Чи повинна жінка мовчати в церкві?

Роль і становище жінки в християнстві часто применшувалося, вважають критики християнства. Але чи це дійсно так?

Часто для цього використовують цитату апостола Павла, в якій говориться, що жінка у церкві повинна мовчати: «Нехай у Церкві мовчать жінки ваші! Бо їм говорити не позволено тільки коритись» (1 Кор 14:34). Часто саме цю цитату виривають з контексту, і маніпулюють нею як чоловіки, так і прихильниці руху за права жінок.

Щоб зрозуміти суть слів апостола Павла потрібно прочитати все перше  послання до Коринфян. Суть проблеми полягала в тому, що в церкві в Коринфі почалися суперечки, під час яких жінки взяли верх над чоловіками, і могли під час богослужіння щось вигукувати, перебиваючи проповідь єпископа чи священника - тобто проявляли свою зневагу до духовенства.

Очевидно, що апостол Павло вирішив навести порядок в громаді написавши їм це послання, в якому твердо запитує: «Що ви хочете? Щоб я прийшов до вас із палицею?» (1 Кор 4,21). Тобто, ми бачимо, що мова йшла про наведення порядку в Церкві й також під час богослужінь.

Сьогодні на окремих парафіях ми також зустрічаємо схожу ситуацію, коли певні жінки  часто літнього віку люблять посперечатись зі священником, покерувати громадою не маючи відповідних богословських знань, покладаючись виключно на свій авторитет в громаді та гординю, як то кажуть «баби колотять». Де також слід наводити порядок, бо парафія загине. Роль жінки в християнстві аніскільки не принижена.

Ми бачимо, що в Старому Завіті Адам і Єва то єдине. Можливо, вчинок Єви у Едемському саду наклав на жінок печатку грішниці у тодішньому патріархальному суспільстві. Але в Старому Завіті згадуються видатні жінки, де описується про покликання Богом пророчиці та судді Девори (Суд 4:4) та пророчиця Маріам, яка підносила хвалу Господу, та старозавітна праведниця Рут.

Особливо згадаймо Діву Марію зі згоди якої стало можливим спасіння людського роду через прихід месії – Ісуса Христа. Часи апостольські  та в ранній християнській Церкві була особлива категорія жінок диякониси (грец. Διακόνισσα) - прийняли свячення і несли певне служіння в церкві. І це не тільки, як би зараз сказали "обслуговуючий" персонал: приготувати хліб до  Євхаристії, та підтримання порядку в жіночій частині храму під час служби.

Але були й більш важливі справи: відвідини хворих і вагітних жінок у їхніх оселях зі Святими Дарами для причастя, та відвідини з причастям християн, які перебували в мусульманському полоні, ну і звісно приватне учительство тобто катехизація.

Отож, голос жінки в Церкві завжди звучав, але це був голос мудрості та смирення,  а не крики про якусь ефемерну рівність в правах. Історія християнства дала на безліч християнських  жінок святих, які своєю мудрістю, смиренням та благочестивим життям досягли святості.


04.12.2023 Роман Тадра 1026
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

9451 4
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

9959 21
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

4651
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

2382
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

1931
08.01.2024

Подвійні інвестиції (dual investment) – це варіант заробітку на двох видах криптовалют або із застосуванням двох стратегій інвестування.

1830

За час існування людства відбувалася величезна кількість збройних конфліктів, які переростали у війни. З різноманітних причин: територіальні претензії, сфери впливу та навіть релігійні війни. Під релігійними гаслами можна як розпочинати війну, так і фанатично самовіддано воювати.

359

Огляд світових ЗМІ у контексті того, що може чекати українців у випадку перемоги на виборах в США Дональда Трампа.

647

Популярний американський телеведучий Такер Карлсон взяв інтервю у володимира путіна. Причини цієї події були передбачливо описані ТУТ. А зараз – про те, який меседж через Карлсона передав путін для американської аудиторії. Почав він з фейкової

566

Популярний американський телеведучий Такер Карлсон взяв інтерв'ю у путлєра. Що за цим стоїть ...

606
21.02.2024

Інфляція на споживчому ринку в січні 2024 року порівняно із груднем 2023 року на Прикарпатті становила 0,5%, в Україні — 0,4%.  

918
15.02.2024

В Івано-Франківській області продовжуватимуть втілювати реформу шкільного харчування в освітніх закладах, адже діти мають споживати якісну та смачну їжу, приготовлену у добрих умовах.  

447
10.02.2024

Печериці — порівняно недорогі гриби, які можна придбати в будь-якому магазині. З них ми готуємо супи, салати, додаємо їх до других страв. І щоразу, беручи до рук печериці, виникає запитання: чи потрібно їх чистити?  

4398
21.02.2024

Митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив ікону Гошівської Божої Матері «Цариці Карпат» чудотворною.  

958
15.02.2024

Якщо подружжя зіштовхнулося з кризовими проблемами у сім'ї, варто звернутися для отримання підтримки та поради до різних фахівців залежно від конкретної ситуації.  

428
10.02.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

849
06.02.2024

Через обмороження у 35 років отцю ампутували дві ноги, заледве вдалося врятувати руки. Зараз священник керує автівкою, працює на городі, біля дому. Своїм прикладом він підтримує поранених воїнів.  

1802
17.02.2024

У суботу, 17 лютого, у фортечній галереї "Бастіон" відкрили першу виставку адвоката й митця-аматора Івана Ватутіна.  

413
20.02.2024

Перша інформація про те, що український президент готується звільнити Валерія Залужного, з’явилася у січні 2024 року. На той момент в Кремлі не тямили себе від радості.  

470 2
15.02.2024

Станом на лютий 2024 року Головнокомандувачу Збройних сил Олександру Сирському висловили довіру 40% українців, найвищу довіру зберігає колишній Головнокомандувач Валерій Залужний — 94%.  

1145 1
11.02.2024

Президент Володимир Зеленський вніс нові зміни у керівництво Збройних сил України, зокрема замінивши командувачів Об’єднаних сил та Десантно-штурмових військ.  

722 1
07.02.2024

Верховна Рада у першому читанні підтримала оновлений урядовий законопроєкт щодо проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.  

1198