Як Америка замерзала (фото)

 

Поки українці побивалися через нетипово теплу зиму і відсутність снігу на новорічні свята, на іншому кінці світу - в Америці - страждали через надмір снігу й холоду. Аномальна  зима принесла США збитки у щонайменше 5 мільярдів доларів та забрала вже 20 життів. Як пережили стихію франківці, які мешкають у Штатах?

Протягом кількох днів температура у континентальних штатах США від Каліфорнії до Нью-Йорка впала на 14-19 градусів нижче норми. Америку, як у фільмі "Післязавтра", раптово накрили антарктичні морози. Вперше за 100 років замерз Ніагарський водоспад. Температура на Ніагарі сягнула -28 градусів. Найбільших збитків від стихії зазнали компанії, які займаються авіаперевезеннями, адже з 4 по 7 січня довелося відмінити 11 тисяч авіарейсів.

Про стихію попереджали заздалегідь, розповідає Світлана Сіщук, яка з родиною мешкає у Нью-Йорку. "Ми дивимось новини по ТБ. Під час кожного прогнозу погоди, а це мінімум 4 рази на годину, йшла мова про сильні снігопади, які насуваються на Нью-Йорк. Давали прогноз, в яких саме місцевостях снігу має випасти більше і скільки саме, а в яких менше. Такі попередження є постійними: так було минулого року під час снігопаду, так було перед штормом Сенді".

У Нью-Йорку особливих проблем не було. Зазвичай тут снігопади тривають кілька днів. Цьогоріч сніг почав падати 2 січня пообіді, а 5 січня вже пішов дощ. "Із певними змінами в графіку ходили приміські електропоїзди та були затримки на окремих лініях метро. Але про ці затримки повідомлялось у новинах. Влада міста та штату просила без особливих потреб не користуватись власним автотранспортом. Також весь час передавали, на яких автошляхах є проблеми і які альтернативні шляхи можна використовувати. Але одразу зауважу, що в приміській зоні снігу було значно більше, ніж у місті. Та якихось екстратермінових новин не було, тому, швидше за все, обійшлося без чогось особливого". За кілька днів після снігопаду прийшли морози, про які теж попереджали і просили людей зайвий раз не виходити з дому. У ті дні, коли були морози, а для Нью-Йорка -15 - це вже дуже холодно, в деяких будинках, особливо в невеликих приватних, промерзали труби".

Львів'янка Маріанна Попович, яка мешкає у Чикаго, каже, що про наближення стихії передавали не лише по телебаченню та радіо - попередження про температуру приходили також на айфони і смартфони. У Чикаго температура була -23. Оскільки місто розташоване на озері Мічиган, там ще й постійно сильний вітер. "В ці холодні дні ніхто не виходив на вулицю, закрили громадські установи, багато будівель постраждали від холодної погоди, замерзли водопровідні труби, в будинках не було опалення. Але тут все трішки перебільшують і "проблеми похолодання" набувають глобальних масштабів, зауважує Маріанна. Морози у Чикаго тривали три дні, потім різко потепліло й задощило.

Дизайнерка Любця Чернікова, яка нещодавно презентувала у Чикаго свою етно-колекцію, вважає, що "американці не готові до зими. Труби тріскають, айпеди мерзнуть, школи закриті. Люди мають у що вбратися, але не виходять з дому". Любця і досі в Чикаго. Каже, що зима була подібна на українську, але в Америці натомість всі дороги розчищені. Поки американці сиділи вдома, Любця, яка має 10-річний досвід моржування на Бистриці, вирішила ризикнути скупатися у Мічигані, але, каже, не знайшла гарного берега. Ні холод, ні сніг її не злякали - вона ходила на зимовий Петрос і бачила значно страшнішу зиму. Врешті скупалась у ріці Віскансін Делс в штаті Віскансін поблизу озера Лейк Дельтон. "Було -30 за Цельсієм. У такий холод я ще не купалася. Я ледве одягнулася, коли вилізла з води, все боліло, - пригадує дівчина. - Американці були в шоці. Коли ми їх питали, чи дозволено там купатися, вони взагалі не розуміли, що ми хочемо, не зрозуміли, що купатися ми хочемо вже".

Варто зауважити, що комунальні служби в Америці працювали дуже ефективно. "Снігопад мав розпочатись 2 січня пообіді, пригадує Світлана Сіщук, а 2 січня зранку основні дороги в місті та автобани ВЖЕ були посипані піщано-сольовою сумішшю. Найбільші доріжки в парках також були підсипані, ми того дня гуляли з сином і все це бачили. А ввечері, вже коли почався снігопад, тротуари між будинками розчищав маленький грейдер, ми бачили його з вікна. Наступного дня ми не гуляли, а 4 січня вийшли з дитячим візочком, все було розчищено. Не скажу, що все було ідеально, але прогулятись було можливо".

До слова, тротуари біля приватних будинків в Америці в обов'язковому порядку мають розчищати і підсипати власники цих будинків. Навіть щойно обраний мер Нью-Йорка Біл де Блазіо взяв до рук лопату і розчищав територію перед своїм будинком у Брукліні. "Якщо, не приведи Господи, хтось з перехожих впаде, то потім власники будинків будуть різні збитки оплачувати ще дуже довго. Те саме стосується і магазинів, і закладів харчування тощо. Тут двірників як таких немає", - пояснює Світлана. Те, що вона навіть у снігопади могла гуляти з дитиною, стало можливим завдяки 1600 снігозбиральним машинам, які тими днями працювали на вулицях Нью-Йорка.

Зараз про апокаліптичну зиму в Америці вже майже нічого не нагадує. На момент виходу газети у Нью-Йорку було +11, у Чикаго -1. Люди оговталися від шоку і повертаються до звичного ритму життя. Любці Черніковій люта американська зима виявилась навіть трохи на руку - у дизайнерки придбали кілька теплих пальт із колекції.

Наталка ГОЛОМІДОВА, ГК


Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1181
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2915
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1017
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1075
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1083 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3204 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

962

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

815

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

375

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1109
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

190
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2379
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1169
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

475
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15092
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7402
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

837
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

401
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

311
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

394
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

681
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1132