Зміни з липня: чого очікувати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 липня 2022 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у липні.


Підвищення пенсій


З 1 липня мінімальні та максимальні пенсії підвищать на тлі зростання прожиткового мінімуму. Для пенсіонерів він складе 2 027 гривень.

Таким чином мінімальна пенсія збільшиться з 1 934 гривень до 2 027 гривень, а максимальна — з 19 340 гривень до 20 270 гривень. Також зростуть і пенсійні надбавки, прив’язані до показника прожиткового мінімуму.


Соціальні виплати


Оскільки базою для нарахування соціальних виплат є прожитковий мінімум, його зростання призведе і до зростання грошової державної допомоги.

Нагадаємо, розмір прожиткового мінімуму з 1 липня встановили на рівні:

 • 2 508 гривень — загальний показник на одну особу в розрахунку на місяць;
 • 2 201 гривні — для дітей до 6 років;
 • 2 744 гривень — для дітей від 6 до 18 років;
 • 2 600 гривень — для працездатних осіб;
 • 2 027 гривень — для осіб, які втратили працездатність.

Аліменти


Мінімальні розміри аліментів регулюються Сімейним кодексом України, зокрема встановлюються відповідно до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
З 1 липня розміри аліментів мінімальна рекомендована сума аліментів буде:
 • 2 201 гривні — для дітей до 6 років;
 • 2 744 гривень — для дітей від 6 до 18 років;

Мінімальний гарантований розмір аліментів (50% від прожиткового мінімуму) становитиме:

 • 1 100,50 гривень — для дітей до 6 років;
 • 1 372 гривень — для дітей від 6 до 18 років.

Зазначимо, що рекомендований розмір аліментів може бути призначено у судовому порядку лише в тому разі, якщо платник аліментів має достатній дохід.

Водночас поняття достатній дохід законодавчо не визначено.


Декретні виплати


Розмір допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами становить 100% від середньомісячного доходу жінки за місцем її офіційної роботи.

Жінкам, які не працюють, та жінкам, які не є фізособами-підприємцями, які сплачують ЄСВ, виплати можуть нараховуватися у розмірі не менше ніж 25% прожиткового мінімуму для працездатних осіб — від 650 гривень на місяць із 1 липня.

З 1 липня розмір допомоги для вагітних становитиме:

 • 2 730 гривень — за 126 днів декретної відпустки;

 • 3 033 гривень — за 140 днів декретної відпустки;

 • 3 900 гривень — за 180 днів декретної відпустки.


Виплати одиноким матерям


Розмір допомоги одиноким матерям визначається як різниця між прожитковим мінімумом на дитину відповідного віку та середньомісячного сукупного доходу сім'ї для одного її члена.

Так, з 1 липня виплати становитимуть:

 • на дітей віком до 6 років — до 2 201 гривні;

 • на дітей віком 6-18 років — до 2 744 гривень;

 • на студентів стаціонару 18-23 років — до 2 600 гривень.


Тарифи на комунальні послуги


З липня клієнти «Нафтогазу» платитимуть за газ за фіксованим тарифом у 7,96 гривні за кубометр із ПДВ, але без вартості транспортування.

При цьому новим клієнтам потрібно буде зареєструватися в компанії та отримати особистий номер особового рахунку. Для цього потрібно:

 • перейти в чат-бот GASUA у Viber, Telegram або NaftogazGasSupply у Facebook Messenger;

 • ввести ЕІС-код із 16 символів (латинських літер та цифр), який можна знайти в особистому кабінеті, контакт-центрі вашого облгазу або в рахунку за розподіл чи постачання газу;

 • отримавши особовий рахунок, потрібно зареєструватися в особистому кабінеті на сайті «Нафтогазу».

Також особовий рахунок можна отримати, звернувшись до контакт-центру «Нафтогазу».

Тарифи на воду та електроенергію залишаються без змін.


Подорожчання автострахування


Від 1 липня збільшиться розмір страхових виплат з обов'язкового страхування цивільної відповідальності. Водночас збільшиться і вартість такої страховки, очікується подорожчання на 10-20%.

Як зміниться розмір виплат:

 • зі 130 до 160 тисяч гривень у разі завдавання шкоди майну,
 • з 260 до 320 тисяч гривень у разі завдавання шкоди життю та здоров'ю (в розрахунку на одного потерпілого),
 • зросте і гранична сума за самостійного оформлення повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду його учасниками для страхової компанії (за так званим європротоколом) – з 50 до 80 тисяч гривень. Це означає, що більша кількість постраждалих в аваріях зможуть отримати страхову виплату без виклику Нацполіції. 

Щоб захистити громадян від шахраїв, інформацію про укладені електронні договори «Зелена картка» вноситимуть до єдиної бази даних.


Скасування «нульового розмитнення» для ввезення авто з-за кордону


Зміни набувають чинності з 1 липня.

Так, ухвалений документ передбачає відновлення оподаткування для товарів, що ввозяться платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи; а також для підприємств, що не сплачують ввізне мито.

Законопроєкт відновлює оподаткування, яке скасували у березні:

 • для товарів, що ввозяться платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи (за даними митної статистики, в середньому щомісячні втрати доходів бюджету становлять близько 3,0 мільярда гривень ПДВ та ввізного мита);
 • для підприємств, що не сплачують ввізне мито (за даними митної статистики, в середньому щомісячні втрати доходів бюджету становлять близько 0,5 мільярда гривень ввізного мита);
 • для транспортних засобів, що ввозяться громадянами (в результаті дії звільнення від оподаткування ввізним митом, акцизним податком та ПДВ до бюджету не надійшло близько 17,8 мільярда гривень).

Водночас закон передбачає скасування пенсійного збору на придбання електромобілів.

  читайте також: Нульове розмитнення: звідки та які авто привозять українці


Штрафи за куріння електронних пристроїв у громадських місцях 


Електронні пристрої для паління прирівняли до звичайних сигарет, тож любителів тютюнових гаджетів штрафуватимуть за їх використання вже з липня. 

Від 1 червня 2022 року заборонено продавати неповнолітнім електронні сигарети та IQOS, а від 11 липня  —  курити електронні сигарети й IQOS в громадських місцях.

За порушення передбачені такі штрафи:

 • за продаж електронних сигарет і тютюновмісних виробів для електронного нагрівання неповнолітнім — 1 020 гривень, за повторне порушення — 10 200 гривень;
 • за куріння електронних сигарет у громадських місцях - 1000 грн, за повторне порушення — 10 000 гривень;
 • за куріння в кафе, барах і ресторанах -3000 грн, якщо порушення вчинене повторно, штраф — 15 000 гривень.

Нові правила отримання водійських прав


Від 24 липня зміняться правила видачі водійських прав.

Щоб отримати водійські права потрібно буде:

 • прослухати теоретичний курс в автошколі й отримати свідоцтво зі строком дії 1 рік;
 • скласти теоретичний екзамен у сервісному центрі МВС;
 • пройти практичну підготовку в автошколі;
 • скласти екзамен в автошколі та отримати свідоцтво з терміном дії 2 роки;
 • скласти практичний екзамен у сервісному центрі МВС й отримати посвідчення водія.

Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Війна: як пережити смерть рідних

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Виклики та реалії: ринок праці в Івано-Франківську під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


Коментарі ()

30.11.2022
Тетяна Дармограй

Журналістка Фіртки поспілкувалась з коучем та психологинею Наталією Сігурйонссон про те, як рідні військовослужбовців можуть подбати про свій психологічний стан, як пояснити дитині, чому вона тривалий час не бачить рідних та як підтримати захисника чи захисницю, які боронять Україну на фронті.

398
26.11.2022
Тіна Любчик

Цьогоріч в рамках проєкту «Прикарпаття – регіон для релокації», який розпочався в Івано-Франківській області, організували серію круглих столів, тобто зустрічей, де підприємці релокованого бізнесу мали можливість познайомитися з підприємцями Прикарпаття.

1458 1
19.11.2022
Уляна Мокринчук

Як харчуватись під час війни, аби не нашкодити своєму здоров’ю, а також, як підготувати свій організм до зимового періоду та запобігати вірусним захворювання Фіртка поцікавилась у лікарки-терапевта, дієтологині Тетяни Чевалюк.  

1194
18.11.2022

Фіртка поспілкувалася з Олегом Доскачем, директором з розвитку девелоперської компанії про те, чим «живе» ринок первинного житлового будівництва на заході України та Івано-Франківська, зокрема? З якими викликами стикнулася компанія і як їх вирішила? Як ефективно вести управління під час війни, економічної кризи та шаленої конкуренції?

1383
14.11.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка підготувала актуальну інформацію про пошуки зниклих безвісти в Україні та що не варто робити, щоб не нашкодити зниклому.

1617
10.11.2022
Тіна Любчик

Своєю історією поділився Василь Джердж, військовий, який служив у 75 батальйоні територіальної оборони, при цьому маючи громадянство росії та тимчасове посвідчення громадянина України.

2750 9

Постараємось зрозуміти чому, маючи традицію дарування подарунків в ніч на Св. Миколая, ми також приймаємо до себе в гості Діда Мороза та Санта Клауса.  

82

За інформацією міністра оборони України Олексія Резнікова, від 24 лютого росія нанесла по нашій території понад 16 тисяч ракетних ударів. Кожна із цих випущених ракет в бік України доводить: росія — країна-терорист.

278

Останні свої публічні виступи Урсула фон дер Ляєн символічно проводить в синьо-жовтому вбранні, або в сорочках з українською вишивкою. Її виступи в підтримку України викликають дуже хвилюючі емоції. Хотілося б ще раз їх пригадати...

1248

Останнім часом з наближенням зими в українському суспільстві серед християн східного обряду підіймається «календарне питання», а саме - дата святкування Різдва Христового: традиційно (за юліанським календарем) – 7 січня, чи за григоріанським календарем – 25 грудня.

2299
25.11.2022

Раціональне харчування – це харчування, що забезпечує зростання, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, що сприяє поліпшенню його здоров’я і профілактиці захворювань.  

474
23.11.2022

Рекомендації щодо профілактики захворювання на COVID-19 та гострих респіраторних захворювань та  грипу Фіртка дізнавалась у лікарки-терапевта, дієтологині Тетяни Чевалюк.  

651
18.11.2022

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

906
28.11.2022

У результаті огляду комплексу приміщень правоохоронці виявили проросійську та антиукраїнську агітаційну літературу, у якій заперечується існування українського народу і мови та право України на державність.

392
20.11.2022

Сьогодні в Україні триває чимало дискусії з приводу, коли святкувати Різдво. Чимало громадян хотіли б перенести святкування Різдва із 7 січня на 25 грудня, щоб відзначати свято за григоріанським календарем – разом з усім християнським світом.  

5861
14.11.2022

Парафія села Криворівня Івано-Франківської області вирішила перенести святкування Різдва із 7 січня на 25 грудня, щоб відзначати свято за григоріанським календарем – разом з усім християнським світом.  

1237
06.11.2022

Найвищий рівень довіри до Церкви в західному регіоні (86%), у центральному регіоні їй довіряють 72%.    

1388
14.11.2022

Історія сюжету заснована на реальних подіях. Захід присвячений 80-річчю створення УПА.  

966
27.11.2022

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що поразка Росії у війні проти України матиме позитивні наслідки для всього світу.  

428
19.11.2022

Білий дім заявив, що тільки президент України Володимир Зеленський може прийняти рішення про початок мирних переговорів з Росією, відкинувши думку про те, що США тиснуть на Київ для переговорів.

833
14.11.2022

Міністерство закордонних справ України відреагувало на заяви Росії, яка "не сприймає попередніх умов щодо України.  

962
06.11.2022

Адміністрація президента США Джо Байдена приватно закликає українську владу заявити про свою готовність вести переговори з Росією.  

1278