Чому важливо не допустити йододефіцит. Поради ендокринолога

Україна потрапила до п’ятірки країн з найбільшим йододефіцитом. Ми ділимо сусідство із Суданом, Гамбією, Гвінеєю-Бісау та Гаїті.

Такі дані міжнародних організацій, що займаються проблемою йододефіциту, стверджує Надія Скрипник, завідувач кафедри ендокринології ІФНМУ та голова асоціації ендокринологів області.

Прес-служба ІФНМУ подала скорочену текстову версію радіоефіру «Ближче до тіла».

Професор кафедри ендокринології ІФНМУ Надія Скрипник зазначає, що є чимало фатальних наслідків, до яких призводить йододефіцит. Так, до прикладу, це може спричинити до викиднів у вагітних, призвести до перинатальної смертності або ж викликати розвиток вроджених вад у дитини.

«Нестача йоду або гіпотеріоз може призвести до розвитку кретинізму у дітей та підлітків, оскільки гормони щитовидної залози вливають на диференціацію нервової системи», - розповідає Надія Скрипник.

Нестача йоду в організмі може призводити до формування так званого зобу. Потрібно постійно обстежувати функцію щитоподібною залози для вияву її зниження, щоби унеможливити розвиток гіпотеріозу та токсичного зобу. «До прикладу гіпотеріоз є прихований та явний. Загальні симптоми: втомлюваність , депресивні стани, сухість шкіри, брадікардія, набряки на обличчі зранку, закрепи, ламкість волосся, тріщини на п’ятах, зайва вага», - говорить голова асоціації ендокринологів області.

Крім того, через надмірну роботу щитовидної залози у людини навпаки, спостерігається різке зниження ваги. Гіперфункція може бути спричинена психологічним станом людини, через постійні стреси, наприклад. Це супроводжується вираженою пітливістю та можливими психозами. Також сюди можна віднести такі симптоми, як: частий стілець тремтіння рук, та порушення роботи серця.

«Найчастіше діагностують ендемічний, нетоксичний зоб, пов’язаний з йододефіцитом та гіпотеріоз. А після Чорнобильської катастрофи в останні роки все частіше зустрічається аутоімунний тиреоїдит», - розповідає ендокринолог.

Варто відмітити ще й так званий вузловий зоб. У таких випадках дуже важливо не пропустити онкологічні захворювання. Лікар рекомендує проходити пальпацію щитоподібної залози на предмет наявності вузликів. Далі пройти ультразвукове дослідження. В цих випадках, стверджує Надія Скрипник, лікарі завжди керуються міжнародними практиками та американським стандартами. «Ми навіть створили свій регіональний протокол де є рекомендації щодо обстеження пацієнтів із проблемами щитоподібної залози», - каже завідувач кафедри ендокринології ІФНМУ.

Ще одним способом діагностики є пункційна біопсія. Вона є зовсім безпечна. Попри поширену думку, що вона призводить до зародження ракових клітин. Насправді, іноді тільки завдяки цій процедури лікарі можуть діагностувати рак, який зароджується у вузликах, ще на ранніх стадіях.

«В умовах йодного дефіциту лікарі можуть призначати препарати йоду задля профілактики. Але це варто робити й самотужки, - радить ендокринолог. - Прикарпатцям варто вживати йодовану сіль. В першу чергу це стосується вагітних, дітей та жінок які годують грудьми, Згідно рекомендацій ВООЗ певну кількість йоду слід вживати щоденно. Для дітей до 12 років – 100 мікрограм калій йодиду. Для дорослих – 250 мікрограм.».

То як запобігти йододефіциту? В аптеках є препарат «Йодомарин» 100 і 200 мікрограм. Його, зазначає Надія Скрипник, треба приймати всім дітям, починаючи з першого року життя. Це стосується і матерів, які хочуть щоб у них народилися здорові дітки. Тим, хто планує вагітність, за три місяці до цього потрібно теж розпочати прийом препаратів йоду. Крім того, лікар радить кожній вагітній жінці обов’язково звернутися до ендокринолога, а ще – регулярно проводити обстеження щитоподібної залози дітям.


21.02.2019 2708
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1474
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

739
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

926
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2004
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3507
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2406 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

749

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

655

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

628

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

648
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10289
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1135
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5204
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

946
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2745
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1137
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

338
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

657
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

569
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

618
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

974 2