Затхле болото совкової філармонії для декого важніше новаторства

 

 

16.03.15 - а ви пам"ятаєте Святослава Ріхтера у Франківську?

У передчутті дотику до клавіш скромного філармонійного піаніно у залі дзвеніла тиша.

Зал був повен людей. Й не тільки зала була повнезна. Люди за честь вважали в цю мить бути хоча б на вулиці поруч. І ця тиша. Затихло все. Й місто теж.

Величний дзвін цієї тиші чую вже років двадцять п"ять. З початку дев"яностих. З того концерту великого Маестро. Ніхто так не грав, нічого подібного у місті доти не було і немає досі. Після того концерту у Франківську музика затихла, затхла... Хоча таки давно щось схоже було - у місті досі розповідають про легендарний концерт легендарної Соломії Крушельницької у цих же стінах.

Для мене особисто той концерт Ріхтера є "золотим стандартом" філармонійного концерту. Правильно кажуть - Ріхтер, граючи, змагався з самим автором.

Це був єдиний з 169 концертів в Україні концерт Ріхтера у Франківську. Він обіцяв приїхати до нас ще. Не встиг.

20 березня 2015-го світ відзначатиме столітній ювілей великого Музиканта, а Франківськ розпинатиме чергову жертву. І за дивним збігом обставин, а може злим промислом нечистого, цього разу влада в особі пана Пасічняка розпинатиме директора філармонії. Про це дізнаюся з інтернет-новин: 


http://firtka.if.ua/?action=show&id=71636
http://firtka.if.ua/?action=show&id=71875
http://report.if.ua/…/ivano-frankivska-oblasna-filarmoniya…/

Чесно кажучи, не знаю цих чоловіків. Ні Пасічника, ні Савку. Правда, якось розмовляв з Андрієм Савкою минулого року цілком випадково. І це була єдина зустріч у минулому. Сподіваюся не єдина зустріч з директором філармонії у майбутньому.Та й не бачу особливої потреби водити дружбу. Мені достатньо плодів його праці. Філармонійної праці.

Все частіше заглядаю на концерти. Особливо після... Громом серед ясного неба для мене було Весілля Фігаро у Франківську від франківчан. Невже щось замячило добре попереду? Звісно не все добре було у постановці, у звучанні. Та справа не в тім, справа в тім, що "крига скресла". І варто працювати далі. Не буду голослівним, якщо скажу, що у місті є наші композитори. І знаю, що в скринях лежить не одна опера, писана рукою франківчанина. Дух Січинського таки у нашому місті живий. Хоча ми й призабули про того про кого варто пам"ятати завжди. І дітей своїх навчати.

Про оперу, оперету, балет у місті говорять давно. Дуже давно. Місто, котре не має своєї опери, свого балету не може бути містом культурним. І це при тому, що місто стало колискою "станіславського феномену". Феномену, котрий став початком нової української культури як культури сучасної, як культури світової. Кожен новий очільник області й міста говорить про те, що у місті опера має бути. По-секрету, подейкують, що й план під будівлю Франківської Опери уже є. Ця будівля мала б уже давно височіти у місті на місці стихійного базару навпроти колишнього універмагу.

Та базар важніше. Мабуть. Так само як затхле болото совкової філармонії для декого важніше новаторства в організації музики й непідробного, не вишиватного як у декотрих з очільників області, бАчення майбутнього музичного мистецтва, культури, громади міста й області. А щоб досягти йього потрібно робити, не боятися й помилок, потрібно йти до людей. Люди фальші не прощають і голосують своїми ногами. Та так, що й село не хоче на концерти деяких наших містечкових колективів йти. А селяни такі мудрі, їхз губопорсканням не обдуриш. Вони хочуть чути справжнє. 
І справжнє почують, якщо дайбі не будуть деякі "каліфи на час" штрикати палки в колеса й попід ноги путатися, а займуться ділом.

Приєднуюся своїм підписом до підписів знаних людей міста у захист теперішнього директора філармонії Андрія Савки.

І ПРОШУ, дуже прошу - хоча б у цей святий для кожного поцінувача музики день - день народження Святослава Ріхтера - не розпинайте, не ображайте музиканта. А низько вклоніться тим, хто звуком музики вміє розмовляти з Богом. І милосердно запрошує всіх нас приєднатися до цієї розмови.

ПРОШУ ВСІХ, ХТО ЦІНУЄ МУЗИКУ ФРАНКІВСЬКА, СТАТИ НА ЗАХИСТ СПРАВЖНЬОЇ ЛЮДИНИ!!!


17.03.2015 Радислав Петрів 2072 0
ВІДЕОТРАНСЛЯЦІЯ

Мрії часто розкриваються тоді, коли гроші більше не диктують вибір. 

Коли зникають фінансові обмеження, люди починають мріяти не про речі, а про свободу — подорожі, творчість, час для близьких.

Журналістки Фіртки вийшли на вулиці Івано-Франківська, щоб дізнатись, про що насправді мріють люди, коли фінансові обмеження зникають.

Чим би займались іванофранківці, якби не потрібно було працювати заради грошей, дивіться у відео:

Долучайтеся до обговорень у коментарях!

Чим би іванофранківці займались в житті, якби гроші для них не мали ніякого значення (ВІДЕООПИТУВАННЯ) 30.04.2025
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1014
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

544
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

907
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1955
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3471
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2370 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

735

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

637

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

609

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10271
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1116
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5172
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

922
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2726
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1124
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

314
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

638
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

549
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

608
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

957 2