2+5

Знову Різдво на щастя. Знову, на менше щастя,  розмови і балачки про правильну дату. Я, зізнатися, вже менший поборник святкування Різдва за Григорінським календарем станом на день ось-тут-теперішній.

Все більш схильний думати, що Церква (УГКЦ, КП, АУЦ) права, що не гонить у хвіст і гриву коника змін. Причина в цьому банальна і резонна. Наше недохристиянізоване, недораціоналізоване, піддатливе на різного роду маніпулювання собою  суспільство наразі (мова, звісно, не про всіх, і може навіть не про велику більшість) прилипло до всього старого, як воша до нестриженої корови.

Власне, не мною одним давно помічено, проблема корениться в селі, коректніше, в селянському і містечковому менталітеті, що важко піддається реформам. В цьому базова проблема, чому у нас так туго з реформами – в державі, не кажучи вже про революції, - що еліта, що нижча верства наскрізь однаково провінціальні.  І це єднає, це актуалізує і уможливлює незмінність режиму, попри динаміку масок вряди-годи.

А  до села і селян, як таких, претензій обмаль, прекрасні люди, всі ми, хто більше, хто менше, родом із села, якщо вже й хтось не з Іванівки чи Гринівки якоїсь, в якомусь поколінні, або соромиться це визнати, той точно гордо визнає, що він  із  Трипілля…  

Якщо його відірвати директивно  від усталених традицій, сільгоспсоціум, то можуть справдитися побоювання Церкви – язичники стануть язичниками. Утвориться (нема мови - не без спонукань хитрого московського ярма) якась ще «Істинна Православна Церква 7 січня». І такий Іпєц може накрити грубими кусками золотої бляхи не один розколений купол і дзвін залізом.

Не так давно став мимоволі свідком «диво-євангельської» розмови одних людців, скажімо так, питомо селянсько-містечкової закваски. Вони з громадою вирішили спочатку написати маляву до ( непонятно якого ) єпископа і патріарха, щоби вони притримали якогось доброго щирого гарного священика, не переводили, чи взагалі звільняли,  його на інше місце, в противному разі погрожують змінити церкву, а то й навіть якусь свою релігійну організацію заснувати. Бо, виявляється,  священик, хоч і подеколи зловживав спиртним і ненормативною лексикою не публічно, був загалом правильним в селі духівником. Пацаном.

Він скрізь пальці дивився на вікопомну традицію «християн» ходити до місцевої ворожки і робити людям то на добро, то на збитки, кому як «Бог дав», лиш би в церкву гроші несли; він ніби був у ладах з головою сільради (чи міськради, не пойняв..), котрому помагав якийсь депутат гречкою годувати село/селище/місто до виборів; він і файно-коротко сповідав, і багато не вичитував моралі; і що не маловажно, він яро виступав  проти святкування Різдва 25 грудня, бо то не наше.

А той, новий, що прислали, він і якихось Каппадокійців постійно цитує у проповідях, і єзуїтів возвеличує, як можна було зрозуміти; і спокуту на відпущення гріхів дає тяжку, і сварить за взятки, і з місцевими гречкосіями не дуже дружить, включно з головою, і про практичні проблеми села більше говорить, ніж про масонів і жидів,  і найголовніше суворо забороняє ходити по ворожках, робити на збитки і на прибутки.

Як ставиться до 7 січня ? Брехати не буду – мені не стало відомо з почутого наспіх одним вухом, проте почуто добре  суть.

Воістину, шкода, що на  наших землях не палала колись інквізиція, може, би тепер мізки менше плавились в когось з чортами в казанках.  


27.12.2017 Назар Яв 3835 0
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1281
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2574
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2140
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2204
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6623 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2482 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

375

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1188

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1313

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1446
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

311
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

183
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

610
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

86
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26549
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

575
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10491 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

86
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

117
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

430
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

576
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

646