Чому не можна приймати рішення на голодний шлунок

 

 

Голод

 

Не хочете шкодувати про скоєне? Перекусіть перед відповідальним заходом! Дослідники з Академії Сальгренска при Університеті Гетеборга (Швеція) виявили, що пептидний гормон грелін, який виробляється, коли ми голодні, заважає приймати раціональні рішення. Лабораторні щури, яким вводили грелін, виявилися більш схильними до імпульсивних дій.

Час від часу кожен з нас діє необдумано, після чого лає себе за імпульсивність і брак терпіння. Це не завдає особливого дискомфорту, але іноді імпульсивність стає однією з головних складових СДУГ, обсесивно-компульсивного розладу, порушень харчової поведінки, зловживання наркотиками і алкоголем.

Більш ранні дослідження виявили зв’язок між імпульсивною поведінкою і їжею, проте її механізм досі не був доведений.

 

Нове дослідження, опубліковане в журналі Нейропсихофрамакологія, заповнило цей пробіл. Дослідники простежили, як гормон грелін вплине на імпульсивність у щурів.

Як працює грелін — гормон голоду

Грелін — гормон, вироблений в шлунково-кишковому тракті, який діє на центральну нервову систему. Він проводиться, коли шлунок порожній. Після того, як шлунок заповниться, виробництво греліну припиняється. Грелін готує тіло до прийому їжі і впливає на клітини гіпоталамуса, викликаючи почуття голоду. Але роль греліну на цьому не закінчується. Він також бере участь у регулюванні та контролі поведінки за допомогою позитивних реакцій на споживання їжі, алкоголю і наркотиків.

Щоб виміряти імпульсивна поведінка, шведські вчені використовували щурів. Спочатку тварин навчили натискати важіль, щоб отримати ласощі в нагороду, а потім заохочували їх утриматися від натискання на кнопку заради більшої, але відкладеної в часі винагороди.

В ході експерименту грелін вводили безпосередньо в мозок щурів, штучно викликаючи у них почуття голоду. Виявилося, що підвищення рівня цього гормону веде до відмови чекати і підвищує ймовірність імпульсивної поведінки.

Як контролювати імпульсивну поведінку

Рівень греліну збільшується навіть під час нетривалого голодування, а якщо його концентрація підвищена протягом тривалого часу, це може викликати довгострокові зміни в мережах головного мозку, впливаючи на імпульсивність і здатність приймати зважені рішення.

В майбутньому отримані результати повинні допомогти вченим в розробці нових психотропних препаратів для лікування ожиріння, наркоманії та інших психічних розладів, що супроводжуються імпульсивністю, але вже зараз ви можете контролювати свої вчинки, трохи перекусивши перед відповідальною подією.

 

ukrhealth.net


22.07.2016 1778 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1062
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2788
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

968
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1029
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1036 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3087 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

884

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

769

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1083
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

134
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2332
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1141
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

441
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15061
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7377
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

809
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

372
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

284
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

372
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

649
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1104