Захотів показати, що українці сильна нація: як франківець підкорює найскладніші бігові марафони у світі

Біг – простий і ефективний спосіб стабілізувати вагу та підтримувати тіло у формі. Допомагає зменшити ризики небезпечних захворювань, продовжує тривалість та якість життя, покращує настрій і самооцінку.

Хтось встає на пробіжку вранці, комусь зручно бігати вдень чи ввечері, хтось робить це навіть в інших містах чи країнах. Деякі люди пробігають свої марафони. Для одних це про кайф та свободу, а для інших – про дисципліну.

Фіртка поспілкувалася з ультрамарафонцем з Прикарпаття Миколою Тараном, чому він почав бігати та як це вплинуло на його життя і відчуття себе.


Доброго, дня. Микола розкажіть трішки про себе – звідки Ви, чим займаєтесь, скільки років? Як почалася Ваша бігунська історія?


Привіт! Дуже дякую за можливість розповісти про себе і свою бігову історію. І так, народився я в Дніпропетровську, але у зв'язку із сімейними обставинами наша родина переїхала на Франківщину, де пройшло моє активне, енергійне і неспокійне дитинство.

Навчаючись ще в школі, я займався волейболом, легкою атлетикою, дзюдо і також завжди мав можливість займатися плаванням, але в гірській річці. Після школи, вже у вищому навчальному закладі я почав займатися легкою атлетикою, де і був фізоргом групи.

Звичайно, і після загальних занять, я приходив на стадіон і ще більше бігав. І тоді зрозумів, що біг і все, що пов'язане із бігом робить моє тіло здоровішим, молодшим, енергійнішим, то я буду старатися завжди бігати.

Зараз мені 29 років, я бігун-ультрамарафонець українських, європейських і американських стартів, міжнародний пейсмейкер, автор бігових текстів, спартанрейсер, автор-інтерв'юер журналу про біг THE RUNNERS, амбасадор благодійного фонду допомоги тваринам.

А розпочалося все з того, що я просто захотів показати, що українці - сильна нація, от і вирішив бігати по всьому світі та фінішувати із прапором України.


Нещодавно Ви представляли Україну на ультрамарафоні в Норвегії. Розкажіть про це.


Норвегія вважається однією із найкрасивіших країн, в неї можна закохатися з першого погляду. І тут є багато складних мальовничих трас для бігу. Нещодавно мені вдалося представляти Україну на одному із найскладніших бігових ультрамарафонів Oslo Triple 73 км.

До речі, минулого року я вже був представником на цьому забігу, але в мене були деякі проблеми зі здоров'ям, тож я не дуже добре себе показав. І от, перебуваючи ще в Нью-Йорку, подарував собі реєстрацію.

З досвіду знав, що кількість місць обмежена, ліміт часу, дорога реєстрація - потрібно було все добре обдумати, але сильне бажання повернутися і взяти гідний результат - вирішили все. Отже, я гідно представив Україну.


Чим складний цей марафон?


Перш за все, він вже складний, бо відбувається в тій країні, де одні із найскладніших трас для бігу. По-друге, своєю відстанню. Так просто пробігти 73 км не зможе ніхто, треба довго і регулярно тренуватися.

Суть його полягає в тому, що спочатку треба бігти 42 км, після цього можна перепочити, потім знову бігти 21 км і відпочити, і завершити - пробігти 10 км, і не забувати, що є ліміт часу і потрібно встигнути, щоб уникнути дискваліфікації. Зазвичай, після забігів, атлет пробіг і йде відновлюватися, а тут біг поетапний і це дуже важко для організму.

Щодо мене, то мій організм реагував по-різному - мене кидало то в жар, то в холод, ноги відмовлялися бігти, судоми хапали, а в кінці нігті на пальцях ніг повідпадали. До такого потрібно бути морально і фізично готовим!


Який результат отримали, що було найважче?


Цього року мені вдалося покращити результат і у висновку я посів 11 місце зі 120 учасників. На офіційному сайті мій результат - 5 год 46 хв. Найважчим все ж таки був фініш. В Осло я бігав часто і знав трасу добре.

Розумів, що потрібно перетерпіти лиш фінішні кілометри, бо там якраз є великий і складний підйом, а, як відомо, завжди найважче - це фінішна пряма, бо не залишається ніяких сил, а тут ще й така відстань -73 км.


Ви єдиний учасник від України, чому так виходить?


Я стараюсь бігати складні забіги. Норвегія якраз мені підходить. Вже вдруге я став єдиним представником від України і взагалі від початку створення цього забігу українців на цій дистанції не було. Мабуть, вони люблять комфортніші і простіші забіги. Для мене - це вихід з зони свого комфорту.


Тепер виникає питання чи маєте ви якусь підтримку від держави чи місцевого самоврядування?


Єдина моя підтримка і моральна, і матеріальна - це мої батьки. Від держави і від місцевого самоврядування - ніякої підтримки. Я звик і одразу знав, що в якості будь-якої підтримки треба розраховувати лиш на себе і на свою сім‘ю - це правда!


Як готувалися до марафону?


Так, я із гордістю скажу, що я дійсно енергійно і регулярно тренувався. На тиждень я займався чотири рази на стадіоні, а в неділю старався пробігати половину цієї дистанції на стадіоні плюс регулював своє харчування і добре спав. Це головне, здоровий сон і повноцінне харчування дають чудовий результат.


Чи справдилися Ваші очікування щодо марафону?


Єдине про що я мріяв, щоб мене не ловили судоми, бо через це я б точно зійшов би з дистанції, а ще хотів, щоб мій результат був набагато кращий ніж минулого року. І так, мої очікування справдилися, хоча цього року організатори взяли ще більше учасників ніж минулого року і конкурентів було більше.


Який найкрутіший забіг, у якому Ви брали участь?


Та всі мої пробіги яскраві і незабутні. Завдяки їм, я побачив половину світу, решту я ще побачу. Але можу виділити один мій заокеанський старт Skechers Performance Los Angeles Marathon 2018, де я був представником від України.

Всі знають, що зареєструватися на цей марафон - це лише половина справи. Головне - отримати візу. Для цього мені багато прийшлося перетерпіти - багато тренуватися в різну погоду, витратити значну суму грошей, відмовляти собі у відпочинку.

Також, на той час в мене були проблеми зі здоров'ям, які я не вирішив. І моя поїздка була під знаком питання. Проте я зважився і полетів здійснювати свою мрію.


Чи маєте власні рекорди чи, можливо, всеукраїнські?


Я тільки звичайний бігун-ультрамарафонець, який просто бігає, не за результатами, а за емоціями. Але можу виділити ось цей. Цього року я був представником на найскладнішій дистанції Spartan Race Ultra 50 км, де виборов друге місце.

Нарешті, я зміг зрозуміти, що це моє. Нагадаю, ці змагання є одними із найбільш екстремальних у світі, а ця відстань є найбільшою в цих змаганнях. Головний аспект, що потрібно бігти і долати перешкоди при ліміті часу і місцевість вибирають трейлову із значними підйомами і спусками.


Які маєте плани на найближчий час?


Звичайно, є багато бігових планів. Але зараз в мене відновлення, оскільки я мав складний біговий рік. Щодо офіційних стартів, то я хотів би ще декілька разів пробігтися в Норвегії, Грузії, Ісландії, підкорити гору Казбек, побігати пейсмейкером за межами України, провести бігові екскурсії нашою країною, зробити власний біговий кемп і точно знаю, що хочу перетинати фінішну пряму із прапором України в штатах. Думаю, в найближчому майбутньому це все здійсниться, бо я цього хочу і до цього біжу!

Люся Грибик


21.11.2019 Люся Грибик 7030 1
Коментарі (1)

28.09.2023
Вікторія Матіїв

Канада — країна, яка завойовує серця своєю величчю та різноманітністю, ділиться журналістка Фіртки, яка певний період проживала там.  

311
25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

912
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

1045
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

8310 15
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2543
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2426

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

498

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

862

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

943

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

637
27.09.2023

В області завершилося збирання ранніх зернових і зернобобових культур.  

522
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

352
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

518
27.09.2023

Далеко в горах жив один старий пустельник. Він жив з того, що йому приносили люди.

20057
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38119
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

510
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

637
25.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

335
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

460
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

375
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

1066
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

726 1