Калуш може втратити водозабірну станцію, яка забезпечує водою 90% споживачів

Калуська міська рада спрямувала звернення до Кабінету Міністрів України щодо екологічної ситуації.

Указом Президента України від 10.02.2010 №145 та Законом України від 12.02.2010 №1885-VI року територію міста Калуша та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області оголошено зоною надзвичайної екологічної ситуації, йдеться у зверненні Калуської міської ради, інформує Фіртка з посиланням на "Вікна".

Об’єкти, які негативно впливають на екологічну ситуацію та становлять значну небезпеку, а саме: Домбровський кар’єр, відвали розкривних порід №1, №4, хвостосховища №1,№2, рудники «Калуш», «Голинь», «Ново-Голинь» є власністю АТ «Оріана» та ТзОВ «Оріана-Еко», однак дані підприємства не вживають жодних заходів щодо вирішення екологічних проблем, тому Калуська міська рада стурбована існуючою екологічною ситуацією на даних об’єктах, бо вони розташовані на території Калуської міської територіальної громади та несуть загрозу життю та здоров’ю мешканців, інформують народні обранці Кабмін.

У 2018 році відповідно до запиту Калуської міської ради за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища (1800,0 тис грн) згідно з договором з ТзОВ «Інститут Гірхімпром» розроблено проєктно-кошторисну документацію з ліквідації джерел забруднення підземних вод та рекультивації порушених земель на території гірничо-технологічних об’єктів колишнього Калуського калійно-магнієвого виробництва (Домбровський кар’єр із зовнішніми відвалами розкривних порід №1 та №4, хвостосховище № 1, хвостосховище №2, шламонакопичувач. Однак роботи згідно з проєктом не було виконано, оскільки власником (АТ «Оріана») не було подано відповідного запиту про виділення коштів з Державного бюджету на виконання даних робіт.

"Екологічна ситуація на даних територіях продовжує погіршуватися та має всі передумови до переростання у техногенно-екологічну та соціальну надзвичайну ситуацію транскордонного характеру", — йдеться у зверненні Калуської міської ради.

В межах території Калуської міської територіальної громади та її промислової зони (Калуського промвузла) знаходяться території, на яких відбуваються такі небезпечні явища, як зсуви земної поверхні, карстові явища, а також відбувається засолення водоносного горизонту, поверхневих та ґрунтових вод. Ареали засолення, що сформувалися внаслідок активного вимивання солей із хвостосховищ, солевідвалів, що витискається із затоплених шахтних виробок, розширюються. Розвиток таких процесів призвів до забруднення водоносного горизонту та загрожує втратою головної водозабірної станції «Добровляни» (90% водопостачання міста).

Зсувні процеси розвиваються над відпрацьованими шахтними полями солевидобувних рудників «Калуш», «Голинь», «Ново-Голинь», а також мікрорайонах Височанка та Хотінь, що знаходяться на території м. Калуша.

Такі процеси, крім погіршення умов проживання, загрожують також пошкодженням та руйнуванням житлових будівель, транспортних сполучень та інженерних комунікацій.      

За результатами геофізичних досліджень, проведених у попередні роки науково-дослідними інститутами було виділено ряд аномальних зон, в межах яких можна прогнозувати активізацію просадок та утворення провальних воронок. Процес зсуву земної поверхні буде тривалим, деформації матимуть нерівномірний характер і на деяких ділянках можуть виявитись критичними. У зону просідання потрапляють 1009 індивідуальних житлових будинків Калуської міської територіальної громади, а саме: м. Калуша, сіл Сівка-Калуська та Кропивник. Загальна кількість людей, що підлягають відселенню, становить 4238 осіб.

У листопаді 2015 року в м. Калуш, неподалік перехрестя вулиць Вітовського, Глібова та Мостиської, на північному каїнітовому полі рудника «Калуш» ДП «Калійний завод» ВАТ Оріана» утворилась провальна воронка №14а (провальна воронка №14 утворилась у 2008 році). Протягом 2017-2018 років дані провальні воронки було ліквідовано за кошти міського бюджету на загальну суму 1045,0 тис. грн.
У 2020 році активізувався процес просідання земної поверхні в с. Кропивник. Просідання площею близько 6 га, глибиною до 1м, яке відбулось за межами населеного пункту на відстані орієнтовно 300 м до житлових будинків заповнилось водами атмосферного походження.

Надзвичайна ситуація на території Калуського гірничопромислового району розвивається упродовж багатьох років через господарську діяльність державних підприємств із видобування калійних солей, що здійснювалось без проведення ефективних технічних і природоохоронних заходів.Дана ситуація викликає стурбованість та соціальну напругу серед місцевого населення та потребує негайного реагування та вирішення.

З огляду на вищевикладене, з метою розв'язання питання просідання земної поверхні, відселення мешканців, житлові будинки яких розташовані у небезпечній зоні та недопущення катастрофічних наслідків і нещасних випадків, Калуська міська рада просить Кабінет Міністрів України розглянути можливість створення міжвідомчої комісії з представників Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, науковців, представників центральних, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та інших компетентних органів для виїзду до Калуської міської територіальної громади та вивчення питання на місці, з метою напрацювання пропозицій щодо шляхів розв'язання екологічних проблем Калуського гірничопромислового району.

Також просять розглянути можливість розроблення Державної Програми будівництва житлових будинків для відселення людей, які проживають у небезпечних зонах просідання.


Читайте також:

Калуська «Оріана» — в ТОП податкових боржників України

Проєкт з ліквідації джерел засолення в Калуші реалізувати неможливо (ВІДЕО)


15.12.2020 1332 1
Коментарі (1)

За 200 км вільний ЄС 2020.12.15, 13:16

І що робить сам Калуш для уникнення катачтрофи? Чому досі не продані Оріани і інші колись штучні банкроти під прихіатизацію? Що можна хотіти зарвз від них? Справді сподіваються знайти хто заплатить "борги" за недоотриману оренду і податки з банкрута? 

24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

574
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

1226
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2741
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

1120
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

1359
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

2814

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

1077

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1649 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1884

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1966
01.10.2022

У Калуші соціальна їдальня для вимушених переселенців працює на базі другого ліцею.  

160
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

496
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

700
29.09.2022

У Крихівцях при парафії Святих Кирила і Методія будують дитячий садочок, який матиме назву «Ковчег». Цей процес триває вже 3,5 роки.  

234
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

788
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

682
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

884
26.09.2022

Це вже другий фільм режисера та кінокомпанії. Якщо першим фільмом в українському прокаті була новорічна кінокомедія «Все буде Ок!», то «Патерн» знятий в жанрі конспірологічного трилера.  

504
30.09.2022

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна буде вести перемовини тільки із новою владою росії.  

173
27.09.2022

Подоляк наголосив, що після успішного контрнаступу Збройних сил України на харківському напрямку політична еліта Росії почала розуміти, що вона може програти війну, а країни світу переконалися в слабкості армії та військово-промислового комплексу Російської Федерації.

370
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

481
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

596