Агрогноми? Агронавти!

 

 

Село – це наше все. А земля – серце і легені села. Нема землі і села, нема країни, в такому вигляді, в якому ми її ще знаємо. Борімося за село – виграємо всі.

Земельна реформа, яку за вуха, хвіст і інші члени намагаються протягти партфункціонери чинної влади, дійсно, – «тимошенківці» та інші критики «великої реформи»  не брешуть – це, либонь,  занадто велика афера, навіть для нашої розгнузданої держави.

На тему «мінуси від ринку приватизації  землі для сільськогосподарського  призначення» можна начитатися поза цим коротким райтінгом  до суцільного посиніння всього, що  перетинає екватор пупця.

А от піар, який затіяла влада, навколо просування цього питання в наші схвальні, покірливі уми дедалі більше вражає усіма фарбами буття. Хто лише не взявся вставляти свої п’їть копійок з екранів і радіо про « право, свободу та вигоду від своєї власності». Відверто, не здивуюся, коли трансевстит «діва Монро» і секс-символ Даша Астаф’єва ще долучаться в недалекому майбутньому до проблем наших з вами негламурних сільгосп буднів. Якби Жерар Депардьє не був у «чорному списку», то й він би ймовірно нас переконував в єдино правильному рішенні нашої влади. А як там з графіком у Скарлет Йогансен ?..

Можна все що завгодно «звільнити під ринок» і кого завгодно, та якщо існує кричуща корупція, олігархат, категорії «бідний і багатий» не зужиті практикою справедливого права, то, будьте мудрі, не задавайтеся дурними надіями, що якщо щось назвали «західною реформою», то вона є тим по суті своїй і обов’язково запрацює, навіть колись-колись там.

Та як у нас профанують не лише світлі поняття, а й самі слова, то іноді страшно стає за майбутнє української мови і пульс щирих філологів. Після Януковича слово «покращення» надовго випало з лінгвістичного побуту, Петру Олексійовичеві ми маємо «завдячувати» спаплюженню іноземних – велика втіха для Ірини Фаріон -  слівців, «деолігархізації» і держави Сінгапур в цілому з її харизматичним лідером, - за що вони заслужити таке ?

Саакашвілі вчасно зрозумів, що й по нього і його Грузію прийшли масні слова, тому він почав парирувати своїми – хоч на вухо дещо хаотичними, та різкими і правильними. І навіть оволодів українською мовою, набагато краще, ніж міністр Аваков за все життя.

Не провладні експертні язики говорять навперебій про наміри сьогоднішніх із влади закріпитися надовго в цій країні, після того як вони підуть, мовляв, вони побоялися чи не захотіли за бонуси для свого пролонгування у владі по-серйозному чіпати маститих і давніх металургів і енергетиків, не пішли путями Саші Стоматолога і його шалених рекетирів, а активи і впливи на одних шоколадках, езмеї і наданнях юридичних послуг не заробишся і не закріпишся в еліті фундаментально.

 

Звісно, існує конспірологічна теорія про те, що землю перепродають транснаціональним корпораціям, коли скуплять «наші», в основному західним і частково китайським. Недосконале законодавство з його прогалинами і щілинами дає таку змогу. Не дивуйтеся, якщо москалі теж стоять у черзі, відразу за китайцями.

Найбільший розвід полягає в тому, що наш народ – бідний. І горе-знавці, мудрагелі ринкових відносин не спішать бідним розбалакувати про те, що наш сільгоспзем ринок, як і всюди зараз у світі відносного благоденства і деактуалізації голоду, недооцінений.

Якщо у дев’яностих надання права приватизації нерухомості об’єктивно збагатило українців, особливо тих, що віддавна замешкали у стратегічних районах міст і потім не задарма продали своє майно або здали в оренду, то у нашому випадку це не проходить. Цей продаж – тільки на їду. І «добрі люди», що просувають цей проект в парламенті і поза ним, про це не можуть не знати.

Пару років тому гуцулів розвели «кієвскіє» і «дахнєцкі», спокусивши продати їм їхні гірські верховинські садиби. І що за це отримали гуцули ?(благо, не всі). Розбиті джипи і гнітючу ностальгію за кіньми ? А конина, то не машина, джіп їсти си не хоче конюшини, і батогом його не заведеш.

А тепер ми отримаємо остаточний декаданс села, коли останній дзідзьо (не той, що муз-клоун, звичайний сільський дідусь )  з плугом переїде в вороже йому місце серед височин коробачастих панелів ? Це, якщо у нього знайдуть добрі родичі…

Українські міста потрібно звільняти від селян, їх вже занадто багато всюди, крім самого села. У Голландії село процвітає, і у Бельгії не пустує, і з містами халепи нема. Бо там давно віднайдена і розроблена гармонія: існують політичні партії з мінімально  фейковими гаслами , існують урядові програми з надання доступних кредитів дрібним і середнім фермерам, пільг і всілякого заохочення працювати та відпочивати  - в чистому, зеленому, наче намальованому альпійському (в Швейцарії) селі.

Чим Карпати гірші за Альпи скажіть ?  Тільки тим, що в Карпатах снігові люди не живуть ?  З такими реформами села, як у нас, вони скоро можуть там замешкати. Еволюція знає і зворотні шляхи.

Мені начхати, що Бахматюк трохи збідніє (він і так типу банкрут у нас давно) і Косюк трохи, може, недоотримає, через збільшення конкурентів в агро-бізнесі, я точно знаю, що дрібне фермерство, яке в нас животіє, точно постраждає. Кури Бахматюка будуть і далі нести золоті яйця для арабів, а тут вони будуть коштувати завдяки земельній олігополії як  Фаберже. І ця держава може мати яйця між ногами ? А мізки ?.. Хіба що між ногами.

Тому от-от прийдешня, нова політична сила  «Зелене Село» не лишень розвантажить місто і завантажить село  - не новими і  старими податками, - а чіткою, розумною програмою ефективних і давно назрілих рішень, й сформує новий агроурбанопорядок, на зразок симфонії між кришталево чистим озером на вершині гори і бірюзовим басейном на даху п’ятизіркового готелю «Хаятт».  А одночасно  з цим українці мають висловити публічно своє «фе» тій реформі, що пропонує влада. Бажано у великій масі, але без майданних закликів «геть влада» - до 2019.

Якщо ви селянин – то ви за апгрейд села і апдейт міста. Якщо ви типовий містянин, то за апгрейд міста і апдейт села. Ви не вороги і майже однодумці, це як різниця між неолібералізмом і неоконсерватизмом.  Посутньо не значна. А якщо ви селюк чи міщук – то  місце вам у кюветі Пацикова.


24.06.2017 Яв Назар 3207 0
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1082
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2798
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

975
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1034
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1038 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3101 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

893

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

773

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1085
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

144
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2336
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1145
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

446
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15064
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7380
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

813
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

376
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

286
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

376
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

656
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1108