Зміни з жовтня: чого очікувати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 жовтня 2022 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у жовтні.


Підвищення пенсій: на скільки та у кого зростуть виплати у жовтні?


Пенсійний фонд України проведе плановий перерахунок пенсій деяким категоріям пенсіонерів.

З 1 жовтня введуть нові доплати за вік. Програма додаткових виплат розшириться на пенсіонерів 70-75 років.

Літні пенсіонери цього віку будуть отримають по 300 гривень доплати на місяць. А при наявності 30 років стажу для жінок і 35 для чоловіків мінімальна пенсія для таких одержувачів не зможе бути менш як 3 000 гривень.

Але не всі 70-річні українці з повним стажем отримають надбавку на 83%, адже фактичний розмір мінімальної пенсії для них у 2022 році складе всього 15,3%.

Також з жовтня збільшується мінімальний розмір пенсій з інвалідності:

  • для людей з інвалідністю внаслідок війни в залежності від групи інвалідності та військового звання пенсія становитиме від 4 396 гривень до 6 532,50 гривень;
  • для інших в залежності від групи інвалідності та звання — від 4 186 гривень до 5 986,50 гривень.

Підвищення мінімальної зарплатні.


З 1 жовтня збільшується мінімальна зарплата з 6 500 до 6 700 гривень.

Рішення прийняли ще минулого року, коли затверджували бюджет. Це означає, що українці, які працюють на повну ставку, офіційно отримуватимуть не менше 6 700 гривень.

У 2023 році, згідно з розробленим і затвердженим Кабміном проєктом бюджету, мінімальну зарплату не підвищуватимуть.

Крім того, прожитковий мінімум, який впливає на переважну більшість соціальних виплат, наразі залишається незмінним —  2 508 гривень на місяць, він має змінитися з 1 грудня.


Податки.


Зі зміною розміру мінімальної зарплатні змінюється ЄСВ (єдиний соціальний внесок) — він становитиме 1 474 гривень на місяць, нагадують у Державній податковій службі.


Субсидії.


Виплата субсидії від початку жовтня стає обов’язком Пенсійного фонду. Водночас з 1 грудня фонд буде й призначати їх. Кабмін забрав ці функції в Мінсоцполітики, щоб спростити оформлення субсидій для внутрішньо переміщених осіб. 

За словами очільника Пенсійного фонду Євгена Капінуса, електронна система фонду досконаліша за електронну систему Мінсоцполітики.

"Ті громадяни, які мають право на субсидію, будуть отримувати гроші, які вони отримували.

Додаткових документів не треба буде надавати", — пояснив керівник Пенсійного фонду.

Подати документи на субсидію можна до:

  • структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу;
  • центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи — за фактичним місцем проживання);
  • органу Пенсійного фонду України — незалежно від місця проживання.

Також можна надіслати документи поштою або завантажити через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду, їхній мобільний додаток, портал "Дія" або через сайт Мінсоцполітики.


Іпотека під 3%.


З 1 жовтня має розпочатися програма доступної іпотеки під 3%, яку, як обіцяють в уряді, зможуть отримати військовослужбовці, правоохоронці, медики, вчителі та науковці.

За планами уряду, кредит на житло можна буде взяти на 20 років, зареєструвавши заявку в "Дії". Мінімальний початковий внесок — 20% від вартості житла.

Придбати можна житло площею до 52,5 кв. м на одну людину плюс 21 кв. м на кожного члена сім’ї. Якщо йдеться про обласний центр, то квартира має бути в будинку, що знаходиться в експлуатації не більше десяти років.

Вартість квартири не повинна перевищувати визначену оцінником або співробітником банку.

В уряді очікують також, що у 2023 році на доступну іпотеку —  вже під 7% — зможуть розраховувати й інші українські родини.


Митний безвіз.


З 1 жовтня має запрацювати "митний безвіз" — угода, яку уряд уклав з Євросоюзом. Для цього Україна приєдналася до Конвенції про процедуру спільного транзиту і Нової комп’ютеризованої транзитної системи NCTS.

Угода спростить бюрократію при перевезеннях товарів з України до Європи та у зворотний бік.

Крім того, Україна та ЄС запровадять обмін інформацією щодо транзитних вантажів, що прискорить проходження митних процедур на кордоні. 


Старт дії ленд-лізу: коли очікувати на озброєння?


США від 1 жовтня запустять програму ленд-лізу для України. Йдеться про надання нашій країні критично важливої військової допомоги у потрібних об’ємах, швидше та за спрощеною процедурою.

Також Штати оголосили про черговий пакет військової допомоги на 1,1 млрд доларів, який містить, зокрема рекордну кількість реактивних систем залпового вогню HIMARS. 

Разом із тим, у самих Сполучених Штатах наголошують, що офіційні особи ніколи не називали конкретної дати початку поставок за цією програмою, а дехто пояснював обговорення цих дат із намірами росіян поширити в українському суспільстві "зраду" та панічні настрої через те, що 1 жовтня нічого не відбудеться.

Військовий експерт Олег Жданов прогнозує, що "перша зброя, отримана через ленд-ліз, опиниться в Україні десь в середині жовтня".

"У залежності від того, звідки вона буде постачатися. Якщо з європейських складів — то і в перший же тиждень, або в першій декаді жовтня.

Якщо її доправлятимуть безпосередньо зі Сполучених Штатів, то вона може прийти в середині – другій половині жовтня.

Може бути доставка як літаками, так і пароплавами", — пояснив Жданов.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Креативні індустрії — сучасна галузь, яка може затримати молодь в країні», — Віктор Вінтоняк про розвиток Івано-Франківської області

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

981
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2754
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

953
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3058 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

870

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

116
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2312
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

435
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15053
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7366
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

362
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

275
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096