27 років тому Івано-франківське «Прикарпаття» дебютувало у Першому чемпіонаті незалежної України (фото)

Перший чемпіонат незалежної України з футболу серед команд Вищої ліги стартував 6 березня 1992 року в Одесі та Миколаєві.

Першу перемогу у новітньому чемпіонаті України здобув миколаївський « суднобудівник». Який мінімально переміг шепетівський «Темп». В Одесі, матч між  місцевим «Чорноморцем» та «львівськими «Карпатами»  завершився у нічию - 2:2.

Саме в цьому матчі був забитий перший м'яч в історії  незалежних чемпіонатів України. Його автор  Анатолій Мущинка, що відзначився у ворота одеситів на 22 хвилині гри.   

Наступного дня, 7 березня на стадіоні «Електрон» (сучасний «Наука» ім. Романа Микитюка) в Івано-Франківську,  як і в інших семи містах України, були зіграні інші перші матчі дебютного   чемпіонату України серед команд вищої ліги.

 (світлина — футбольна команда «Прикарпаття» на передодні старту першого чемпіонату України серед команд вищої ліги. Яремче, турбаза «Гуцульщина»).

Місцеве «Прикарпаття» в цей день приймало луцьку «Волинь», яку на той час очолював Мирон Маркевич.  В присутності  8 000 глядачів, які зібрались на трибунах затишного стадіону біля міського озера, команди, що змагались в одній із  двох груп першого чемпіонату України у вищій лізі, у несприятливих погодних умовах, на важкому та вологому полі, зіграли у нічию - 0:0.

Як і свій перший матч, так і наступні, іванофранківці проводили на стадіоні «Електрон», оскільки головна спортивна споруда Івано-Франківська – МЦС «Рух», вже п'ятий рік перебувала на реконструкції, яка не завершена й до сьогоднішнього дня.

На превеликий жаль, сьогодні, стадіон «Наука» мало чим нагадує спортивну споруду на якій фактично творилась історія новітнього українського футболу, перебуваючи у цілковитій руйнації  та занепаді.

 «Прикарпаття» зіграло всі дев'ять домашні матчі  на «Електроні»,  здобувши в них три перемоги ( над СКА Одеса - 1:0;  «Зорею -Малс» - 2:1 та охтирським «Нафтовиком» - 4:1), чотири нічиї («Волинь», «Нива» Тернопіль, «Динамо» Київ – всі - 0:0, 1:1 із харківським «Металістом») та двічі поразки («Буковини»  та  «Дніпро» - 0:1).

 На усіх домашніх матчах побувало 57 500 глядачів, а найбільше на матчі із «Динамо» - 15 000 глядачів.

«У когорту вищої ліги ми потрапили із другої союзної ліги, коли здобули срібні нагороди останнього чемпіонату СРСР», - згадує Ігор Мельничук, гравець команди «Прикарпаття», який провів 16 матчі у дебютному чемпіонаті.

«Чого нам не вистачило, щоб вдало виступити та зберегти прописку у вищій лізі? Мабуть, досвіду та певного везіння. В жодному із матчів ми не поступались своїм опонентам.  До того ж, до цього можна додати певну упередженість із боку арбітрів до нашої команди. Також  вплинув конфлікт між деякими гравцями та головним тренером команди Іваном Краснецьким, напередодні матчу у Києві, із «Динамо», якому ми поступились - 0:2 та фактично втратили шанси на збереження місця у вищій лізі».

В далекому 1992 р. перший чемпіонат України був винятковим, так званим перехідним. Він тривав  чотири місяці, з березня по червень. Це було пов'язано з тим, що в Україні запроваджувалась європейська система проведення чемпіонатів за системою «осінь-весна», позбувшись назавжди радянської – «весна-осінь».

Посівши у своїй другій групі дев'яте місце з десяти команд, «Прикарпаття» понизилось у класі. Команда два наступні сезони виступала у першій лізі.

Володимир Омом для Фіртки


07.03.2019 2624 1
Коментарі (1)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2126
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

989
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

989
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2121
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3586
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2512 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

817

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

721

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

677

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

681
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10349
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1195
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5295
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1026
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2825
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1194
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

416
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

258 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

726
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

621
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

669