Злочин має довгий термін: Франківські активісти проситимуть Мінкульт та мера зберегти пам'ятку архітектури - солодовий цех пивзаводу (фото+документ)

 

  

 

Сьогодні,  8 липня, в Івано-Франківську відбулася прес-конференція ініціативної групи «Врятуємо старий Івано-Франківськ. Пивзавод». Подія присвячена збереженню пам’ятки культурної спадщини національного значення – приміщення солодового цеху пивзаводу.

 

Ініціативна група прагне привернути увагу широких кіл громадськості, органів державної влади та місцевого самоврядування до аварійного стану будівлі солодового цеху пивзаводу і домогтися здійснення перевірки Міністерством культури України щодо дотримання вимог чинного пам’яткоохоронного законодавства власником пам’ятки.

 

Пивзавод одна з визначних пам'яток міста, яка мала бути прикрасою обласного центру, але так не є.

 

За словами представника Цетру громадських ініціатив "Конкордія" Олега Наворенського, солодовий цех пивзаводу "вже доходить, а те, що називають зараз реконстрцкцією виглядає так, що він завалиться".

 

Так, реставратор Ігор Панчишин розповів історію знищення солодовго цеху пивзаводу, яка тягнеться дуже довго.  Як зазначає експерт, це броварня початку 18 століття, хоча сама споруда побудована в 17 столітті. Перша спроба реконструкії розпочалась коли пивзавод ще працював.

 

Відколи пивзавод перейшов у руки до приватної фірми "Гаразд Україна" почалася історія його цілеспрямованого знищення. Варний цех був повністю розібраний і на ньому породили споруду, яка втратила статус пам'ятки.

 

 

"Наше місто Івано-Франківськ є історичним місцем України і все що відбувається в історичних місцях є під охороною і все що відбувається на території, культурного значення має бути із узгодженням археологів і Мінкульту, але ніхто за цим не стежив. З 2010 року лише серйозно заговорили про охорону культурної спадщини", - зауважує І. Панчишин. 

 

За його словами, забудовник, який мав у власності пивзавод зробив все, щоб руйнувати культурний грунт. Зокрема був збудований на валах торговий центр, збудований будинок для фундаменту якого  нищили вал висотою 4 м. Також експерти київського інституту дослідили, що такий самий кут як "Бастіон" є під солодовим цехом, але все це було знищено забудовником.

 

"Цей злочин має довгий термін. Йде планомірне знищення пам'ятки. Але навіть в такій руїні як цех, є більше цінності ніж у тій відновленій будівлі", - наголошує реставратор Панчишин.  


Як розповів представник ГО "Поступовий гурт франківців" Сергій Адамович, він зайнявся вивченням цього питання і проаналізуваши всі докмументи, які вдалося зібрати, чиновники міста справді робили все, щоб руйнуввати памятку місцевого значення.

 

"Пивзавод отримав статус пам'ятки в 1997 році, в 2006 році тодішній власник Стефурак заключив охоронний договір. У ньому було прописано, що реставраційні роботи мали завершитись в 2009 році. В 2010 році пам'ятка змінює власника. В 2011 році почали говорити, що реставрація пивзаводу завершиться вже в 2012 році, але нічого такі і не відбувалося. Тоді пам'яткою зацікавилася прокуратура, власники запевнили, що роботи розпочнуться в 2013 році. Роботи розпочинаються, але зовсім не реставраційні", - розповів Адамович. 

 

Оскільки активісти стикнулися із бездіяльністю управлінням культури ОДА, яке дало дозвіл на так зване прибирання сімття із території, вони мають намір з направили листа до Мінкульту про перевірку документів. 

 

Зокрема, просять припинити всі роботи на пам'ятці з ціллю перевірити документацію та її якість. Вжити заходів до посадових відповідальних осіб. Також застосувати передбачені санкції у разі виявлення порушень. 

 

Крім того, лист відповідного змісту підготували міському голові, щоб створити консультативну раду, яка буде займатися питанням збереження пам'ятки міста. 

 

Наразі, власником ділянки є ТОВ "БК Галицька". Також активісти, вважають, що громада має ініціювати повернення солодового цеху в комунальну власність міста, щоб власник не зміг скористати із землі культурного значення. 

 

За 230 років Івано-Франківський пивзавод випускав пива під 119 різними етикетками. 

 

"Правдива історія з 1767 року (в етикетках) про Станиславівське-Станіславське-Івано-Франківське пиво!!! Який пивзавод в Україні може похвалитися таким асортиментом?!" – написав Роман Ситник.

 

Івано-Франківський пивзавод, не витримавши конкуренції з іншими виробниками, припинив існування у 1997 році.

 

На фасаді заводу збереглася дата "1767", яка підтверджується охоронною дошкою пам'ятки архітектури. Територію заводу викупила фірма "Гаразд Україна", яка зобов'язалася відновити пам'ятник архітектури, побудувати кафе, музей пивоваріння та міні-пивзавод. Зараз у відновленій будівлі працює лише фастфуд. 

 


08.07.2016 1435 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

7000
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1416
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1066
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2091
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3603
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1359

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1721

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

524

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1153

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1326
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

508
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24272
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

519
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

476
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

637
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1525
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

696
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

6701
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

633
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1610 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

629
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

542