Врятувати туриста: як працюють гірські рятувальники

Тарас Бринда взимку добирається на роботу іноді й шість годин. Він чергує на горі Піп Іван, що на Чорногірському хребті у Карпатах.

Під керівництвом Тараса Бринди працюють 33 гірські рятувальники.

В інтерв'ю Суспільному Тарас розповів, які небезпеки приховує зимовий гірський туризм, передає Фіртка.


Далі пряма мова:

Смертельні випадки в горах у 2022 році, на жаль, були. Ми мали такий випадок у січні 2022 на горі Говерла. В той день і погода, в принципі, не була сприятлива. Наскільки я пам'ятаю, було багато поспіль вихідних днів. Багато людей приїхали відпочивати до нас в Карпати й на Прикарпаття. І, зокрема, багато туристів вирішили собі піднятися. Чомусь вважали, що похід на Говерлу не є складним. У той день схили були дуже сильно вкриті льодом. Тоді було багато травмованих. Також одна людина загинула.

Якщо людина в горах потребує допомоги, зазвичай до нас телефонують. Лише є такі моменти, що можуть повідомляти про це або самі учасники, або їхні родичі, друзі, які якимось чином цю інформацію отримали. Немає сталого числа, скільки ми впродовж місяця рятуємо людей. Щороку в той самий період буває різна кількість викликів.

Скажімо, якщо ми говоримо про нашу область, це може бути в січні чи в лютому, скажімо, коли є вікна погоди. Це може бути й десяток, і півтора десятка випадків за місяць, а може бути два десятки, або й п'ять випадків. По-різному кожного року. Воно варіюється. Зараз, коли триває війна, людей менше ходить в гори, відповідно, й надзвичайних випадків менше. До пандемії COVID-19 та повномасштабної війни більше людей мандрували й більше було надзвичайних ситуацій.


Чому в Ґорґанах туристам доводиться довго чекати на допомогу


Центральні Ґорґани — це такий доволі віддалений куточок і доволі великий, тому там — відстані, складний терен. Як правило, реагування на подію займає доволі багато часу. На маршруті до Сивуль немає можливості розмістити пошуково-рятувальне відділення, як на Чорногорі, тому що там нема такого великого інфраструктурного об'єкта. А будувати його, зважаючи, скільки потрібно, по-перше, дозволів, наскільки це складний процес і коштовний, я думаю, недоцільно.

На Чорногорі обсерваторія була побудована ще давніше, тому й був сенс її відновити. Але є пошуково-рятувальне відділення в селищі Осмолода, яке має відповідну спеціальну техніку — квадроцикли, автомобілі підвищеної прохідності, і воно доволі оперативно реагує.

У листопаді 2022 року, якраз таки перші сніги пішли, туристи потрапили в складну ситуацію. Їм довелося десь до трьох годин почекати, але доволі швидко, з використанням автомобіля підвищеної прохідності, снігохода, рятувальники доїхали, доки вони могли це зробити транспортними засобами. Далі перейшли на піший хід, знайшли мандрівників, надали їм відповідну допомогу і супроводили їх в безпечне місце.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


18.02.2023 4095
Коментарі ()

25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

539
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

892
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

7181 13
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2348
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2274
16.08.2023
Тіна Любчик

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України медики  активно допомагають нашим захисникам відновити здоров’я після поранень на фронті. Так, цього разу журналістка Фіртки відвідала медичний заклад і поспілкувалася з фахівцями та військовими пацієнтами про роботу відділення травматології.

2521

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

369

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

695

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

807

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

521
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

211
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

394
12.09.2023

Майже у всіх їдальнях міста запровадили нововведення — безготівковий рахунок за їжу.

491
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

37973
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

370
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

503
08.09.2023

Священник каже: «стосовно заповіді «не вбий» — якби ми читали Святе письмо мовою оригіналу — староєврейською — то там «не вбий» означає «не вбий з корисливих мотивів».

665
21.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

213
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

254
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

944
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

582 1
08.09.2023

Наразі обмеження на виїзд з України діє щодо чоловіків призовного віку, а також окремих посад держслужби та визначених посадових осіб. Інформації про зміни з 1 жовтня щодо обмеження виїзду для жінок на військовому обліку прикордонники не мають.  

636