Жертви і байдужі

 

У нашому місті побільшало прохачів. Їх дуже багато. Їх надто багато. Просять жебраки, родичі потребуючих, волонтери – справжні і фальшиві. Просять на інвалідів і сиріт, на важкохворих і бездомних, а ще – на безпритульних собак.


Небайдужі люди стоять перед непростим викликом – часто самі не знають, кому давати і скільки давати. Всім не допоможеш. Не можеш теж віддати всього, що маєш, бо в момент скрути сам станеш жебраком. 


Я цю проблему вирішив просто – не даю нікому і ніскільки. Невідомо, правда, наскільки небайдужі хочуть насправді допомогти, а наскільки – просто відкупитися від Долі. Та все ж, з точки зору небайдужих людей – я байдужий. 


Це не зовсім так. Мені дійсно байдуже, чи матимуть потребуючі щось сьогодні на вечерю, але мені не байдуже, чому до цього дійшло і як це змінити. Така собі небайдужість байдужого. 


А не подаю я не тому, що мені нічим поділитися, не тому що, я жмот і мізантроп…Ну, не тільки тому. А ще й тому, що вважаю за потрібне підходити до вирішення проблем системно, підганяючи під них відповідну філософську основу. Я не ставлю собі запитань – скільки і кому дати? Я питаю – що треба зробити, щоб вони перестали жебрати? Щоб не марнувати зусиль і грошей на допомогу тим, кому ти допомогти не в стані. 


Ну, наприклад. 


Чи є сенс допомагати Сізіфові? Нащо йому моя допомога? Адже він житиме вічно і вічно катулятиме під гору важкенний камінь, і вічно той камінь скочуватиметься вниз. Чому ж так? Бо Сізіфів труд – це кара. 


Сізіф, будучи втаємниченим, вибовкував смертним таємниці богів. Грабував подорожніх, не зважаючи на те, що не був бідним. Він навіть ув’язнив Смерть, чим порушив не ним усталений світовий порядок, а ще не повертався з «відпустки» з того світу і т.д., і т.п. Хотів бути, як Бог, безсмертним і, як людина, захланним. Хотів так жити вічно? Тож житиме вічно, але не так, як хотів. Його безсмертя – це прокляття, безсмертя глупоти і хтивості, безсмертя беззмістовних зусиль.


Може всі наші жебраки, а разом з ними й небайдужі – це такий собі колективний Сізіф? Може їхня доля - це плата за гріхи: невігластва і лінивства; захланності і підступності; марнославства і злостивості; а також – байдужості: до людини і до світу. Хто вони? Жертви обставин, до виникнення яких самі ж і доклалися? Жертви боротьби добра зі злом, котрі не конче були по стороні добра? Ні я, ні вони не здатні дати однозначні відповіді на ці запитання. Їм немає коли – одним негайно потрібна допомога; іншим вже припекло допомагати. 


Наші люди взагалі не люблять давати відповідей. Вони люблять весь час говорити замість того, щоб дослухатись до інших. Вони прагнуть вічно щось показувати замість того, щоб приглядатись до інших. Вони вдивляються в телевізор замість того, щоб думати. А внаслідок цього роблять помилковий вибір: замість вільної праці - каторжне заробляння; замість проектування майбутнього – фальшування минулого; замість шляхетного самообмеження – вульгарна непогамовність. В результаті: замість людського миру – нелюдська війна. А вже війна одних робить жертвами, інших – байдужими.


Я волію залишатися байдужим.


30.01.2015 Володими Павлів 1737 1
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

587
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1787 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1101 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

531
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6878 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11332 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

309

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1043

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1092

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1084
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

251
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1056
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

823
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

703
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

646
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2920
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4417
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18415
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

281
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

331
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

641
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

743