Апотеоз тілесності

У ретроспективному документальному фільмі «Третій Рейх у кольорі» є кадри знаменитої святкової Ночі Амазонок, яку влаштував у середині тридцятих років для жителів Мюнхена один із фюрерів Верхньої Баварії Крістіан Вебер (Weber, 1883-1945). Під час свята напівоголені жінки і дівчата зображали богиню Діану, валькірій та інших персонажів поганських містерій. У світлі смолоскипів вулицями баварської столиці сім десятиліть тому рухались високі декоровані колісниці, на яких живими статуями застигли пишнотілі Грети, Хільди і Барбари Тисячолітньої Імперії. Коментатор за кадром пояснює, що Веберові було потрібно цим дійством довести німцям, що арійські жінки красивіші за француженок та італійок. Цьому «вузькому» розумінню значення Ночі Амазонок можна було б й повірити, якби не інші звертання естетів Третього Рейха до відвертих маніфестацій тілесного.

Знаменитий фільм Лені Ріфеншталь (Riefenstahl) «Олімпія» (1936), напевне, найвідвертіша «поема тілесності» в історії кінематографу до часів «Емануелі» і «Ста двадцяти днів Содому». Оголені тіла у фільмі тридцятичотирирічної учениці Рейнгарда оточені містичним розсіяним сяйвом. Вони неймовірно рухливі, бадьорі і підкреслено предметні. Це не вмістилища абстактного духу, це – конкретні вмістилища крові. Священні живі глеки для червоної рідини, котрій нацистські містики віддавали першість серед речовин сущого.

Через кров передавалася спадковість роду і нації. Кожне нове тіло вбирало в себе, накопичувало у собі спадкову рідину. Виробляло гарячу живу кров, як матеріальний заповіт предків. Краса тіла свідчила про якість цієї спадкової рідини. Некрасиві тіла системно й безжалісно відбраковувалися як недостойні для місії «священих глеків». Зміст і форма сприймалися в органічній єдності. Окремі «глеки»-тіла на парадах і партійних з’їздах психічно і містично «зливалися» у єдине «гіпертіло», маточним «глеком» якого був Адольф Гітлер. «Хочу дитину від фюрера!» - кричали на мітингах німецькі жінки. Можливо, це була зовсім не істерія зомбованих фанатичок. Можливо, жінки гостріше відчували структурні закони і плотські прагнення пробудженого ідеологією страхітливого і бадьорого національного «гіпертіла».

Бригадефюрер СС Вебер, можливо, також відчував цю «органіку» глибше за інших нацистських бонз. На початку двадцятих він торгував кіньми, у сорокові став імперським інспектором кавалерійських шкіл. Як фаховому іпологові, йому були близькі поняття породи і «спадкової якості», проявлені через зримі та відчутні на дотик форми тілесного.

В цій системності дух замінила «воля». Адже дух міг існувати самостійно від тіла, а воля – ні. Нацизм не визнавав нічого за межами тілесно-вольового. В секретних святилищах СС намагалися воскресити давніх богів. Відібрані юнаки запліднювали жінок з ідеальними тілесними формами під співи закличних нордичних гімнів. Але дива не сталося - боги не воскресли. Жодна з пропонованих богам красунь не народила Одина і Тора. Кажуть, що експерименти в цьому напрямі були продовжені в Аргентині, куди емігрувала частина нацистської еліти. Наполегливість наці зрозуміла. Тілесне народження бога – апотеоз тілесності і виправдання усіх незручностей суспільства-мурашника. Виправдання не сталося. Смертне народжувало лише нове смертне. «Гіпертіло», відповідно, не вийшло за межі своєї історичної безглуздості.

Але «Олімпія» Ріфеншталь отримала нагороду, як найкращий спортовський фільм епохи. У 1948 році. Через три роки після війни. Уламки «гіпертіла» ще не встигли перетліти у братських могилах, розкиданих землями Європи. Який-небудь мораліст сказав би: «У людей коротка пам’ять». Але насправді пам’ять тут ні до чого. Просто окремі тіла прагнуть тілесного, надто тілесного. Навіть, якщо дух пригортається до іншого боку Істини.


30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1155
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2852
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1007
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1065
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1072 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3161 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

927

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

799

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2364
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15085
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

303
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123