Від українських та європейських режисерів: Івано-Франківський драмтеатр відкриває новий сезон вистав

Івано-Франківський національний драмтеатр відкриває новий театральний сезон.

Про це розповіли Фіртці на пресконференції з нагоди відкриття 86 сезону, яка по традиції відбувається в День народження патрона міста та театру — Івана Франка.

Так, новий сезон складатиметься з кращих зразків робіт українських та європейських режисерів.

"Сьогодні ми робимо все, щоб Україну знали у світі як країну багатої культури.

Ми вже започаткували й провели перший Шекспірівський фестиваль, що став майданчиком для налагодження контактів. У новому сезоні ми також продовжимо співпрацювати з цікавими режисерами Європи.

Перша прем'єра уже скоро — 11 і 12 вересня. Це вистава "1975" від режисера Томі Янежича та постановчої групи зі Словенії. В Україні такої вистави ще не було", — розповідає генеральний директор драмтеатру Ростислав Держипільський.

Наступною буде вистава — рок-мюзикл "Наталка-Полтавка" за І. Котляревським.

"Чому саме вона? Для мене дуже дивно було, чому певні постановки обмежені шароварщиною, що нам постійно прив'язували за СРСР. Хоча можна показати якісний сучасний продукт за основою українського матеріалу, щоб воно шуміло як "бродвейські" мюзикли.

Сподіваюся, у цьому сезоні нам вдасться показати це глядачам", — каже режисер-постановник Назарій Панів.

Режисер також анонсував намір показати тему українських дисидентів:

"Ми хочемо показати вистави про українських історичних постатей, що зробити багато для Незалежності країни.

Інколи ми чуємо твердження, що наша Незалежність далась нам досить легко та скромно. Але ті, хто так говорять, забувають про осіб, що століттями боролися за це, щоб ми здобули дату відновлення Незалежності України.

Будемо говорити про історичні постаті, які віддали багато сил, здоров'я, а іноді й життя, щоб ми були незалежними".

У середньому в новому сезоні планують близько десяти прем'єр.

Цього року є також домовленості про співпрацю для Івано-Франківського драмтеатру. Оксана Дмітрієва, головна режисерка Харківського театру ляльок, тепер обрала для роботи "Медею" за Евріпідом і ще низку творів інших авторів (Х. Мюллер, Жорж Ануй). Прем'єра відбудеться в січні-лютому. 

Ще одна домовленість стосується ізраїльського режисера Гаді Ролла. Він запропонував працювати над трагікомедією "Чекаючи на Ґодо" Семюеля Беккета.

А режисерка з Польщі Майя Клечевська, котра здійснила першу в історії професійного українського театру постановку "Дзяди" за А. Міцкевичем, цього разу поставить "Макбета" Шекспіра.

"Якщо ми говоримо про стратегічні плани, то це — вижити й перемогти. Це складна робота в нестабільних умовах. Ми ведемо перемовини з режисером про 2026 рік, але навіть не знаємо який може бути курс євро.

Міжнародні співпраці — здоровий етап для українського театру; ми стаємо частиною європейського культурного простору.

На превеликий жаль, ми поки не є конкурентами європейському театру. Ми були відірвані від їхніх процесів у цій сфері, багато не знаємо, не знали й тих передових режисерів, які є нашими сучасниками, що змінюють ввесь культурний простір.

Державна підтримка вже зменшилася — можете подивитися план бюджету, на скільки скорочується виділення коштів на три роки. Хоча у Верховній Раді "лежить" законопроєкт про меценатство, який трішки запізнився, адже під час війни вже є спад економіки, але можливо цей закон дозволить сфері культури виходити на державно-приватні партнерства.

Для театру — виклик працювати під час війни. Бо від нього очікують розваги, розради, чогось легкого, але театр за своєю природою є мистецтвом, яке говорить про проблеми та показує невидиме. У нас є усвідомлення того, що маємо говорити не тільки про українську класику, а й про українську тему загалом. До прикладу, немає української історичної п'єси, але запити у суспільства на знання своєї історії точно є", — розповідає заступниця генерального директора Ірина Чужинова.

Як вказують в Івано-Франківському драмтеатрі, у прем'єрах глядачі зможуть знайти виставу, яка для них буде найближча.

"По вибору це надзвичайно цікавий сезон, для мене він не схожий на інші. Вистави є різних жанрів та напрямків.

Сподіваюся, що для наших глядачів та театральної спільноти ми зможемо дати багато якісного продукту", — каже Назарій Панів.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Попри війну мистецтво розвивається: в Івано-Франківську відбувся Всеукраїнський Шекспірівський фестиваль

В Івано-Франківському драмтеатрі відбудеться чесько-український "Фестиваль взаємності" (ПРОГРАМА)


27.08.2024 1672
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1104
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

548
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

912
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1960
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3481
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2381 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

738

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

640

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10273
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1120
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5180
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

925
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2731
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1127
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

318
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

645
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

551
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

610
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

959 2