Все, що варто знати про рапорти. Детальна інструкція для івано-франківських військових

Рапорт — це офіційний документ, який військовослужбовці використовують для подання прохань, скарг або доповідей до вищого командування.

Як правильно його скласти, яких процедур дотримуватися та які шаблони рапортів застосовувати в різних ситуаціях — про це франківцям розповідають експерти Юридичного Гончаренко центру.

Як і кому потрібно подавати рапорт?

Рапорт може подаватися як безпосередньому начальнику, так і вищому командуванню. Пишуть його у двох примірниках і подають:

  • до стройової частини військової частини, (слід зафіксувати вхідний номер документа);
  • або до керівництва, яке може його прийняти (на своєму примірнику зафіксувати дату подання, посаду й прізвище особи, яка його прийняла);
  • або направляють поштою рекомендованим листом із повідомленням про вручення та описом вкладення на адресу військової частини.

Рапорт подається послідовно по вертикалі керівництва (наприклад, спочатку командиру роти, потім командиру батальйону і так далі).

«Якщо ж безпосередній керівник не реагує на рапорт, військовослужбовцю необхідно звернутися до керівництва вищого рівня, з обов’язковим зазначенням того, що він намагається врегулювати це питання», — зазначає директор Юридичного Гончаренко центру Микола Брюховецький.

Як подати рапорт у письмовому вигляді? Алгоритм дій

  1. Скласти рапорт.
  2. Передати рапорт на підпис безпосередньому начальнику особисто.
  3. Командир візує рапорт своїм підписом.
  4. Підписаний командиром рапорт потрібно зареєструвати в стройовій групи персоналу.
  5. Зареєструвавши підписаний рапорт, важливо взяти у діловодстві військової частини вхідний номер свого рапорту.
  6. Далі рапорт передається на розгляд командиру військової частини.
  7. Командир військової частини розглядає рапорт.
  8. За результатами розгляду рапорт передають на візування або залишають без реалізації.
  9. Далі відбувається візування рапорту військовою частиною.
  10. Рапорт направляється до виконання.
  11. Військовослужбовцю повідомляють про результати виконання рапорту.

Як подати рапорт в електронному вигляді?

Зробити це можна через додаток Армія+. Для цього потрібно виконати такий алгоритм:

  1. Скласти рапорт
  2. Завантажити додаток Армія+ та зареєструватися на сайті за цим посиланням.  
  3. Дізнатися ID свого командира (для командирів — дізнатися ID СЕДО в стройовій)
  4. Обрати необхідний рапорт з переліку та надіслати його безпосередньому командиру.
  5. Далі безпосередній командир отримує рапорт в додатку, погоджує, після чого рапорт потрапляє в СЕДО військової частини.
  6. Після цього рапорт передається на розгляд командиру військової частини.
  7. Командир військової частини розглядає рапорт.
  8. За результатами розгляду рапорт передають на візування або залишають без реалізації.
  9. Візування рапорту військовою частиною.
  10. Направлення рапорту до виконання.
  11. Повідомлення військовослужбовця про результати виконання.

Наразі через застосунок Армія+ можна подати рапорти на отримання направлення на ВЛК, МСЕК, лікування, відпустку та виплати матеріальної допомоги. Детальні інструкції про вибір і створення електронного рапорту можна переглянути у відео за цим посиланням. 

Скільки може розглядатися рапорт та якою буде відповідь?

Рапорти розглядають невідкладно, але не пізніше ніж 15 днів від дня отримання у разі, якщо він не потребує додаткового вивчення. Загальний же термін розгляду — один місця, який може бути продовжений до 45 днів. Існує також опція подання заяви про прискорення розгляду. 

Якою повинна бути відповідь на рапорт?

Відповідь на рапорт має бути письмовою. У разі, якщо це відмова, — з посиланням на акти законодавства із зазначенням причин відмови та роз’ясненням порядку оскарження ухваленого рішення.

Слід пам’ятати, що військовослужбовець або члени його родини можуть й усно звертатися до командира військової частини, начальника органу військового управління, оскільки вони у визначені дні та години приймають військовослужбовців з особистих питань.

Більше про оформлення рапортів можна прочитати у рекомендаціях Міноборони за цим посиланням. 

Де знайти зразки рапортів? 

  • Зразки рапортів, затверджені Міністерством оборони України, знаходяться на сайті Міноборони за цим посиланням. 
  • Зразки рапортів також можна знайти на Правовому навігаторі «Принцип», а знаходяться вони за посиланням. 
  • Зразки рапортів та заяв від громадської організації «Юридична сотня» — за цим посиланням. 
  • Також зразки рапортів можна завантажити на порталі Безоплатної правничої допомоги за посиланням. 
  • Завантажити шаблони рапортів можна також у телеграм-боті для військовослужбовців Сил оборони, ветеранів, членів їхніх родин та військовозобов'язаних українців, які потребують юридичної підтримки. Цей бот створили в освітньо-культурній мережі Гончаренко центрів, а зібрані в ньому відповіді на найчастіші запитання бійців, а також зразки документів, які можуть знадобитися військовим. Аби скористатися телеграм-ботом, достатньо перейти за цим посиланням, або знайти його у месенджері @GoncharenkoMilitaryBot. Далі — натиснути «Розпочати», обрати потрібний розділ та натиснути на нього.

Для того, аби ваш рапорт точно прийняли, можна скористатися Рекомендаціями Міноборони для оформлення рапорту — за цим посиланням.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив 

"Повинна відбуватися, але у розумних межах", — Марцінків про методи мобілізації в Івано-Франківську

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1594
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3039
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1069
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1110
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1138 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3367 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

148

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1040

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

858

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

246
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2434
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1237
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

506
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15131
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7439
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

264
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

326
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

428
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

718