Як правильно спати та отримувати користь від сну (інфографіка)

 

 

Більшість людей вважають, що сон – це даремна трата часу і не бачать нічого поганого в тому, аби спати менше 6 годин на добу.

 

Так, через короткотривале безсоння не варто хвилюватись, однак хронічне порушення сну викликає більшу тривогу, оскільки, може призвести до різноманітних проблем зі здоров’ям. Недосипання шкодить імунній системі, «породжує» проблеми з пам’яттю, концентрацією, настроєм, а також з обміном речовин.

 

Відтак Укрінформ підготував інфографіку про необхідну кількість годин сну в залежності від віку, найкращі пози для відновлення організму, а також до чого може призвести постійне недосипання.

 

Необхідна кількість годин нічного сну для кожної людини різниться в залежності від віку:

  • новонароджені (0-2 місяці) – 12-18 годин
  • діти (3 місяці – 1 рік) – 14-15 годин
  • малюки (1-3 роки) – 12-14 годин
  • дошкільнята (3-5 років) – 11-13 годин
  • діти шкільного віку (5-12 років) – 10-11 годин
  • підлітки (12-18 років) – 8,5-10 годин
  • дорослі (18+) – 7,5-9 годин

Коротко про наслідки через відсутність/порушення сну:

  • виникнення раку: ризик захворіти на рак молочної залози в два рази вищий для тих, хто лягає спати надто пізно;
  • серцевий напад: ризик серцевого нападу збільшується на 100% у тих, хто спить менше 7 годин на добу;
  • ожиріння: замість того, щоб дивитися телевізор, спробуйте спати на 1 годину більше, і побачите, як втрачаєте 6,3 кг на рік;
  • ризик смерті: відсутність або порушення сну означає, що ви на 20% маєте більше шансів померти в 20 років.

Пози для сну:

  • оптимально: спати на спині

Ця поза не викликає болю в спині й шиї, є прийнятною для розслаблення шиї, голови та хребта. Особливо рекомендується спати в такій позі людям, які страждають від захворювань судин головного мозку, шийного остеохондрозу і мають проблеми з хребтом.

Завдяки правильній позиції голови — вище шлунка, ви не відчуватимете наслідків підвищеної кислотності.

А завдяки тому, що в цій позі не придавлюється обличчя, ви можете не переживати за утворення зморшок.

Однак люди, які сплять на спині, часто хроплять. Підберіть невелику і помірно м’яку подушку. Покладіть її під голову і шию так, щоб голова не була занадто високо відносно рівня шиї і плавно продовжувала лінію хребта.

  • добре: спати на боці

Завдяки положенню хребта людина, яка спить в цій позі, не хропе. Завдяки правильній позиції голови — вище шлунка, ви також не відчуватимете наслідків підвищеної кислотності. Ця поза вважається однією з найбезпечніших під час вагітності, адже сон на лівому боці є найкращим для кровообігу.

Сон на боці не надто добре впливає на стан шкіри і грудей — через нерівномірний тиск і провисання можуть з’явитися зморшки.  Ідеальна подушка — велика і помірно м’яка. Розмістіть її так, щоб заповнити простір над плечима — для підтримки м’язів шиї й голови у розслабленому стані.

  • погано: поза ембріона

Якщо ви спите в цій позі, намагайтеся не вигинати спину надто сильно. Люди, які віддають перевагу позі ембріона, часто скаржаться на біль в суглобах, попереку, спині й шиї. Це не дивно, адже коліна зігнуті протягом тривалого часу, а хребет і шия – в поганому положенні. Також стискається грудна клітка і обмежується глибина діафрагмального дихання. Через великий тиск на обличчя і груди можливі передчасні зморшки. Проте поза ембріона є зручною під час вагітності.

  • дуже погано: спати на животі

У цій позі не підтримується нейтральне положення хребта, є сильний тиск на суглоби й м’язи, можуть здавлюватися нервові закінчення — це викликає біль, оніміння, поколювання кінцівок. Тривала неправильна позиція голови може викликати сильний біль.

10 цікавих фактів про сон:

  • людина витрачає близько 1/3 свого життя на сон;
  • зупинка дихання уві сні (апное) спостерігається в 1 із 20 людей;
  • 15% людей ходять уві сні;
  • можна померти, якщо не спати більше 10-ти днів;
  • людина, яка хропе, не здатна бачити сни;
  • люди можуть спати з відкритими очима;
  • протягом однієї ночі ми бачимо від чотирьох до семи сновидінь;
  • ми забуваємо 90 % своїх снів;
  • шум протягом перших або останніх двох годин може підірвати ваш сон;
  • новонароджений – причина браку сну в батьків. У перший рік його життя вони втрачають 400-750 годин сну.

Підготували: Мирослав Ліскович, Ігор Любшин


01.03.2016 4894 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1317
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2043
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3524
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1318
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1308

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1624

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1109

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24236
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

486
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2646
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

589
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

552
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1365 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512