Врятувати туриста: як працюють гірські рятувальники

Тарас Бринда взимку добирається на роботу іноді й шість годин. Він чергує на горі Піп Іван, що на Чорногірському хребті у Карпатах.

Під керівництвом Тараса Бринди працюють 33 гірські рятувальники.

В інтерв'ю Суспільному Тарас розповів, які небезпеки приховує зимовий гірський туризм, передає Фіртка.


Далі пряма мова:

Смертельні випадки в горах у 2022 році, на жаль, були. Ми мали такий випадок у січні 2022 на горі Говерла. В той день і погода, в принципі, не була сприятлива. Наскільки я пам'ятаю, було багато поспіль вихідних днів. Багато людей приїхали відпочивати до нас в Карпати й на Прикарпаття. І, зокрема, багато туристів вирішили собі піднятися. Чомусь вважали, що похід на Говерлу не є складним. У той день схили були дуже сильно вкриті льодом. Тоді було багато травмованих. Також одна людина загинула.

Якщо людина в горах потребує допомоги, зазвичай до нас телефонують. Лише є такі моменти, що можуть повідомляти про це або самі учасники, або їхні родичі, друзі, які якимось чином цю інформацію отримали. Немає сталого числа, скільки ми впродовж місяця рятуємо людей. Щороку в той самий період буває різна кількість викликів.

Скажімо, якщо ми говоримо про нашу область, це може бути в січні чи в лютому, скажімо, коли є вікна погоди. Це може бути й десяток, і півтора десятка випадків за місяць, а може бути два десятки, або й п'ять випадків. По-різному кожного року. Воно варіюється. Зараз, коли триває війна, людей менше ходить в гори, відповідно, й надзвичайних випадків менше. До пандемії COVID-19 та повномасштабної війни більше людей мандрували й більше було надзвичайних ситуацій.


Чому в Ґорґанах туристам доводиться довго чекати на допомогу


Центральні Ґорґани — це такий доволі віддалений куточок і доволі великий, тому там — відстані, складний терен. Як правило, реагування на подію займає доволі багато часу. На маршруті до Сивуль немає можливості розмістити пошуково-рятувальне відділення, як на Чорногорі, тому що там нема такого великого інфраструктурного об'єкта. А будувати його, зважаючи, скільки потрібно, по-перше, дозволів, наскільки це складний процес і коштовний, я думаю, недоцільно.

На Чорногорі обсерваторія була побудована ще давніше, тому й був сенс її відновити. Але є пошуково-рятувальне відділення в селищі Осмолода, яке має відповідну спеціальну техніку — квадроцикли, автомобілі підвищеної прохідності, і воно доволі оперативно реагує.

У листопаді 2022 року, якраз таки перші сніги пішли, туристи потрапили в складну ситуацію. Їм довелося десь до трьох годин почекати, але доволі швидко, з використанням автомобіля підвищеної прохідності, снігохода, рятувальники доїхали, доки вони могли це зробити транспортними засобами. Далі перейшли на піший хід, знайшли мандрівників, надали їм відповідну допомогу і супроводили їх в безпечне місце.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


18.02.2023 5680
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1095
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

548
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

912
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1960
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3481
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2381 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

738

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

640

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10273
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1120
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5180
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

925
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2731
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1126
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

318
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

645
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

551
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

610
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

959 2