Зміни з червня: чого очікувати українцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 червня українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у червні.


Вихідних у червні не буде


Традиційних вихідних, які мали українці в червні, не буде.

Йдеться про три вихідні дні поспіль на Трійцю та чотири — на День Конституції України.

Отже, 12 червня — вихідний день. На час воєнного стану призупиняється дія статті 73 КЗпП, тому Трійця не вважається неробочим днем — це просто вихідний неділя.

13 червня — робочий понеділок, оскільки під час воєнного стану не застосовують норми частини 3 статті 67 КЗпП, тобто вихідний день не переносять з неділі 12 червня на понеділок 13 червня.

28 червня — робочий день. День Конституції України 28 червня, який припадає на вівторок, — звичайний робочий день.

Крім того, 27 червня, у понеділок, тривалість роботи на одну годину не скорочують.


Здорожчання вартості опалення


Від 1 червня 2022 року компанія «Нафтогаз Трейдинг» планує підвищити ціни на газ. Це підвищення — в межах трирічних договорів і стосується підприємств теплової комунальної енергетики.

Проте, на тарифах для населення це не повинно позначитися. Ціна виросте в понад три рази — 29,392 тис. грн/тис. куб. м (з ПДВ). 

Які ціни будуть встановлені, згідно з документом:

  • від 1 червня 2022 року до 31 травня 2023 року (з фіксованим обсягом) — 24 356,38 грн без ПДВ за 1 тис. куб. м, однак з урахуванням послуги на транспортування та коефіцієнта, який застосовують при замовленні потужності на добу вперед, вартість складе 29 391,55 грн/тис. куб. м з ПДВ;
  • червень 2022 року (без фіксованого обсягу) — 24 434,67 грн без ПДВ за тис. куб. м, а з урахуванням послуги на транспортування та коефіцієнта, який застосовують при замовленні потужності на добу вперед, вона складе 29 485,5 грн/тис. куб. м з ПДВ;
  • від 1 червня 2022 року до 21 грудня 2022 року (з фіксованим обсягом) — 13 658,42 грн без ПДВ за тис. куб. м, а якщо враховувати послугу на транспортування та коефіцієнт, який застосовують при замовленні потужності на добу вперед, тоді вартість буде 16 554 грн/тис. куб. м з ПДВ.

Нові умови від банків


Більшість банків від 1 червня 2022 року скасовують кредитні канікули та повертають старі відсотки по кредитках.

Так, у ПриватБанку вирішили повернути «Оплату частинами» та деякі інші програми, а також скасувати кредитні канікули.

Тобто, якщо минув пільговий період, щомісяця треба буде вносити обов'язковий платіж за кредитом. Однак, тут вирішили стимулювати українців здійснювати платежі вчасно і запровадили нове правило: якщо сплачувати принаймні 5% заборгованості, пільгова ставка залишиться.

В Ощадбанку також скасували кредитні канікули для фізичних осіб та бізнесу.

У Monobank від 1 червня 2022 року можна буде збільшити кредитний ліміт. Однак, якщо клієнт захоче це зробити, доведеться погодитися на підвищення ставки від 1,6% до 3,1%.


Пенсії та виплати


Алгоритм нарахування та отримання коштів у перший місяць літа не зміниться. Згідно із заявою міністерки соцполітики Марини Лазебної, в Україні профінансовано 100% субсидій, виплат, пенсій на період воєнного стану. Тобто у червні проблем чи затримок з отриманням пенсій очікувати не варто.

Також у травні ухвалили законопроєкт, згідно з яким зміняться умови отримання пенсій однієї з категорій громадян України. Точна дата набуття чинності цих змін наразі не була оприлюднена.

Крім того, до кінця року в Україні планується ще двічі підвищити мінімальну пенсію, але у червні цього не заплановано.

Раніше Лазебна повідомила, що українці отримуватимуть усі соціальні виплати під час воєнного стану, тому у червні також вони мають бути виплачені вчасно регулярно. Міністерка запевнила, що всі соціальні виплати продовжили автоматично для всіх громадян України.

Заразом до початку повномасштабного вторгнення Кабмін зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги ветеранам до 9 травня.

Уряд 7 травня ухвали рішення, яке забезпечує виплату щорічної разової грошової допомоги майже мільйону людей відповідно до Законів України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та Про жертви нацистських переслідувань в умовах воєнного стану. Виплата цієї допомоги розпочнеться з червня 2022 року.

Кабінет Міністрів ухвалив рішення, розширивши пільги та гарантії для сімей тероборони та добровольців. Пресслужба Мінветеранів повідомила, що 20 травня ухвалили зміни до постанови про соцзахист членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.

Внаслідок цього добровольці Сил територіальної оборони Збройних сил України, члени добровольчих формувань територіальних громад матимуть можливість отримати грошові виплати, що передбачені в разі поранення та інвалідності внаслідок військової російської агресії проти України, а в разі загибелі — члени їхніх родин отримають одноразову грошову допомогу.

Родичі військових, які загинули у війні з російськими окупаційними військами, зможуть отримати одноразову грошову допомогу у розмірі 15 мільйонів гривень. Її розділять рівними частками на всіх одержувачів.

У Мінсоцполітики ведуть переговори з міжнародними партнерами, щоб під час війни надати грошові виплати таким категоріям:

  • багатодітним сім'ям;
  • сім'ям, де виховуються діти з інвалідністю;
  • людям похилого віку з низькими доходами.

За кожну категорію відповідатиме певна міжнародна організація, яка надасть грошові виплати, наприклад ЮНІСЕФ, УВКБ ООН, Всесвітня продовольча програма, Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Міжнародна організація з міграції.

Виплати у розмірі від 2 200 до 2 500 гривень зможуть отримати понад 2 мільйони українців, які постраждали через війну війни.


Зміни для українських біженців в ЄС


Декілька країн Євросоюзу вирішили змінити правила проїзду українських біженців та скасувати безплатний проїзд.

Від 1 червня 2022 року в Польщі, Болгарії, Чехії, Швейцарії та Німеччині проїзд на безплатній основі буде скасований, хоча додатково встановлять знижені ціни.

У Польщі від 1 червня 2022 року українці зможуть безплатно їздити лише на деяких маршрутах. Зокрема, з польських міст Дорогуськ, Хелм, Грубешів, Люблін, Загуж, Перемишль, Ряшів, Ярослав.

У Німеччині придбати квиток на всі види громадського транспорту та в регіональних поїздах можна буде за 9 євро.


Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Війна: як пережити смерть рідних

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5211 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1843 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4053 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3177 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7973 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20303 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

285

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

825

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1919

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2397
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

195
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

703
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

485
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18392
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

986
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1222 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6107 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23401 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

300
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

998 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1191 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

504