Чи потрібно відвідувати храм, коли «Бог у серці»?

За часів незалежності релігійна карта України значно розширилась і нагадує калейдоскоп із конфесії та традиційних чи нетрадиційних релігій. Залишились  в минулому ті часи, коли наші бабці ходили святити великодній кошик у сусіднє село за декілька кілометрів.

Тепер, у кожному селі майже по два храми різних конфесій, у великих містах те саме, навіть є декілька і в мікрорайонах. В цьому немає нічого дивного, адже після духовного вакууму комуністичної доби в часи Незалежності відбувся запит на Бога та релігію.

Випускники багатьох духовних семінарій ставали священниками й  при можливості будували церкви, збільшуючи кожен свою  конфесію.

Люди отримали  вибір якого раніше не мали. І це породило проблему: “до якої церкви ходити?”.

По суті, з’явилась конкуренція. Це колись можна було ходити все життя до однієї церкви й священник знав людину, і її сім’ю, з її бідами та проблемами.

Отримавши вибір, люди часто почали зловживати ним, і тепер у великих містах багато храмів нагадують більше прохідний  двір, в який людина забігає на п'ять хвилин поставити свічку. Храм і священника починають вибирати, як товар у супермаркеті.

Підхід такий: в одному храмі подобається, бо тут когось хрестили і в ньому зростали, в іншому - гарний хор, а в третьому - хороший священник. В результаті людина не затримується ніде.

Існує ще один особливий вид вірян - це ті у кого «Бог в серці», їм не храм потрібен, а диван.

Насправді, корені проблеми приховані глибше, ніж здається. XX століття закінчилось секуляризацією суспільства, з якого витіснена релігія. Це означає, що релігія, як світогляд і як інститут остаточно втратила свою роль в політичній, соціальній і культурній сферах. Вона стала приватною справою людини. Сучасне суспільство зорієнтовано насамперед на матеріальні цінності.

В досекулярний період релігія виконувала подвійну функцію в суспільстві. З одного боку вона була ідеологією і як така давала сакральну санкцію соціальному устрою, визначала мораль, мотивувала діяльність людини та одухотворяла суспільство.

З іншого боку релігія вказувала людині на вічні духовні цінності, які ніколи не минають, і тим самим надавала існуванню людини на землі морального сенсу, і в той самий час вказувала на її потойбічне буття в іншому світі.

Перші християни щоденно збирались у храмі та слухали проповіді апостолів, а в недільні дні (початковий день тижня – неділя) збирались у домах для переломлення хліба, тобто для Святого Причастя. Всі вони були з'єднані великою любов'ю, так що у них було ніби одне серце й одна душа.

Звісно часи змінилися, але суть залишається та ж – відвідуючи регулярно богослужіння в храмі, ми являємось членами однієї громади, де можна проявляти свою користь в питаннях громади або Церкви та ближнього.

В такому випадку легше переносити й свої негаразди. Священник може  краще допомагати настановами у житті вірянина. Важливо знати до якої конфесії ти належиш,  знати її віровчення та історію, щоб перебування в ній було осмисленим, оскільки з історією свого роду не жартують, треба знати, хто ти.

Так, доволі часто ми ходимо до того храму, який до нас ближче знаходиться, або в якому зросли змалку, приходячи туди з батьками, але коли ми вже у зрілому віці щось обрали, ми повинні поставити собі питання «Що, Куди і Як?» і не бігати по церквах чи храмам як в супермаркеті по відділеннях в пошуках «свіжішого», бо у постійних пошуках можна і самому "засмердітися".

Люди у яких «Бог в серці»  воліють храм не відвідувати, а лежать вдома на дивані. Звісно, навіщо йти до лікарні, коли на важливу операцію можна відлежатись вдома. Звичайно, коли «Бог в серці», то стіни храму не потрібні -  диван та ТБ – все, що треба.

Але це просто лукава відмовка лінивої людини. Історії життя багатьох святих, які мені доводилось прочитати говорять про одне: жоден з них не смів так гордо заявити, що Бог у них в серці і храм їм непотрібний, майже всі, будучи вже за життя святими та творивши чудеса - відвідували храми.

Мабуть, тільки Св. Марія Єгипетська не відвідувала храм тому, що все життя прожила в пустелі у печері, але сила молитви її була такою, що під час неї вона припіднімалася в повітря на декілька сантиметрів від землі. І при цьому всьому вона чекала поки її відвідає священник зі Святим Причастям.

Святі не мислили себе без храму Божого, адже саме там здійснюється безкровна жертва Христова, яка живить організм, який називається Церквою Христовою. Саме для цього моменту будувалися стіни, складалися молитви, шився богослужбовий одяг священників та церковнослужителів. Таїнство Євхаристії відбувається в храмі, звісно воно може відбутись і в полі, але це вже інша історія. Пам’ятаємо у євангеліста Матвія написано:

«Адже де двоє або троє зберуться в Ім’я Моє, там і Я серед них!» (Мт.18:20)

Саме в храмі, коли ми стаємо причасниками Тіла і Крові Христової, ми стаємо немовби єдиним організмом, в якому кровопостачання живить всі частини.

Без церкви ми наче відрізаний палець, який втратив кровопостачання і поволі гниє, вмираючи.


Читайте також інші блоги цього автора:

Капелан – завдання: зберегти людське в нелюдських умовах

Розділяй і володарюй: дискусії довкола Почаївського монастиря

Знову про мову (церковно слов'янська з російським креном)

Унікальність Різдва Христового в Україні


14.02.2023 Роман Тадра 4277
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

2909 28
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

10135 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

11275 24
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

5195
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

2984
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2432

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

95

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

110

У вівторок, 20 лютого, під час зустрічі з виборцями Дональд Трамп зробив комплімент на адресу росії: «Вони перемогли Гітлера. Вони перемогли Наполеона. Це воєнна машина». Розглянемо, що за цим стоїть.

500

31% території країни під ризиком екологічного знищення через російське вторгнення, а понад 20 тисяч км² українських земель майже повністю знищені війною.

565
01.03.2024

Минулий 2023 рік став стартом аграрного розвитку в Івано-Франківській громаді. Відтак, зараз спостерігають позитивну динаміку.  

443
26.02.2024

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

499
21.02.2024

Інфляція на споживчому ринку в січні 2024 року порівняно із груднем 2023 року на Прикарпатті становила 0,5%, в Україні — 0,4%.  

1452
01.03.2024

"Чернецтво завжди є віддзеркаленням суспільства. Люди хочуть, щоб були добрі монахи, гарно поводилися. Але середовище теж формує людину", - ділиться монах. 

613
26.02.2024

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3273
21.02.2024

Митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив ікону Гошівської Божої Матері «Цариці Карпат» чудотворною.  

1912
15.02.2024

Якщо подружжя зіштовхнулося з кризовими проблемами у сім'ї, варто звернутися для отримання підтримки та поради до різних фахівців залежно від конкретної ситуації.  

881
01.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

17495
04.03.2024

Серед тих, хто довіряє президенту Володимиру Зеленському, підтримують зовнішню політику влади 82%, тоді як серед тих, хто не довіряє — 41%.

317
29.02.2024

Вибори в Україні мають бути справді вільним вибором українців.

246
25.02.2024

Водночас президент упевнений, що союзники із Заходу не підтримують цей фейк.

565
20.02.2024

Перша інформація про те, що український президент готується звільнити Валерія Залужного, з’явилася у січні 2024 року. На той момент в Кремлі не тямили себе від радості.  

1005 2