Звичайне словоблуддя?

 

 

У нас, при відсутності компетентного експертного товариства, легко прокладати кабелі та дроти маніпулятивного контролю. Перетворювати специфічні поняття та гасла на інструменти задурювання, а населення – на колективного «песика Павлова», котрий мусить згідно гавкати в той момент, коли влада запалює перед ним чергову пропагандистську «лампочку».

От маємо ситуацію: народ біднішає. З кожним місяцем звужує собі списки доз­воленого. Чиновницько-барижна сволота, яка не обмежує себе ні в чому, починає через свої ЗМІ транслювати заяложений меседж: «Ви бідні, зате ви духовні! Плекаймо духов­ність, рятуймо основи!».

Здається, нічого нового. У північного сусіда про таке співали завжди. Там це називають «духовными скрепами». Дехто посміхнеться: мовляв, нічого шкідливого, звичайне собі словоблуддя. Проте, у всьому є подвійне, якщо не потрійне дно.

Розберемо основу згаданого пропагандистського меседжу – улюб­лений певними колами мем «духовність». Цікавий вже тим, що за ним, як виглядає, немає жодного конкретного сенсу. Що таке «духовність»? Усталений переклад англійського «spirituality»? Субстрат нематеріального? Слово-замінник для позначення складних структур на кордоні культури й релігії?

Пропагандисти поясненнями не заморочуються. Спробуємо з’ясувати самі.

Англійська Вікіпедія подає таке: «Spirituality may refer to almost any kind of meaningful activity personal growth, or blissful experience». У перекладі: (як поняття) «духовність» можна застосувати до будь-якого виду осмисленої діяльності, до процесу особистого зростання та досвіду блаженства.

Тобто «духовність», за бажання, можна доткнути до всього як принагідне «бла-бла-бла».

Українська Вікіпедія подає дещо інакше: «Духовність – абстрактний іменник до слова «духовний». Як і слово-першооснова, духовність пов’язана з внутрішнім психічним життям людини, її моральним світом».

Але найбільш велемовною (як і слід було очікувати) є російська Вікіпедія: «Духовность – совокупность проявлений духа в мире и человеке. «Духовностью» часто называют объединяющие начала общества, выражаемые в виде моральных ценностей и традиций. Утверждается, что укрепление духовности осуществляется в процессе проповеди (увещания), просвещения, идейно-воспитательной или патриотической работы».

Як бачимо, автори російської статті про «духовність» чітко вказують на інструментальне (маніпулятивне) значення цього слова.

«Ідейно-виховна робота». В декого з тих, хто жив за радянських часів, це словосполучення може й блювотний спазм викликати.

Отже, як компенсацію за витягнені з нашої кишені гроші та повсюдне зубожіння нам пропонують інтенсивно та самовіддано плекати чи то «абстрактний іменник до слова «духовний»» чи то «сукупність проявів». І ніхто з численних претендентів на «вчителя нації» не опирається такій відвертій, повсюдній, тисячі разів трансльованій маніпуляції. Чому? Певно пам’ятають, чим закінчилася для львівської інтелектуалки Ірини Магдиш спроба (одна лише спроба!) критично подискутувати про місце клерикалів у культурі міста.

Пам’ятають і бояться.

Як показує контентний аналіз, слово «духовність» у нас часто-густо використовують для розмивання поняття «дух». Адже комусь дуже хочеться, щоби релігія в нас втратила своє правдиве значення зв’язку з Богом і умоглядно перетворилася на якесь «джерело моральних і суспільних норм», тобто на чергову ідеологію. Бо ж примудрився хтось ду-у-уже розумний назвати одне з бюрократичних утворень у Верховній Раді «Комітетом з питань культури і духовності».

Чиновникам і баригам мало влади над матеріальною частиною сущого? Бажають тримати під контролем ще й дух, поперед­ньо побудувавши навколо нього ідеологему (а радше – декорацію для дурнів) під назвою «духовність»?

Питання риторичне.


22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1186
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2512
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2107
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2160
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6533 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2448 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

331

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1143

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1277

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1394
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

271
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

582
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2057
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26506
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

550
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10460 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8006
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

530
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

398
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

542
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

619
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1578