Злочин має довгий термін: Франківські активісти проситимуть Мінкульт та мера зберегти пам'ятку архітектури - солодовий цех пивзаводу (фото+документ)

 

  

 

Сьогодні,  8 липня, в Івано-Франківську відбулася прес-конференція ініціативної групи «Врятуємо старий Івано-Франківськ. Пивзавод». Подія присвячена збереженню пам’ятки культурної спадщини національного значення – приміщення солодового цеху пивзаводу.

 

Ініціативна група прагне привернути увагу широких кіл громадськості, органів державної влади та місцевого самоврядування до аварійного стану будівлі солодового цеху пивзаводу і домогтися здійснення перевірки Міністерством культури України щодо дотримання вимог чинного пам’яткоохоронного законодавства власником пам’ятки.

 

Пивзавод одна з визначних пам'яток міста, яка мала бути прикрасою обласного центру, але так не є.

 

За словами представника Цетру громадських ініціатив "Конкордія" Олега Наворенського, солодовий цех пивзаводу "вже доходить, а те, що називають зараз реконстрцкцією виглядає так, що він завалиться".

 

Так, реставратор Ігор Панчишин розповів історію знищення солодовго цеху пивзаводу, яка тягнеться дуже довго.  Як зазначає експерт, це броварня початку 18 століття, хоча сама споруда побудована в 17 столітті. Перша спроба реконструкії розпочалась коли пивзавод ще працював.

 

Відколи пивзавод перейшов у руки до приватної фірми "Гаразд Україна" почалася історія його цілеспрямованого знищення. Варний цех був повністю розібраний і на ньому породили споруду, яка втратила статус пам'ятки.

 

 

"Наше місто Івано-Франківськ є історичним місцем України і все що відбувається в історичних місцях є під охороною і все що відбувається на території, культурного значення має бути із узгодженням археологів і Мінкульту, але ніхто за цим не стежив. З 2010 року лише серйозно заговорили про охорону культурної спадщини", - зауважує І. Панчишин. 

 

За його словами, забудовник, який мав у власності пивзавод зробив все, щоб руйнувати культурний грунт. Зокрема був збудований на валах торговий центр, збудований будинок для фундаменту якого  нищили вал висотою 4 м. Також експерти київського інституту дослідили, що такий самий кут як "Бастіон" є під солодовим цехом, але все це було знищено забудовником.

 

"Цей злочин має довгий термін. Йде планомірне знищення пам'ятки. Але навіть в такій руїні як цех, є більше цінності ніж у тій відновленій будівлі", - наголошує реставратор Панчишин.  


Як розповів представник ГО "Поступовий гурт франківців" Сергій Адамович, він зайнявся вивченням цього питання і проаналізуваши всі докмументи, які вдалося зібрати, чиновники міста справді робили все, щоб руйнуввати памятку місцевого значення.

 

"Пивзавод отримав статус пам'ятки в 1997 році, в 2006 році тодішній власник Стефурак заключив охоронний договір. У ньому було прописано, що реставраційні роботи мали завершитись в 2009 році. В 2010 році пам'ятка змінює власника. В 2011 році почали говорити, що реставрація пивзаводу завершиться вже в 2012 році, але нічого такі і не відбувалося. Тоді пам'яткою зацікавилася прокуратура, власники запевнили, що роботи розпочнуться в 2013 році. Роботи розпочинаються, але зовсім не реставраційні", - розповів Адамович. 

 

Оскільки активісти стикнулися із бездіяльністю управлінням культури ОДА, яке дало дозвіл на так зване прибирання сімття із території, вони мають намір з направили листа до Мінкульту про перевірку документів. 

 

Зокрема, просять припинити всі роботи на пам'ятці з ціллю перевірити документацію та її якість. Вжити заходів до посадових відповідальних осіб. Також застосувати передбачені санкції у разі виявлення порушень. 

 

Крім того, лист відповідного змісту підготували міському голові, щоб створити консультативну раду, яка буде займатися питанням збереження пам'ятки міста. 

 

Наразі, власником ділянки є ТОВ "БК Галицька". Також активісти, вважають, що громада має ініціювати повернення солодового цеху в комунальну власність міста, щоб власник не зміг скористати із землі культурного значення. 

 

За 230 років Івано-Франківський пивзавод випускав пива під 119 різними етикетками. 

 

"Правдива історія з 1767 року (в етикетках) про Станиславівське-Станіславське-Івано-Франківське пиво!!! Який пивзавод в Україні може похвалитися таким асортиментом?!" – написав Роман Ситник.

 

Івано-Франківський пивзавод, не витримавши конкуренції з іншими виробниками, припинив існування у 1997 році.

 

На фасаді заводу збереглася дата "1767", яка підтверджується охоронною дошкою пам'ятки архітектури. Територію заводу викупила фірма "Гаразд Україна", яка зобов'язалася відновити пам'ятник архітектури, побудувати кафе, музей пивоваріння та міні-пивзавод. Зараз у відновленій будівлі працює лише фастфуд. 

 


08.07.2016 1204 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

667
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1927 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1131 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

553
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6902 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11394 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

333

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1081

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1115

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1109
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

54
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

282
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1082
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

656
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

753
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2948
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4441
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18440
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

56
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

322
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

352
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

663