся в Івано-Франківську, на стадіоні «Спартак», завершився сенсаційною перемогою гостей.  Через чотири дні «Спартак» взяв реванш, перемігши «нафтовиків» з рахунком - 4:1 (перша гра 0:1).

Зі збереженням  статусу команди майстрів, в сезоні 1965 року Івано-Франківська команда отримує нового головного тренера -  Мирослава Думанського.  Саме він, в наступному, запросить  до її лав  місцевих вихованців - Ігоря Диріва, Степана Рибака, Валерія Голубцова, Тараса Белея, Богдана Горичка, Петра Хащевського  та багатьох інших, які в наступному,  у складі «Спартака»,  двічі стануть  чемпіоном Української РСР (1969 та 1972) та здобудуть для футбольного Івано-Франківська участь  команди  у першій лізі чемпіонату СРСР. 

В наступних р Мирослав Думанський  буде працювати у «Спартаку», на різних посадах – начальника команди (1979), тренера (1973-1975) та головного тренера (1965-1969, 1983), а також керівником  дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з футболу «Спартак»/»Прикарпаття» (1975-1996 рр.).

Крім Мирослава Думанського, успішно виступали у складі головної команди Івано-Франківська, його молодший  брат Євген (провів 9 сезонів  зігравши 298 матчів) та син Ярослав (провів 5 сезонів, зіграв 146 матчів), який   ставав  чемпіоном та володарем Кубку СРСР у складі київського «Динамо, срібним призером молодіжного чемпіонату світу(1979), переможцем  молодіжного чемпіонату Європи (1980), переможцем та бронзовим призером юніорського чемпіонату Європи (1978 та 1978) у складі юніорських та молодіжних збірних СРСР.

Слід також додати, що батько Мирослава – Іван, разом зі своїм братом Степаном, виступали за перший футбольний клуб у Станіславові – «Реверу», який виступав у чемпіонаті Львівської окружної футбольної спілки.  Степан був воротарем, а Іван – грав у полі.

Володимир ОМОМ

Фотогалерея


17.06.2019 Володимир ОМОМ 3386
Коментарі ()

21.03.2023
Тіна Любчик

Ідея виготовляти ліки для військових у "гарячі" точки виникла після того, як на запити захисників волонтери шукали ліки. Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

221
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

306
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

722
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

10464 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1359
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2633

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

596

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

1799

Концептуальні підходи психології та соціології до ведення бізнесу в Україні

999

Минулого тижня, в лютому 2023 року, делегація Івано-Франківської торгово-промислової палати перебувала в північно-західній Німеччині, в регіонах Східної Фрізії та Папенбургу, на запрошення місцевої регіональної ТПП. Програма перебування видалася насиченою.

1411
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1142
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

577
06.03.2023

Навесні у продажу з'являються редиска, огірки, шпинат, листковий салат, цибуля та інша рання городина. І хоча у ній містять нітрати, все ж варто включати її до весняного раціону.

833
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

122
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

255
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

353
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

667
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3347
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

142
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

340
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

639
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

834